"To je bila ena od najbolj stresnih, a hkrati najbolj izpolnjujočih izkušenj v mojem življenju," je na Facebooku zapisal pilot Phillipine Airlines Fidel Guzman Ala. Ko so namreč v soboto leteli iz Dubaja v Manilo, je na višini 11.500 metrov (38.000 čevljev) noseča potnica dobila popadke.
"Ker na letalu ni bilo nobenega zdravnika, sem moral poklicati zdravnika po satelitskem telefonu in zelo previdno posredovati vse tiste medicinske izraze kabinskemu osebju, ki je pomagalo pri porodu. Zame je bilo to kar malce strašljivo. Ena napačna interpretacija zdravnikovih navodil bi lahko vplivala na človekovo usodo," je zapisal. Da resnično ne bi naredili kakšne napake, je zdravnika večkrat vprašal o naslednjih korakih, da bi se prepričal, če pravilno razume navodilo. "Kdo bi si mislil, da bom v življenju moral posredovati korak za korakom navodila za postopek rezanja popkovine," se sprašuje pilot, ki je na papir narisal celo diagram, da bi osebju lažje pojasnil navodila.
"Zanimivo je, da se nekateri piloti upokojijo ne da bi izkusili zdravstveni nujni primer ali kakršen koli nujni primer, ali pa ne da bi v celotni svoji karieri kdaj bili preusmerjeni. In naša posadka je zadela jackpot. Preusmeritev in rojstvo otroka," je ponosno zapisal. "In po vsem, kar smo dali skozi, sem znova prepričan, da je Bog z nami, na vsakem koraku," je dodal in se zahvalil osebju, ki je zaradi pandemije ves čas leta nosilo zaščitno opremo – vizirje, maske in rokavice.
Starša sta dečka poimenovala Ali, kar v arabščini pomeni "povišan" ali "najvišji". "Kako čudovito ime za nekoga, ki se je rodil na višini letenja nad zemljo," je dejal pilot, ki je še izrazil upanje, da bo nekoč spoznal malega Alija. "Ti si čudež sredi trenutne svetovne bede," je dodal in dečku zaželel vse najboljše.
Ko se je deček rodil in so se prepričali, da sta tako mamica kot otrok zdrava in se dobro počutita, se je posadka letala z novorojenčkom tudi fotografirala za spomin.
Iz letalske družbe so sporočili, da se je posadka na dogodek odzvala zelo profesionalno. "Osebje PAL je usposobljeno za ravnanje v takšnih primerih. To je bila izjemna situacija," je dejala Cielo Villaluna, predstavnica za stike z javnostmi letalske družbe. Šlo je za prvi repatricijski let, s katerim so iz Dubaja domov pripeljali Filipince.
Rojstva na letalu redka
Čeprav so rojstva otrok na letalih izjemno redka, pa jih je v zgodovini letalskega potniškega prometa bilo okoli 60. Prvo rojstvo na letalu so sicer zabeležili že leta 1929. Ker letalo ni najbolj primerno mesto za porod, imajo številne letalske družbe omejitve za nosečnice. Denimo, Etihad na letala ne sprejema žensk po 36 tednu nosečnosti, pri Jet Airways je ta meja 38 tednov, nekatere družbe pa imajo še bolj stroge omejitve. Ponavadi pa vsaka nosečnica po 28 tednu nosečnosti za letenje potrebuje zdravniško potrdilo.
Pogosto vprašanje, ki se postavlja ob rojstvu na letalu, je, katero državljanstvo pripada novorojenčku, ki se rodi nad zemljo. Če je letalska družba registrirana v državi, ki je podpisnica Konvencije o zmanjšanju števila oseb brez državljanstva, lahko otrok dobi državljanstvo te države. Druga možnost je, da otrok dobi državljanstvo države, ki ji pripda zračni prostor, v katerem se je rodil. Lahko pa dobi državljanstvo po materi oziroma staršema.
Nekatere letalske družbe svojim nepričakovanim potnikom ob rojstvu podarijo različne ugodnosti – nekateri dobijo doživljenjske brezplačne lete z "rojstno" letalsko družbo, ali pa ugodnosti v obliki letalskih milj zvestobe.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.