Zanimivosti

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra

Ljubljana, 24. 07. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min
Avtor
Petra S. Zabavnik
Komentarji
14

Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

Bronja Žakelj že drugo leto zapored prva poletna izbira ljubljanskih bralcev

V Mestni knjižnici Ljubljana je trenutno največkrat izposojena knjiga Bronje Žakelj Belo se pere na devetdeset, sledijo pa ji Dolina rož avtorja Tadeja Goloba, Genialna prijateljica: otroštvo, odraščanje Elene Ferrante, Pridna punčka Mary Kubice ter Luciferka legendarne Svetlane Makarovič. V juniju in juliju je roman Žakljeve dosegel 269 izposoj, odkar je leta 2018 izšel, pa kraljuje na lestvici najbolj branih leposlovnih del. Na seznamu najbolj priljubljenih desetih knjig, ki si jih ljubljanski bralci največkrat izposojajo, pa se ob Dolini rož nahajata še dve knjigi Tadeja Goloba - Jezero ter Leninov Park. Ker čakalna vrsta za posamezno literarno delo ni odvisna samo od priljubljenosti, temveč od števila enot, ki so v knjižnici dosegljive, je zato največkrat rezervirano gradivo knjiga Jožeta Možine Slovenski razkol s 152 rezervacijami, sledita pa Veronika Simoniti s knjigo Ivana pred morjem ter delo Aljoša Bagole Kako izgoreti, je povedala Vesna Trobec iz službe za odnose z javnostmi. 

V knjižnici so ponosni tudi na to, da poleti izvajajo malce drugačno bralno akcijo z imenom Maček v žaklju, s katero spodbujajo izposojo kvalitetnih, a malce pozabljenih knjig. Paketi so namenjeni različnim kategorijam bralcev, ki lahko izbirajo pakete knjig glede na žanr. Akcija je zanimiva predvsem zato, ker bralci šele ob odprtju vrečke ugotovijo, kaj so dobili in so tako na prijazen način vabljeni k branju tudi tistih knjig, ki ji morda sami ne bi izbrali.

Za knjigo Aljoša Bagole Kako izgoreti je v Murski Soboti treba čakati tudi tri mesece ali več

"Bralci iz Murske Sobote in okolice v poletnih mesecih najpogosteje posegajo po lahkotnejšem, razvedrilnem branju, ki se bistveno razlikuje od siceršnjega izbora v ostalih obdobjih leta. Izstopa izposoja ljubezenskih, kriminalnih, zgodovinskih in biografskih romanov ter spominov. Razlika med letnimi časi je predvsem v količini izposojenega. Poleti se izposodi veliko več leposlovja in manj strokovne literature," je povedal Janez Horvat iz Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota. Člani knjižnice najbolj pogosto posegajo po sledečih avtorjih: Bagoli, Golobu in Žakljevi. Najbolj priljubljenim trem sledijo še delo Elene Ferrante O novem priimku, Svetlanina Luciferka, Ivana pred morjem Veronike Simoniti ter vsi novejši romani norveškega pisatelja Joja Nesbøja. Najbolj priljubljeno delo na mladinskem oddelku murskosoboške knjižnice pa je Brina Brihta, ki je nastala izpod peresa Sally Rippin. 

Horvat je povedal, da se je za knjigo Aljoša Bagole ter za vsa tri najbolj priljubljena dela Tadeja Goloba treba postaviti v vrsto in počakati kar tri mesece ali več. Dodal je še, da je za poletne mesece značilno, da ljudje kot povsod drugje malce izprežejo, si najdejo čas zase, za branje in si tako pred odhodom na dopust zaželijo več knjig. Poletje pa v njihovo knjižnico zanese tudi nekatere izrazito sezonske bralce, ki po izboru knjižnične literature posežejo zgolj pred dopusti in ob vrnitvi z oddiha.

Mariborski pisatelji mariborskim bralcem najbliže

V Mariborski knjižnici se tekom celega leta veliko izposoja gradivo, ki ga člani knjižice potrebujejo za razne oblike rednega osnovnošolskega, srednješolskega ali študijskega ter tudi individualnega izobraževanja. V poletnih mesecih pa so na oddelkih za odrasle med najbolj izposojanimi žanrsko najbolj pokriti kriminalni in ljubezenski romani, marsikdo poseže po lahkotnejšem branju,  v enotah za mlade bralce pa razlik med trendi v letnih časih ne opazijo. Darja Barber, vodja Knjižnice Rotovž, Pionirske knjižnice Rotovž ter čitalnice je povedala, da je razveseljivo dejstvo, da so med najbolj priljubljenimi knjigami v juniju in juliju tudi slovenski avtorji, med najbolj branimi so tudi pisatelji z mariborskega območja: Marko Radmilovič, Avgust Demšar, Tone Partljič, Vid Kmetič, Mitja Čander. 

