Tako nežna, da avstralski znanstveniki potapljače pozivajo, da ne zganjajo panike, če se jim v morskih gladinah približa kača. Študije kažejo, da se verjetno želijo le pariti. Napadi morskih kač na ljudi so "posledica napačne prepoznave med spolnimi interakcijami", so zapisali v reviji Scientific Reports. Članek temelji na znanstvenih spoznanjih raziskovalca Tima Lyncha, do katerih je prišel med 158 srečanji z zelo strupenimi kačami med potapljanjem v Velikem koralnem grebenu.

Lynch je raziskovalne misije opravljal že v devetdesetih in jih vse do lani ni imel možnost objaviti. Zahvaljujoč pandemiji pa je raziskava le prišla v javnost.
Zdaj vemo, da so napadi morskih kač pravzaprav "napačno usmerjeni odzivi dvorjenja", ugotavljajo znanstveniki. Saj so se napadi skoraj vedno pojavljali v času zimske paritvene sezone med majem in avgustom. Prav tako znanstveniki opisujejo, kako so se kače približevale rokam potapljačev in jim »dvorile«.

Znanstveni članek opisuje tudi, kako prestrašen potapljač, ki želi kači uiti, samca pravzaprav spominja na samico, ki se izmika parjenju. In ta primer samca nenamerno vzpodbudi k lovu.
Skoraj neverjetno, kako morska kača človeka zamenja za luskasto sorodno dušo, a znanstveniki to opravičujejo tudi z dejstvom, da morske kače v primerjavi s kopenskimi sorodnicami, zelo slabo vidijo. Raziskovalci zato potapljače spodbujajo, da ob srečanju z morsko kačo ostanejo pri miru in bolj za šalo kot za res svetujejo, da se ne delajo nedostopne.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.