Zanimivosti

'Ni lepšega letenja z angeli, kot so te ptice'

Pariz, 16. 09. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Francoski vremenoslovec Christian Moullec že več kot 20 let preučuje gosi. Njegov glavni cilj – pomagati pticam pri migraciji. Tako je z njimi spletel tesno sodelovanje, še posebno, ko se skupaj podajo pod oblake.

Christian Moullec z gosmi.
Christian Moullec z gosmi. FOTO: Profimedia
Christian v zraku.
Christian v zraku. FOTO: AP

Christian Moullec oziroma francoski ptičji človek, kot ga kličejo francoski sorojaki, se je pred nekaj desetletji odločil, da bo strast do letenja združil s strastjo do varovanja divjih živalskih vrst, še posebno se je posvetil varovanju gosi. Ko je leta 1995 opazil, da ima vrsta male gosi težave pri migraciji, je pomislil, kako bi jim lahko pomagal.

"Leta 1995 sem želel, da se male gosi znova naselijo v švedskem Laplandu. A to nikakor ni bilo lahko. Gosi mi niso želele slediti," je pojasnil svoje težavne začetke. Zato se je odločil, da bo poskušal s tehniko 'impritinga', kjer komaj izvaljene gosi vzamejo človeka za svojo 'mamo' in mu povsod sledijo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Gosi so mu tako sledile že od samega začetka, tako jih je moral tudi vzgojiti – vse od plavanja, iskanja hrane, učenja letenja ... Ko je Christian poletel z motornim zmajem, pa so mu sledile tudi v zraku.

Za National Geographic je pred časom dejal, da je vedno težko, ko se mora posloviti od svojih 'otrok', toda gosi morajo slediti svojemu naravnemu instinktu. Tako se je – vse, odkar je pomagal prvi jati pri sezonski migraciji, odločil, da bo svoje delo nadaljeval, in tako je pri potovanju čez celino pomagal različnim vrstam gosi in žerjavom. "Ni lepšega letenja z angeli, kot so te ptice."

"Najlepši let je bil, ko sem letel s 33 malimi gosmi iz severne Švedske do jugozahodne Nemčije. Z menoj je bila tudi moja žena v petem mesecu nosečnosti. Pot je trajala pet tednov," je radostno opisal svoj najljubši spomin povezan z gosmi. Kadar njegova žena ne leti z njim, pa z njim letijo navdušenci, ki si želijo pobliže spoznati življenje in migracije gosi in s tem širiti zavest o tem, kako pomembno je varovanje ptic.

Gosi v formaciji.
Gosi v formaciji. FOTO: AP

Gosi lahko preletijo stotine ali celo tisoče kilometrov. Kakor večina drugih ptic, ki pri migraciji preletijo večje razdalje, to dosežejo tako, da se postavijo v V formacijo. Jata gosi, ki leti na ta način, lahko leti za več kot 70 odstotkov dlje, kot bi vsaka ptica lahko letela sama. Brž ko ptica zaplahuta s krili, ustvari kvišku usmerjen zračni tok za vrstnico, ki ji sledi. Ko se ptica, ki leti na čelu, utrudi, se umakne na rep sestava in prepusti naslednji, da prevzame njen položaj.

Kako gos ujame zračni tok je lepo videti tudi na posnetku Christiana med letom, ko se gos postavi pred zmaja in s tem zmanjša plahutanje kril.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mackintosh
16. 09. 2018 17.56
+2
srečen človek je. le redki imajo priložnost da služijo denar za življenje s svojim hobijem in bi to delali rade volje tudi zastonj :)
SinusKosinus
16. 09. 2018 18.02
Apostol1
16. 09. 2018 09.03
+16
Poglejte si film Amy in divje gosi po resnični zgodbi ista fora in taki ljudje kot je tale so vredni vsega občudovanja in spoštovanja.
Apostol1
16. 09. 2018 09.14
+14
Da ne pozabim zahvala za take prispevke ,ki nam polepšajo dan.
SinusKosinus
16. 09. 2018 09.40
+2
Blagor njemu, vse je normalno edini cilj v zivljenju pomagati pticam pri migraciji.. ko so vse druge potrebe formirane samo se pticam se posvetiti.. Ni lepsega..
nightifly
16. 09. 2018 10.36
+2
Aijn Prenn
16. 09. 2018 08.24
+18
Da si pridobiš tolikšno zaupanje živali, moraš biti pa zares dober človek.
tedoVV2HCmedo
16. 09. 2018 09.48
+1
Ni problem dobiti zaupanje živali. Daješ jim jesti vsak dan nekaj časa, pa te spoznajo in se te ne bojijo.
Aijn Prenn
16. 09. 2018 10.02
+4
Medo, ti si pa zelo "površinski" človek, ki ne vidi kaj dosti dlje od svojega nosu, kaj?? Med navajenostjo na hrano iz roke in zaupanjem za letenje na meter razdalje od motornega zmaja je še kakšno "dopoldne" predanega ukvarjanja z živalmi, veš..!?
SinusKosinus
16. 09. 2018 10.25
-1
Moras imeti čas za take podvige in da je poskrbljeno za poloznice in osnovne potrebe, ce pa delas za tekocim trakom lahko samo sanjas o letenju...
Aijn Prenn
16. 09. 2018 12.19
@Sinus..: Morda je vplačal loto listek, morda je pridno študiral in dobil dobro plačano službo, morda se je odrekel vsemu lepemu v mladosti in prihranil za kasnejša leta. Kdo bi vedel. Morda tisti za tekočim trakom kaj od tega ni storil in bo do penzije delal 8h dnevno kar mu napišejo, narišejo in povedo...
SinusKosinus
16. 09. 2018 14.37
@koleraba vse vem, blagor njenu in podobnim, ki zivijo drugje in se ne potapljajo kot titanik v lastni drzavi.. Lahko samo sanjamo o letecih gosih in lebdimo pod vplivom halucinogenih gobic v nasi ljubi dezeli...
SinusKosinus
16. 09. 2018 16.15
-1
Da na lotu zadanes je mal verjetno, bolj vlece na tisto, da je podedoval od babice vilo in posestvo, lep zacetek iz nic ni nic heheheh;-)