Zanimivosti

Drugačno življenje: dom jima je svet, po njem ju vozi kolo

Islamabad, 29. 09. 2018 06.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Danijela Levpušček
Komentarji
34

Katja Živec in Miroslav Kadlec. Ona Slovenka, on Čeh. Njune poti so se križale in združile na potovanjih, prvič pred 20 leti. Zadnjih 16 svet odkrivata na kolesu. Nomadsko življenje jima je pisano na kožo, pravi Katja, ki ji ni težko poganjati otovorjenega kolesa tudi proti vršacem Himalaje. "Si zunaj, v naravi, občutiš veter, sonce, dež ... In ko se zvečer odpraviš spat, zaspiš v trenutku."

Katja Živec in Miroslav Kadlec leta 2010 v zahodni Kitajski blizu meje s Tibetom.
Katja Živec in Miroslav Kadlec leta 2010 v zahodni Kitajski blizu meje s Tibetom. FOTO: Cycling Nomads

"Življenje je prekratko, da bi ga pustili iti mimo." Preprosto rek, ki ga večina pozna, a le redki zares živijo. Med temi sta gotovo Slovenka Katja Živec in Čeh Miroslav Kadlec. Njun dom je svet, raziskujeta ga s kolesom, svoj življenjski slog pa opišeta z eno besedo: nomadski. 

Nomadi so ljudje, ki se selijo iz kraja v kraj in nimajo stalnega doma, premikajo se predvsem za iskanjem svežih pašnikov za živino. Za naju beseda dom predstavlja svet in ni vezan na določeno mesto. Rada spoznavava nove kraje in se vračava na mesta, kjer sva že bila. Premikanje prinaša svežo energijo, ki jo imava rada. Katja Živec

"Najine poti so se prvič srečale leta 1998 na jugu Izraela, v mestecu Eilat. Leta 1999 sva se srečala v Kairu in leta 2000 v Pragi, kjer sva se odločila, da bova pot nadaljevala skupaj," je o naključnih srečanjih, ki so "rodila" skupno pot, povedala Katja. 

Začela sta jo na štirih kolesih, konec leta 2000 sta se namreč z jugom odpeljala proti Portugalski. In spet je bilo naključno srečanje tisto, ki je spremenilo njune načrte. "Na poti skozi Španijo sva srečevala kolesarja iz Anglije, ki sta naju počasi navduševala nad tako svobodnim načinom potovanja. V mestecu Chefchaouen na severu Maroka pa se je ob zvitku domačega tobaka in dobrem sladkem maroškem čaju rodila ideja, da juga zamenjava za kolesi in se odpeljeva proti Indiji," je Katja z nami obujala spomine. 

Se je bilo težko odločiti, pregnati morebitne dvome? Vprašanje se je postavilo samo od sebe. Kdo med nami si ni vsaj enkrat zaželel, da bi pustil vse za seboj in preprosto odšel. "Oba sva že prej veliko potovala, tako da sva takoj, ko sva se odločila, vedela, da je to zelo uresničljiv načrt, saj iz lastnih izkušenj veva, da vse, kar se odločiš, če si to močno želiš, lahko tudi uresničiš.

Miroslav nekje v Vietnamu
Miroslav nekje v Vietnamu FOTO: Cycling Nomads

In sta šla ...

Vsak ima svoje želje in najina je videti svet, preden ga človeštvo uniči s takim načinom življenja, kot ga živimo. Katja Živec

V Maroku je ideja dozorela, na drugem koncu sveta, na Tajskem, sta jo začela uresničevati. Na otoku Koh Tao sta našla dve rabljeni kolesi in se na začetku leta 2002 podala na kolesarsko avanturo, ki še kar traja. "Preden sva začela kolesariti, sem se spraševala, kako bom to zmogla, vendar sem takoj, ko sva začela, videla, da bo šlo, ker nisva pretiravala in sva se ustavljala, ko sva bila utrujena. Mislim, da je bilo pomembno, da je bil najin cilj smer in ne destinacija, tako sva imela vso svobodo, da se ustaviva in nadaljujeva kadarkoli," se začetkov spominja Katja. 

"Najino potovanje je večinoma 'go with the flow', kamor piha veter," pravi. "Večinoma se sproti odločava, kam bova šla dalje, privlačijo naju predvsem narava in lepi ljudje. Plani so zato, da se spreminjajo."

Tokrat ju je veter zanesel v Pakistan. Ko sta bila v indijskem delu Himalaje, jima je meja preprečila, da bi si ogledala gorovje na drugi strani. Dve leti pozneje sta si željo uresničila. "Kam naprej, še ne veva, to se bova odločila, ko bo treba zapustiti Pakistan. Ena možnost je čez Iran nazaj v centralno Azijo proti Kitajski, druga možnost je, da ostaneva tukaj do spomladi, ko se odprejo prelazi in greva na Kitajsko iz te smeri. Še ena možnost je, da se vrneva v Indijo. Bova videla, kako in kam bo pihal veter," o načrtih za naprej pravi Katja.

A najprej bosta odkrivala Pakistan. "Jutri bova videla, za koliko časa so nama podaljšali vizum, potem pa z avtobusom nazaj do Gilgita, kjer sva pustila kolesi, in naprej v dolino Hunza. Če naju zima ne bo prehitela, bi si želela tudi čez dolino Gizer do Čitrala in afganistanske meje. Potem pa, ko pride zima, na jug v toplejše kraje." 

Utrinke z njune kolesarske poti po Pakistanu si lahko pogledate v galeriji.

