Zanimivosti

Mornarjevo priznanje poskusa posilstva razkrito po 300 letih

London, 23. 09. 2018 08.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Britanske restavratorje in muzejske kustose je v 300 let starem dnevniku mornarja čakalo nenavadno odkritje. Čeprav so dnevnik do potankosti pregledali že neštetokrat, pa so nedavno odkrili skriti zapis.

Strokovnjaki britanskega Narodnega pomorskega muzeja so po 300 letih v dnevniku mornarja Edwarda Barlowa našli skrito priznanje poskusa posilstva.

Mornarjevo zapisano priznanje dejanja, ki se ga je tako sramoval, da ga je na vsak način skušal prikriti, so nedavno odkrili muzejski restavratorji. Barlow je dejanje najprej priznal, nato pa zapis skrbno in pretkano prekril oziroma prelepil z listom drugačnega zapisa. Ker je bila stran tako natančno prelepljena, so prvotno različico strokovnjaki enostavno spregledali in zapis je tako ostal skrit več kot 300 let, piše The Guardian.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Dnevnik je Edward Barlow začel pisati leta 1671, kot zapornik v Nizozemski vzhodni Indiji, nato pa s pisanjem nadaljeval, ko se je na varno vrnil v Anglijo.

Edward Barlow je bil sin kmečkega delavca, ki se je že kot otrok pridružil mornarici. Kot najstnik je plul na isti ladji, kot angleški politik in pisatelj Samuel Pepys. Preživel je več brodolomov in ujetništvo, sčasoma pa se povzpel vse do položaja kapitana.

V enem od zapisov je tako odkrito priznal tudi poskus posilstva Mary Symons, mlade pomočnice v hiši, kjer je stanoval. Dogodek je bil "resnično proti njeni volji", je zapisal mornar. Dekle je namreč spalo, ko se je ulegel k njej v posteljo. "Ko sem bil enkrat v njeni postelji, me je bilo težko prepričati, da jo zapustim. Priznam, da sem storil več kot je zakonito ali spodobno. A ne tako, da bi dejanje imelo za posledico otroka, saj nisem – Bog mi je priča - 'vstopil' v njeno telo. Sem pa poskušal nekaj podobnega …," je zapisal. Nato je dodal še opozorilo: "Z njo sem ugotovil, da so ženske maternice privlačne, a mlademu moškemu hkrati nevarne."

Nadaljeval je, da čeprav je napisal 'ljubeče pismo', jo želi pozabiti in izbrisati iz spomina. "Kot sem to storil z nekaterimi prej," je dodal.

Zgodba se je obrnila: z njo se je celo poročil

A usoda je hotela drugače in pozaba, na katero je Barlow računal, ni prišla v poštev. Ko se je njegova ladja z Jamajke vrnila v Anglijo, je s Symonsovo znova stopil v stik. Piše, da jo je našel nesrečno in objokano. In v nasprotju z nasveti in prigovarjanjem prijateljev, da ima dobre možnosti, da si najde bogato ženo, se je z njo na koncu celo poročil. "Imela sva zelo spodobno poroko, na kateri je bilo kar nekaj svatov dobrega slovesa," govori drug zapis. Praznovali so dva dni, slavje pa ga je stalo deset funtov.

Medtem, ko je bil Barlow vnovič na morju, je žena rodila mrtvorojenega otroka. A par ni obupal, rodilo se jima je še več otrok in kljub začetnim 'težavam', je Barlow nato o svoji ženi pisal v presežnikih. "Če bi preiskal celo Anglijo, ne bi mogel najti bolj ustrežljive žene, ki bi stroila vse, da bi mi ugodila."

Barlow je svoj dnevnik opremil z dovršenimi fotografijami, ’pričo’ njegovega razburljivega življenja pa hrani Narodni pomorski muzej v Greenwichu. Sin kmečkega delavca se je mornarici pridružil že kot otrok, plul na isti ladji kot angleški politik in pisatelj Samuel Pepys, preživel več brodolomov in leta v ujetništvu, nato pa se povzpel vse do položaja kapitana.

Skrivnost, razkrita po več kot 30 letih proučevanja

Skriti zapis je našel restavrator Paul Cook, ki je opazil nekoliko nenavaden videz strani v mornarjevem dnevniku in odkril, da je prvoten zapis prelepljen, s tem pa odkril največjo mornarjevo skrivnost.

Proučevanje mornarjevih dnevniških zapisov je med strokovnjaki veljalo za 'težavno'. Dnevnik je muzej sicer kupil na lokalni dražbi na začetku 20. stoletja.

Dnevnik je prvi začel proučevati Basil Lubbock. Proučeval ga je devet let in skušal popraviti poškodovane strani. Razvil je tudi posebno tehniko restavrariranja, kjer so za popravilo in krepitev strani uporabili posebno svileno gazo, na žalost pa je takšno popravilo uničevalo avtorjeve ilustracije. Te upodabljajo bitke na morju, morskega psa, kita, slona, nosoroga ...

