Ameriški diplomati na veleposlaništvu v Ljubljani še naprej spoznavajo Slovenijo. Potem ko so se učili slovenščine in igranja harmonike ter poskušali slovensko hrano, so se zdaj – v času, ko se slovenski srednješolci potijo na maturi, spopadli še z geografijo.
V videoposnetku, ki ga je objavilo ameriško veleposlaništvo na Facebooku, si lahko ogledate, kako jim gre poznavanje slovenskih krajev, gora, prebivalcev ...
Vprašanje, koliko prebivalcev ima Slovenija, diplomatom ni delalo prav nobenih težav. Ko so morali našteti naša tri največja mesta, so kot iz topa izstrelili Ljubljano in Maribor, nekaj težav pa jim je delalo Celje, ki so ga zamenjevali s Koprom in celo Kranjsko Goro.
Odgovor na vprašanje, kateri vrh moramo priplezati, da se lahko imamo za pravega Slovenca, so poznali vsi, le eden je ustrelil mimo, ko je odgovoril Šmarna gora.
Prav vsi so imeli težave z vprašanjem, kako visok je Triglav, se je pa eden še posebej izkazal z naštevanjem preostalih slovenskih vrhov. Nasmejal nas je tudi odgovor enega od sodelujočih na vprašanje, kakšno je ime slovenske himne, saj je odgovoril: "Na zdravje!" nato pa kmalu ugotovil, da je pomešal stvari. A kdo bi mu zameril?
Vsi diplomati so morali narisati slovensko zastavo, kar jim je šlo relativno dobro od rok, saj so vedeli, da morajo narisati obliko kokoši, jih je pa zmedlo zaporedje barv. Tudi to, da človeška ribica živi v Postojnski jami, so vedeli skoraj vsi.
Nekaj težav jim je predstavljalo vprašanje o dolžini slovenske obale – eden od njih je pripisal kar 60 oz. 70 kilometrov. Zaključili so z vprašanjem, ali je France Prešeren največji slovenski pesnik, na kar je večina odgovorila pritrdino, eden od njih pa je vprašal: "Ni to stvar presoje posameznika?"
Kako so diplomati izgovarjali težke slovenske besede, pa si lahko pogledate v spodnjem posnetku:
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.