Tudi na mariborski lestvici kraljuje Bronja Žakelj, njeno delo so si bralci izposodili 82-krat. Sledijo pa Mary Kubica s knjigo Pridna punčka, Marko Radmilovič s Kolesarjem, Cerkev Avgusta Demšarja ter Pesnica Toneta Partljiča. Tudi v Mariboru je v samem vrhu najbolj priljubljenih mladinskih knjig Brina Brihta Sally Rippin, Barberjeva pa je izpostavila dejstvo, da se tudi na seznamu najbolj priljubljenih dvajsetih del mladinske literature najdejo prav knjige slovenskih avtorjev: Igorja Karlovška, Barbare Hanuš, Dese Muck in Damijana Šinigoja. Največ rezervacij (kar 48 za vsak naslov posebej) je prav za knjigi Cerkev ter Belo se pere na devetdeset. Bibliotekarska specialistka je izpostavila tudi poletne specifike. Pravi, da si bralci običajno v poletnih mesecih izposodijo naenkrat več gradiva za daljši čas. Zanimivo pa je še to, da je v primerjavi z enakim obdobjem lani izposoja knjig nekoliko upadla, vzrok za to je zagotovo prisotnost novega koronavirusa v slovenskem prostoru in ukrepi, ki se jih morajo držati tudi v knjižnici: obvezno razkuževanje rok, omejitev števila ljudi na določeni kvadraturi, nošenje maske, dezinfekcija vrnjenega gradiva in ostalo.

Na goriškem si bralci knjige pogosto rezervirajo vnaprej

V Goriški knjižnici Franceta Bevka pokrivajo vse starostne skupine, glede na bližino meje pa imajo tudi kar nekaj bralcev iz zamejstva, ki si izposojajo tako literaturo v slovenskem kot tudi v tujih jezikih. Lara Konjedic, knjižničarka in vodja izposojno-informacijske službe, je za naš portal povedala, da se pri njih v poletnih mesecih poveča izposoja ljubezenskih romanov, kriminalk ter erotičnih romanov."Letos je stanje zaradi korone sicer drugačno, vendar bralci veliko posegajo po turističnih vodnikih ter planinskih in kolesarskih vodičih," je še dodala.  

Na goriškem je največja čakalna vrsta za delo Bronje Žakelj, za knjige Tadeja Goloba, dela Elene Ferrante, potem pa sledijo še Popolna omama, Slovenski razkol, Drožomanija, Luciferka, stalnica izposoje in rezervacij pa je že več let knjiga Cavazza Vesne Milek ter vsa dela iz zbirke o čarovniku Harryju Potterju. Konjediceva je izpostavila še dejstvo, da so trenutno izposojene tudi vse knjige Dober voznik bom in Osnove prve pomoči. "Med poletnimi meseci je tudi opazno, da si bralci izposojajo več izvodov gradiva, saj je na dopustu več časa za branje. Marsikdo nam pove, da bo zdaj lahko bral, potem pa do naslednjega dopusta spet skoraj nič. Študijsko gradivo in učbeniki 'počivajo', imamo pa starše, ki otroke prepričujejo, naj preberejo za bralno značko že med počitnicami," je opisala poletno situacijo ter dodala, da so njihove police v teh dneh na pol prazne in da si bralci rezervirajo že kar vse po vrsti.

V Kopru med desetimi najbolj priljubljenimi še vedno 'Tisto' Stephena Kinga

Tudi obalni bralci so z izposojo leposlovja soustvarili seznam najbolj priljubljenih. V juniju ter juliju so bile v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja Koper najbolj priljubljene knjige: Genialna prijateljica: otroštvo, odraščanje s 25 izposojami, sledi ji Luciferka, potem je na tretjem mestu še delo Ivana pred morjem, lestvico desetih pa dopolnjujejo knjige Pridna punčka, večkrat omenjena uspešnica Žakljeve, pa O novem priimku: mladost Ferrantejeve, Golobovo Jezero, Tisto Stephena Kinga, na seznamu pa sta še Helikopterski rop Jonasa Bonnierja ter Radmilovičev Kolesar.

