Vas mika, da bi se zbudili v mestu, ki nikoli ne spi? Načrtujete potovanje v New York, pa ne veste, kje začeti? Koliko odšteti za letalsko karto, kje rezervirati hotel, kako se znajti v betonskem mravljišču? Sama sem New York obiskala že večkrat in še vedno me vsakokrat preseneti. Za vse, ki se v New York odpravljate prvič, sem pripravila nekaj osnovnih popotniških nasvetov, ki vam bodo morda v pomoč pri načrtovanju.
![New York](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2018/cb661d7c04_62129349.jpg?v=d41d)
Kdaj je najboljši čas za obisk New Yorka?
Tako kot za vse priljubljene turistične destinacije tudi za New York velja, da se mu je najbolje izogniti v času državnih praznikov in počitnic. Prav tako odsvetujem obisk mesta poleti, ko je v razgreti betonski džungli (še posebej na podzemnih postajah) res težko dihati, ter pozimi, ko lahko snežna neurja precej ohromijo promet in dogajanje v mestu. Pomlad in jesen sta zato za obisk New Yorka vsekakor najboljša izbira.
Kdaj in kje kupiti letalsko karto?
Žal tu pravila ni. Če niste vezani na določen datum, potem vam svetujem, da spremljate ponudbo več mesecev vnaprej, na različnih spletnih portalih in kadar se pojavijo ugodne akcije, ne oklevajte z nakupom. Ugodna akcija pomeni karto, ki stane pod 500 evrov. Sama vedno izberem odhod iz Ljubljane, saj se morebitna razlika vedno "izravna" z dodatnimi stroški za cestnine, gorivo in parkirnino na letališču. Poleg tega je treba upoštevati utrujenost od vožnje, še posebej pri nočnih letih in časovno razliko, zaradi katere se je včasih po pristanku kar težko spraviti za volan in peljati več ur proti domu. Karte lahko kupite neposredno prek katerega od portalov. Če potujete prvič, pa razmislite o nakupu prek agencije, ki vam bo v pomoč pri morebitnih zapletih (izgubljena prtljaga, večje zamude leta itd.).
![New York](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2018/f2f7af3192_62129381.jpg?v=d41d)
Turistična viza (ESTA) in zavarovanje
Za potovanje v ZDA potrebujete potni list in turistično vizo (ESTA), ki stane 14 ameriških dolarjev, pridobite in plačate pa jo kar prek spleta. Ko prejmete potrditev (načeloma še isti dan), obrazec natisnite, saj ga boste morali pokazati na odhodnem letališču. Pri roki imejte še naslov vaše nastanitve, saj vas brez tega ne bodo spustili naprej. Zelo pomembno je, da si uredite tudi zavarovanje za tujino, saj so stroški morebitnega zdravljenja v ZDA (tudi že najmanjših pregledov pri zdravniku) lahko izjemno visoki.
Rezervacija prenočišča
New York je eno izmed najdražjih mest na svetu in to se žal pozna tudi pri namestitvah. Če imate omejen proračun, potem razmislite o najemu sobe izven Manhattna – Queens velja za eno varnejših območij, do njega pa lahko brez težav pridete s podzemno železnico. Tako ali tako se boste veliko vozili in nič hudega, če boste izstopili kakšno postajo kasneje. Če želite biti v središču dogajanja, lahko izbirate med hostli (pod 100 dolarjev na noč), malce dražjimi moteli in pa hoteli, za katere boste odšteli od 200 dolarjev za nočitev brez zajtrka. Naj omenim, da so doplačila za zajtrk precej visoka, zato se vam bolj splača jesti zunaj – ponudb "zajtrk za 10 dolarjev" je na ulicah dovolj. Cene hotelov sicer zelo variirajo glede na zasedenost, tako je na primer september znan po tem, da je zaradi nekaterih dogodkov (Fashion week, zasedanje ZN itd.) med dražjimi meseci. Karkoli že boste izbrali, bodite pozorni na to, da je v neposredni bližini postaja podzemne železnice. Od sosesk na Manhattnu veljajo za varnejše tiste okoli stavbe Združenih narodov (Tudor City in Sutton Place), med bolj nevarnimi pa naj bi bilo območje okoli Times Squara in pa severno od 130. ulice, torej v osrčju Harlema.
Kaj vzeti s seboj?
