Podjetje Gallup je ljudi v 149 državah prosilo, naj ocenijo svojo srečo, in sicer skozi prizmo socialne podpore, osebne svobode, BDP-ja in stopnjo korupcije v državi. Najbolj nesrečni ljudje na svetu so v Afganistanu, Bocvani, Ruandi, Zimbabveju ter Lesotu. V primerjavi z lanskim letom so izmerili občutno večje število negativnih čustev v več kot tretjini držav, so zapisali avtorji raziskave, kar je najverjetneje posledica pandemije. Kljub temu so prebivalci 22 držav srečnejši kot lani, med njimi je največ azijskih držav. Kitajska pa je na primer s 84. padla na 94. mesto.
"Presenetljivo ni bilo splošnega upada pri oceni lastne sreče," je povedal eden izmed avtorjev raziskave, John Helliwell. "Ena izmed možnih razlag je, da ljudje covid-19 vidijo kot zunanjo grožnjo, ki se dotika vseh, to pa ustvari tudi večji občutek solidarnosti in povezanosti," je dejal.
Finska se je že četrto leto uvrstila na prvo mesto. Stopnja medsebojnega zaupanja v državi je velika, ocenjujejo njeni prebivalci, kar jim je pomagalo tudi skozi epidemijo. Nordijski narodi so sicer nasploh veliko bolje prebrodili pandemijo kot preostanek Evrope, z nekaj več kot 70.000 primeri in 805 smrtmi pri 5,5 milijona ljudi. Edina izmed neevropskih držav v prvi deseterici je Nova Zelandija, ki se je uvrstila na deveto mesto. Slovenija je na 26. mestu, pred nami pa so vse sosednje države, razen Madžarske, ki je na 43. mestu.
1. Finska
2. Danska
3. Švica
4. Islandija
5. Nizozemska
6. Norveška
7. Švedska
8. Luksemburg
9. Nova Zelandija
10. Avstrija
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.