Tadej Golob: Na plaži lahko berem tako Shakespearja kot kakšno kriminalko.

Avtor knjig, ki se redno uvrščajo na sezname najbolj priljubljenih, pravi, da je zaradi dejstva, da njegova dela Slovenci z veseljem berejo in si jih tudi izposojajo, izredno vesel: "Živim namreč izključno od prodaje in izposoje svojih knjig. Ko se je to prvič zgodilo, in sicer pred tremi leti z 'Jezerom', sem mislil, da gre za preblisk, zdaj pa to, kar traja in traja. Upam, da bo še nekaj časa."

Tadej Golob med svoje štiri najljubše uvršča dela: 'Mojster in Margareta' Mihaila Bulgakova, 'Tujec' Alberta Camusa, 'Cica v Metroju' Raymonda Queneauja in 'Odrešitev' Jamesa Dickeyja.
Tadej Golob med svoje štiri najljubše uvršča dela: 'Mojster in Margareta' Mihaila Bulgakova, 'Tujec' Alberta Camusa, 'Cica v Metroju' Raymonda Queneauja in 'Odrešitev' Jamesa Dickeyja. FOTO: Miro Majcen

Sam pravi, da njega kot bralca pritegne troje - zgodba, slog in žanr. Svoj način dela opiše takole: "Preden sem se popolnoma posvetil pisateljevanju, sem se dobrih 25 let preživljal z novinarstvom in se tam naučil pisati tako, da vleče, da bralec tisto, kar napišem, prebere do konca. To mi je ostalo. Če se mi zatika, ko berem za seboj, pomeni, da še ni dovolj dobro." Tadej je povedal, da bere zelo različne reči, kar mu pade v roke: "Ponavadi precejšen del leta knjige, ki jih nakupim na knjižnem sejmu. V prvi polovici leta ne berem veliko, ker takrat pišem. Moja glavna bralska sezona je od konca septembra, ko končam s knjigo, pa do novega leta, ko spet pričnem z intenzivnim delom." Na njegov bralni seznam je nek način vplivala tudi pandemija koronavirusa, saj je povedal, da ga je trenutna kriza zalotila sredi prebiranja po njegovih besedah precej morbidne knjige njemu ljubega avtorja Juliana Barnesa, 'Nč bat': ''Govori namreč o umiranju. Potem sem prebral dramo Williama Shakespeareja 'Richard III', ker me je zanimalo, do kam seže človeška zloba, ko dobi z neomejeno močjo priložnost. In nazadnje, na kratkem dopustu na morju, sem prebral odbito zafrkancijo norveškega avtorja Erlenda Loea, 'Tihi dnevi v Mixing Partu'." Golob je trenutno sredi intenzivnega dela na njegovi četrti kriminalki, tako da pravi, da dlje od ponovitev serije Dr. House na televiziji ne pride. Branje bo torej moralo še malo počakati.

Seveda pa ima tudi priljubljeni pisatelj svojo večno lestvico del, ki so nanj naredila vtis:"Ko me kdo vpraša za lestvico naj knjig mojega življenja, ponavadi naštejem tele štiri: 'Mojster in Margareta' Mihaila Bulgakova, 'Tujec' Alberta Camusa, 'Cica v Metroju' Raymonda Queneauja in 'Odrešitev' Jamesa Dickeyja. Slovenske lestvice nimam, mi je pa pred leti vero v slovensko literaturo vrnila oziroma porodila zgodba Mihe Mazzinija 'Drobtinice'." Dodaja še, da sam literature ne deli na poletno, jesensko ali zimsko: "Pač, vzamem v roke knjigo, ki me tisti trenutek zanima. Na plaži lahko berem tako Shakespeareja kot kakšno kriminalko. Navsezadnje govorijo vse knjige o istem, le da vsaka na svoj način."