Marsikdo obisk New Yorka izkoristi za nakupovanje, čeprav je zadnje čase tečaj dolarja precej manj ugoden, kot je bil pred leti. Še vedno velja, da so cene ameriških znamk oblačil in obutve nižje kot pri nas. Če bo torej vaš obisk bolj v stilu "shop until you drop", potem pojdite čez lužo s čim bolj praznim kovčkom. Tudi sicer vam ni treba preveč skrbeti glede garderobe – na ulicah New Yorka boste videli najbolj čudne modne kombinacije in prav nihče vas ne bo gledal postrani, če ne boste barvno usklajeni. Dežni škornji na boso nogo, mini krilo in pletena kapa na vroč poletni dan? Ne, nič čudnega. Poleg plačilne kartice in potovalnih dokumentov velja omeniti še adapter, saj so ameriške vtičnice drugačne od evropskih. In pa pozor pri hrani – v ZDA ne smete prinesti določenega sadja, zelenjave in mesnih izdelkov.
Se splača v New York samo za 5 dni?
Se, če se dobro organizirate in postavite prioritete. Povprečen turist lahko v petih dneh obišče vse večje znamenitosti, seveda pa je vse odvisno od vaših navad in želja. Tisti, ki ste zasvojeni z nakupovanjem, boste v Macy's (najbolj znani veleblagovnici na svetu) lahko porabili tudi ves dan. Podobno velja za ljubitelje muzejev, saj je teh na Manhattnu ogromno. Največji izziv v New Yorku sta logistika in čas, ki ga porabiš za premike. Kljub temu da je podzemna železnica zelo učinkovita, pa postaje niso ravno na vsakem koraku. Poleg tega je treba pri prestopih med linijami hoditi včasih tudi po 10 minut, da prideš na pravo postajo. Če prištejete še čas za orientacijo (neredko se zgodi, da se turisti na podzemni zapeljejo v napačno smer), lahko hitro zamudite.
![New York](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2018/8fa639b471_62129350.jpg?v=d41d)
Okvirni stroški potovanja
Vse je odvisno od vaših želja in prilagodljivosti. Letalsko karto iz Ljubljane lahko z malo sreče dobite tudi za okoli 400 evrov, cena namestitve je odvisna od zasedenosti, želenega standarda in seveda števila nočitev. Na tem mestu naj omenim, da so vse cene v dolarjih vedno brez davka, kar lahko na koncu znese tudi okoli 15 odstotkov več, kot kaže na začetku. Tedenska karta za metro stane 32 dolarjev na osebo (ali tri dolarje za eno vožnjo). Stroški prehrane so spet odvisni od vaših navad – na ulici lahko dobite zelo spodoben hot dog, burger ali tortiljo za manj kot pet dolarjev, če boste jedli večinoma v restavracijah, pa računajte na najmanj 15 dolarjev po osebi (na tem mestu opozarjam, da je »zdrava« hrana v New Yorku kar precej draga). Ne pozabite na napitnine (vsaj 10 odstotkov), ki se pričakujejo v vsakem, še tako "zakotnem" lokalu. Tudi vstopnine za večino glavnih znamenitosti so kar visoke, tako da se vam splača kupiti CityPASS – karto, ki vključuje šest najpogosteje obiskanih atrakcij in stane 126 dolarjev za odrasle in 104 dolarje za otroke.
Varnost
Čeprav kriminal v New Yorku vsako leto upada in naj bi šlo za eno najbolj varnih večjih mest v ZDA, ne moremo mimo dejstva, da se je leta 2017 tam zgodilo 290 umorov. Američani temu pravijo "uspeh", saj je številka prvič padla pod 300 umorov letno. Večinoma gre za "domače spore", tako da te stvari do turistov niti ne pridejo. Sama se v New Yorku nikoli nisem počutila neprijetno, saj je policija na vsakem koraku. Vsekakor upoštevajte pravilo, da se ponoči ne hodi v parke in v nevarnejše četrti, kot so Harlem, Union Square in Koreatown ter nekatere predele Bronxa in Brooklyna. Izogibajte se množicam in shodom, ki so lažja tarča za morebitne napade. Tako kot v vsakem večjem mestu na svetu. Ampak, če bi razmišljali samo o tem, potem verjetno nikoli ne bi zapustili svojega doma, mar ne?
![New York](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2018/5a9386026d_62129380.jpg?v=d41d)
Prihodnjič: Kako se znajti v New Yorku
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.