Cook je tako postal prva oseba, ki je po več kot 300 letih prebral in razkril Barlowovo prvotno priznanje, skrito pod prepisano verzijo. Tudi 'popravljena' različica je sicer vsebovala dele izpovedi glede dogodka, a izpustila del o poskusu posilstva. Namesto tega je Barlow zapisal: "V Londonu sem ji obljubil, da se bom poročil z njo."

Roberth Blyth, višji kustos v muzeju, meni, da se je Barlow verjetno vrnil z morja, prebral svoj dnevnik in se zgrozil nas svojo pretirano iskrenostjo. "Takrat je namreč že veljal za spoštovanja vrednega, poročenega moškega, s hišo in otroki. Verjetno si je mislil: Je to res vtis, ki ga želim pustiti o sebi? Z vsakim potovanjem obstaja možnost, da se nikoli ne vrnem in ali res želim, da moji otroci berejo na tak način o svoji materi?," meni kustos.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Njegova slovnica in pravopis sicer nekoliko šepata, a pisava je čudovita in papir, ki ga je uporabil je visoke kakovosti. Muzejski kustos Roberth Blyth dopušča možnost, da ga je pisec celo izmaknil kakšni prodajalni. Kako je lahko 'navaden mornar', ki je bil večkrat celo zaprt, ustvaril tako dovršene zapise in risbe, sicer ni povsem jasno. "Uradna domneva je, da se je Barlow naučil brati in pisati kot zapornik, takrat je nedvomno imel tudi čas za to," pravi Blyth. Po drugi strani pa kustos osebno meni, da je moral biti takrat že vsaj delno pismen. "Nihče na začetku ne piše tako," dodaja.

Usoda je Barlowa ujela leta 1706, ko je ladja Liampo, ki ji je sam poveljeval, pri Mozambiku doživela brodolom. Njegova zapuščina je obsegala srebrni jedilni pribor, dve skodelici, štiri majhne čajne žličke in skrivnost, ki je ostala neodkrita nadaljnih 300 let.

Strani iz Barlowovega dnevnika in digitalizirano različico rokopisa je Narodni pomorski muzej v eni od na novo odprtih galerih na ogled postavil 20. septembra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User416781
23. 09. 2018 20.11
Glede na napisano ne bi rekel, da gre za poskus posilstva...
detect
23. 09. 2018 19.15
+2
Našvasan_zob
23. 09. 2018 16.55
+5
Rekla je ne... pol pa vseen dala.... pol pa nej kdo razume...
SinusKosinus
23. 09. 2018 17.24
+1
Dala je takrat ko je njej zapasal ne na silo z nekim tujcem.. kolkr sem jaz razumela, ji ni bil vsec sicer bi dala takoj.. potem cez nekaj casa, ko je bila sama in obupana se celo porocila z njim..ljubezen?! hehhehe
25.maj
23. 09. 2018 13.48
+24
a so takrat že obstajale fotografije? tu pišete, da je opremil svoj dnevnik z dovršenimi fotografijami, zanimivo
Matiias
23. 09. 2018 13.42
+1
DAEMONIUM
23. 09. 2018 10.13
+57
Takrat je bila Anglija v pravem pomenu prava in mocna drzava, in kaj je danes, ko morajo v neki mestni cetrti svetniki cakati da mujazin zmoli za pokojnim svetnikom, da sploh lahko delajo naprej?! To kar je ostalo ni A od anglije!
LightningBolt
23. 09. 2018 12.37
+19
Misliš tista prava država, ki je izvažala sužnje iz obale zahodne Afrike??
25.maj
23. 09. 2018 13.48
+10
Našvasan_zob
23. 09. 2018 09.43
-13
A pol tisti rek glede žensk: "Ne pomeni NE! - ni resničen??" Al kaj mi hočete povedat s tem člankom?
Našvasan_zob
23. 09. 2018 09.42
+28
A je 1671, ko je fotografiral tut bliskavico uporabil?...Sam prašam...
murate
23. 09. 2018 15.26
+13
Zna biti da je z mobijem slikal in kvaliteto štel v pikslih
deratizacija
23. 09. 2018 09.24
+32
Možakar je imel fotoaparat?!
JurijLovsin
23. 09. 2018 09.11
-36
Kaj takšnega... nas posiljuje leva politika vsak dan, dan za dnem... pa sej drugega si ne zaslužite naivni Janezi...
Viejo cabron
23. 09. 2018 09.16
+4
Mene nihče ne posiljuje, ker si kruh režem sam in tam kjer je za to primerno (tudi v tujini)! Vse jasno?
JurijLovsin
23. 09. 2018 09.32
+28
Počakaj malo ti bodo Meseci odrejali koliko kruha boš rezal in koliko ti ga bodo odtrgali od ust...