Boštjan Gorenc - Pižama se poleti skuša lotevati predvsem zahtevnejših knjig, za katere je potrebna zbranost

Priljubljeni pisatelj, komik, igralec in prevajalec letošnje poletne mesece preživlja predvsem delovno. Ravnokar je zaključil pisanje scenarija za strip o Adamu Bohoriču in Juriju Dalmatinu in pritisnil piko na prevod mladinskega fantazijskega romana Wee Free Men (Miceni svobodni možje) Terryja Pratchetta. Glede izbire knjig, pravi, se nikoli ne omejuje:"Branje raznolikih vsebin širi pogled, je pa res, da prednjačijo knjige s humorno noto in pa otroška ter mladinska literatura zaradi poklica. Uživam tako v dobro spisanih lahkotnejših knjigah, skozi katere se sprehodiš z nasmeškom, kot v zahtevnejših delih, ki bralca neizprosno premetavajo ob štrline dvomov, razmislekov in preizpraševanja. Nikoli ne sme biti daleč niti poezija, tu bi izpostavil Janeza Ramoveša in Anjo Golob."

Boštjan Gorenc se ukvarja s pisanjem in prevajanjem knjig, zato so poletna branja pogosto tudi del njegove službe.
Boštjan Gorenc se ukvarja s pisanjem in prevajanjem knjig, zato so poletna branja pogosto tudi del njegove službe. FOTO: Simon Pelko

Njegov seznam že prebranih knjig v preteklih tednih ter tistih, ki bodo še prišle na vrsto, je izredno obširen: "Zaradi že omenjenega scenarija sem prebral knjigo 'Slovenski protestantski pisci' in 'Zgodovino misli o jeziku in književnosti na Slovenskem: protestantizem' Kozme Ahačiča. Ahačič se je na bralnem seznamu znašel tudi z zbirko kolumn 'Kozmologija', med kratkim dopustom v Bohinju pa sta mi družbo delala kriminalka 'Otok' Avgusta Demšarja in humorni dnevniški roman Janje Vidmar 'Naš Tone ne tone'. Trenutno me na omarici čakajo 'Plan B' Boštjana Videmška o spopadanju s podnebno krizo, sveži roman Milana Dekleve 'Zaplešiva, Dante' o ženski, ki sredi puščave odpre gledališče, in zbirka kratkih zgodb Agate Tomažič 'Nož v ustih'."

Pravi, da lestvic najbolj priljubljenih ne mara sestavljati, saj meni, da tako širokega polja, kot je literatura, ne moreš zadovoljivo primerjati. Obstajajo pa seveda priljubljeni avtorji, po katerih rad poseže, včasih tudi, če gre za ponovno branje: "Od tujih sta to Robert Rankin in Terry Pratchett, pri nas pa recimo Borut Golob in že omenjeni Janez Ramoveš."

Pižama se poleti skuša lotevati predvsem zahtevnejših knjig, za katere je potrebna zbranost, ki jo med letom težje najde: "Moj letošnji seznam sicer ne sledi točno tem smernicam. Sicer pa si poletno branje sestavi vsak sam in je najbolje da sledi svojim željam. Ali pa se pusti presenetiti, saj veliko slovenskih knjižnic ponuja bralna presenečenja, kjer ti izdajo samo zvrst knjig, ki si jih sposojaš. To je tudi izvrsten način za spoznavanje še neznane literature."

Mojca Funkl: Tudi pri knjigah je tako, da je lepota v očeh opazovalca!

Igralka, ki smo jo na programu POP TV nazadnje spremljali tudi v nadaljevanki domače produkcije Reka ljubezni, je povedala, da bo letošnje morje preskočila, pri oddihu pa ji bodo zagotovo pomagale knjige. Sama pravi, da ji je za poletne mesece najbolj pomembno, da odklopi glavo in napolni baterije za jesen, pa četudi doma ali v bližnjem bazenu. Knjige, po katerih v prostem času največkrat posega, so z mladinskih oziroma otroških oddelkov knjižnic in knjigarn: "Že kar nekaj časa preberem največ pravljic in otroških knjig. Sem bila pa velika navdušenka nad pravljicami tudi sama v otroštvu."

Mojca Funkl pravljice in otroške knjige obožuje že od otroštva, bere jih še danes.
Mojca Funkl pravljice in otroške knjige obožuje že od otroštva, bere jih še danes. FOTO: POP TV

Letošnje poletje bo brala veliko, večinoma pa bo to vse, kar je povezano z njenim delom in igralskim poklicem. Ostalo bo pa tudi nekaj časa za odklop z knjigami, ki se jih izredno veseli: "Spet bom brala 'Štoparski vodnik po galaksiji'. Čaka me 'Dama s psičkom' Antona Pavloviča Čehova. In 'Harry Potter'." Pravi, da je okus za knjige stvar vsakega posameznika, saj meni, da tudi za čtivo velja, da je lepota v očeh opazovalca: "Različne se dotaknejo različnih bralcev. Glede na karakter bralca, razpoloženje lahko vsak najde kaj zase. Sama rada posežem tudi po kakšni, ki me nauči česa novega. Pa čeprav skuhati. Ali obrniti perspektivo in si vzeti čas za razmislek.''

