Raziskovalci kalifornijske univerze v San Diegu so izdelali kontaktne leče, ki bodo zaznavale položaj očesa in s tem elektrookulografske signale, ki jih pošilja oko. Same bodo prilagajale izostritev predmetov in med drugim pomagale tudi pri branju. Ko bo uporabnik pogledal dol, bo leča avtomatsko premaknila fokus na bližje predmete, kot so na primer besede v knjigi. Ko pa bo glavo spet dvignil, bo leča prilagodila fokus na širši pogled.
Občutljivost sistema naj bi omogočala tudi, da bi bila slika ob več zaporednih pomežikih povečana na enak način, kot to stori fotografska leča.

Kako bo kontaktne leče uporabnik kontroliral?
Zanimivo je, da bodo leče same zaznale elektrookulografske signale, ki jih proizvaja človeško oko – v očesu je električno polje in s tem obstaja izmerljiva potencialna razlika med sprednjim in zadnjim delom očesa. S pritrditvijo elektrod na kožo okoli zrkla je to razliko mogoče izmeriti, kar pa je za lečo podatek, kako se je oko premaknilo. Polimeri v leči se na podlagi tega skrčijo ali raztegnejo, kar povzroči spremembo fokusa, ki je prilagojena pogledu uporabnika.
Tehnologija v uporabi že nekaj časa
Opisani pristop zaznavanja minimalnega gibanja pa je že nekaj časa v uporabi. Takšna tehnologija pomaga tistim, ki imajo zelo omejene gibalne sposobnosti in se skoraj ne morejo premikati. S tem je omogočeno zaznavanje že najmanjših gibov, ki se nato pretvorijo v kontroliranje in usmerjanje invalidskega vozička.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.