''Razumevanje procesa, ki se med seksom in orgazmom odvija v naših možganih, je zelo pomembno,'' pravi priznani profesor in doktor psihologije na univerzi Rutgers v New Jerseyu, Barry R. Komisaruk. Raziskave za odkrivanje tovrstnih procesov so, kot pravi, vse prej kot enostavne. Strokovnjaki za meritve možganskih odzivov v večini primerov uporabljajo funkcionalno magnetno resonanco (MRI) in pozitronsko remisijsko tomografijo (PET). Sodelujoče testne subjekte priklopijo na naprave, s katerimi med njihovim masturbiranjem opazujejo, kaj se dogaja znotraj možganske skorje. Čeprav so nekatera področja in povezave med našim seksualnim vedenjem ter možganskim odzivom še vedno zaviti v skrivnost, pa je nekaj strokovno dokazanih dejstev, ki pričajo o pozitivnih učinkih seksa na naše možgane.
1. Seks je kot droga
Med seksom in po seksu se odlično počutimo. Prav zaradi tega občutka nam je seks všeč, si ga želimo in iščemo primerne spolne partnerje. Zahvalo našemu dobremu počutju gre pripisati izločanju dopamina, živčnega prenašalca, ki v naših možganih aktivira center za nagrajevanje. Zakaj naj bi bil občutek takšen, kot po zaužitju droge? Predvsem zato, ker se na sicer nekoliko drugačen način v naših možganih po zaužitju droge aktivira popolnoma enak center. Komisaruk dodaja, da center za nagrajevanje spodbudijo tudi nikotin, čokolada in kofein. Pomanjkanje dopamina, po drugi strani, se v naših telesih odraža kot pomanjkanje zainteresiranosti, volje, slabše splošne koncentracije in pešanje spomina.
2. Seks je naravni antidepresiv
Leta 2002 je na eni od ameriških univerz potekala raziskava, v kateri je sodelovalo 300 žensk. Strokovnjaki so spremljali psihično počutje tistih, ki so imele zaščitene spolne odnose (s kondomi) in tistih, ki so seksala z rednimi partnerji brez uporabe zaščite (kondoma). Ugotovili so, da so bile ženske, ki so s stalnimi partnerji seksale brez uporabe kondomov, bistveno manj depresivne in pod stresom. Razlog naj bi tičal v semenski tekočini partnerja, ki je v njihovem telesu ostala še nekaj ur po končanem spolnem odnosu. Sperma namreč med drugim vsebuje tudi precejšnjo količino estrogena in prostaglandina, ki naj bi bila zaslužna za boljše počutje žensk po seksu.
3. Seks poviša prag bolečine
Sodeč po študiji, ki je bila leta 2013 opravljena v Nemčiji, naj bi seks odpravil ali pa vsaj ublažil nekatere fizične bolečine – tudi glavobol. Kar 60 odstotkov testnih subjektov, ki so seksali medtem, ko so imeli migreno, je dejalo, da je glavobol po spolnem odnosu skoraj v celoti prenehal, 30 odstotkov tistih, ki so imeli le blažji glavobol, pa po spolnem odnosu niso čutili nikakršne bolečine več. Strokovnjaki zato pravijo, da glavobol ne bi smel biti ovira pri spolnem odnosu, ravno nasprotno: takrat bi morali seksati, da bolečina preneha. Korelacijo med seksom in povišanjem praga bolečine so med drugim pripisali hormonu oksitocinu, ki se izloča med orgazmom in velja za hormon ljubezni, sreče, povezovanja, zaupanja in bližine. Oksitocin, oziroma 'hormon ljubezni', se med seksom v večji količini izloča pri ženskah, kot pri moških. Prav zato so v večini primerov ženske tiste, ki se 'zaljubijo' v partnerje, s katerimi pogosteje občujejo. Pri moških je nekoliko drugače – pri njih se namreč sprošča manj oksitocina in več dopamina, hormona zadovoljstva.
4. Center za logično razmišljanje se med seksom izključi
Velika večina subjektov je med seksom manj zaskrbljena, spremljajo pa jih močnejši občutki poguma in svobode. Del možganov, ki je odgovoren za naše logično razmišljanje in nenehno analiziranje, se namreč med seksom izključi. ''Orbitofrontalni korteks, ki je v našem telesu zaslužen za logiko, sprejemanje odločitev ter moralnih predsodkov, postane med seksom manj ali celo popolnoma neaktiven. Ob deaktivaciji tega dela možganov občutimo manj strahu in tesnobe,'' je dejal psiholog Daniel Sher, ki je dodal, da gre tukaj za popolnoma avtomatizirano naravno biološko stanje, saj sta strah in tesnoba največja zaviralca dobrega seksa.
5. Zaradi seksa so naši možgani bolj zdravi
Psiholog Sukel je dejal, da odstaja velika povezava med seksom in zdravim delovanjem možganov. Ker se sprošča velika količina različnih hormonov, ki imajo na naše telo blagodejne učinke, obenem pa smo medtem fizično aktivni, prihaja v celotnem telesu, torej tudi v možganih, do večje prekrvavitve. To naj bi preprečevalo 'staranje možganov', zmanjševalo možnosti za demenco in pomagalo do 'bistrejšega razmišljanja'. ''Večkrat seksajte, možgani vam bodo za to hvaležni,'' je še dodal Sukel.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.