Za Petra Polesa je pomembno to, da je knjiga edukativna in da širi obzorja

Voditelj Peter Poles, bo z izbranko - vizažistko in blogerko Niko Veger ter deklicama poletne počitnice tako kot zadnja leta tudi letos preživel v Dalmaciji. Z njim tja potuje kar nekaj knjig, ki jih bosta z Niko z veseljem prebirala in si tako krajšala čas. Peter pravi, da se njegova poletna literatura od siceršnje ne razlikuje bistveno: "Pomembno je predvsem to, da je edukativna, da mi širi obzorja in mi daje misliti, ko jo odložim oziroma preberem."

Peter Poles bo dopustoval v družbi obširnega seznama knjig različnih žanrov.
Peter Poles bo dopustoval v družbi obširnega seznama knjig različnih žanrov. FOTO: Miro Majcen

Trenutno ju obkrožajo dela, kot so Breatheology, avtorja Stiga Severinsena, Moja zgodba Michelle Obama, Neuroscience for leaders avtorjev Nikolaosa Dimitriadisa ter Alexandrosa Psychogiosa, na morju pa ga čaka tudi knjiga Popolna omama - droge v tretjem rajhu, ki jo je spisal Norman Ohler. Ker mu je prijatelj priporočal tudi knjigo z naslovom How soon is now  Daniela Pinchbecka, je bil izredno vesel, ko je pred kratkim prišla v njegov poštni nabiralnik, saj mu bo tako lahko delala družbo že na zasluženem dopustu na hrvaški obali, na katerega odhaja kmalu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sanuka
24. 07. 2020 17.11
+0
priporočam knjigo Tetovator iz Auschwitza od Heather Morris..premalo se bere, tudi sama sem včasih požirala knjige, zdaj žal ne več toliko..
KOdOvce
24. 07. 2020 13.32
+0
Jaz preberem kak članek na Nova24, kr poučna literatura se najde tam, priporočam!
flisd
24. 07. 2020 12.37
+3
Bagola je s to knjigo naredil več škode kot koristi, saj vsi začenjajo izgorevati. Dejansko pa v Slo zelo malo ljudi hodi po takšnem robu. Je pač aktualna zadeva.
Misty2
24. 07. 2020 11.28
+8
to berejo v javnih službah med delovnim časom. Seveda ne vsi in ne povsod
Pikanajlonca
24. 07. 2020 10.51
+11
Vsakemu predlagam dve pravljici HC Andersena cesarjeva nova oblačila in Svinjski pastir..
ValterUdovernik
24. 07. 2020 10.38
+5
Slovenska literatura je zakon!
Millady
24. 07. 2020 10.26
+6
Golob, plus za Cico v metroju :)) Vaje so že klasika, ker so (pre)kratke pa jih lahko bereš znova in zopet, celo leto :)
TEDO(uajtu)MEDO
24. 07. 2020 10.02
-29
Če ima človek na voljo tv in internet, ne rabi hoditi v knjižnico. Edino šolarji so prisiljeni v to.
Djangoman
24. 07. 2020 09.48
-10
Se delajo pametne z ŠEkspirom, pa Obama, pa nevem kaj, v resnici pa berejo doktor romane.
caspera1
24. 07. 2020 09.30
+7
Joj, čeprav sem že prebrala tako Belo se pere na 90, kot Jezero, čisto premalo berem. Včasih sem veliko več.
GOOD vs. EVIL
24. 07. 2020 09.07
-15
Izbrisan komentar: Luciferko bom vzel na kampirnje,... da bo za spodkurit
ValterUdovernik
24. 07. 2020 10.40
+5
proofreader
24. 07. 2020 08.57
+21
Knjiga od Bagole je samo dober marketing, vsebine ni.
nemo1
24. 07. 2020 08.53
+4
V Murski moreš brat, ker če ne se ti zmeša, v Kopru greš na plažo