'In ko se zvečer odpraviš spat, zaspiš v trenutku ...'

Zakaj kolo? "Glavna prednost je Svoboda, da se lahko ustaviva kjerkoli in kadarkoli," nam odgovori Katja in besedo svoboda zapiše z veliko začetnico.

"Ogledaš si lahko kraje, ki so drugače težko ali celo nedostopni. Če potuješ s kolesom, včasih naletiš na plazove, ki so v teh predelih zelo pogosti predvsem v monsunskih obdobjih. Kolo lahko mirno preneseš in nadaljuješ pot. Tega z motorjem ali avtom ne moreš, ker je pretežko. Včasih traja ure, včasih celo dni, da cesto očistijo in jo naredijo spet prevozno," nam opiše enega od mnogih praktičnih razlogov, ko se kolo izkaže za veliko prijaznejše od motoriziranega premikanja. 

"Tudi prečkanje meja s kolesom ima drugačna pravila, kakor če potuješ z motornim vozilom. Na primer vstop v Kitajsko z motornim vozilom je kar zakompliciran. S kolesom pa se lahko mirno odpelješ. Ne potrebuješ nobenih posebnih papirjev. Ljudje so večinoma fascinirani, ko te vidijo na kolesu, in ti radi pomagajo."

In kar je konec koncev najpomembnejše: "Kolo ima pozitiven vpliv na okolje in zdravje. Daje ti občutek brezčasja, biti v trenutku. Si zunaj, v naravi, občutiš veter, sonce, dež ... In ko se zvečer odpraviš spat, zaspiš v trenutku."

Par po svetu potuje s skromnim imetjem, s seboj lahko vzameta le toliko, kolikor gre na kolo. Materialne stvari jima v življenju niso prioriteta. "Bolj nama je pomembno živeti preprosto življenje v naravi, videti svet, se učiti od njega in izmenjavati znanje, ki sva si ga pridobila z ljudmi, ki jih srečujeva," pravi Katja. 

"Kot bi rekli v Mongoliji; so ljudje, ki so kot jezera, in ljudje, ki so kot reke. Jaz čutim, da sem reka, ki se včasih tudi zajezi, vendar slej kot prej odteče dalje," pravi Katja. 
"Kot bi rekli v Mongoliji; so ljudje, ki so kot jezera, in ljudje, ki so kot reke. Jaz čutim, da sem reka, ki se včasih tudi zajezi, vendar slej kot prej odteče dalje," pravi Katja.  FOTO: Cycling Nomads

Se bosta kdaj ustalila?

Mislita, da se bosta nekoč nekje ustalila, za konec vprašamo popotnico. "O tem ne razmišljava, rada sva tukaj in zdaj," odgovori. "Nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi v življenju, mogoče se jutri ne bova več zbudila, tako da nama je pomembno, da živiva življenje. Srečala sva veliko starejših ljudi, ki so nama rekli, da bi, če bi imeli še eno možnost, izbrali drugače."  

Katjina in Miroslavova predstavitev na Facebooku (njune poti lahko spremljate na Facebookovi strani Cycling Nomads)

"Začela sva na majhnem tajskem otoku Koh Tao in naslednjih šest let ostala v Aziji. Potovala sva čez Tajsko, Malezijo, Indonezijo, Laos, Kitajsko, Mongolijo, Južno Korejo, Japonsko in Tajvan. Leta 2007 sva se vrnila v Evropo, da bi obiskala družino in prijatelje.

Poleti 2008 se je začelo najino potovanje nazaj v Azijo. Začela sva v glavnem mestu Slovenije, Ljubljani, potovala čez Hrvaško, Bosno, Črno goro, Albanijo, Makedonijo, Grčijo, Turčijo, Sirijo, Jordanijo, Sinaj (Egipt) in Izrael. Spomladi leta 2009 sva zapustila Izrael in se vrnila nazaj čez Sinaj, Jordanijo in Sirijo. Vstopila sva v kurdski del Turčije, kolesarila čez Gruzijo, Azerbajdžan, Kazahstan, Uzbekistan, Kitajsko in Laos nazaj na Tajsko, ki sva jo dosegla leta 2010.

Od takrat sva na poti med Tajsko in Kitajsko. Pred kratkim sva potovala iz Tajske čez čarobni Mjanmar v severovzhodno Indijo. Trenutno kolesariva proti Pakistanu in potem bomo videli, kam naju bo odnesel veter.

Preživljava se s prodajo ročno izdelanega nakita iz materialov, ki jih zbereva ob poti. Najine kreacije so vedno unikatne, navdihujejo jih kraji, ki jih obiščeva, in narava okoli nas."

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

crew
30. 09. 2018 08.30
+2
Zavidanja vredno!
sredin?ar
29. 09. 2018 18.11
-4
Sprasujem se, ali sta klosarja s peciklom? Brez zavarovanja, tole z zapestnicami zasluzit vsak dan za hrsno in spanje... Fehata streho nad glavo preko warm shovers spletne za pecikliste,... Kdo pa ti bo v pakistanu, indiji itd kupil zapestnico ce sami nimajo... Klossrja na peciklu, tu pa ju kronate za srecneza in svobodneza. Kaj bota, ko bo eden moral z zlomljeno nogo v bolnico? Recimo sredi irana brez zdravstvenega zavarovanja? In tako zivita ze 20 let. 20 let neves kje bos spal in kaj bos jedel. To je zame beračenje - na kolesu.
sredin?ar
29. 09. 2018 17.25
+0
Kako je v takem primeru z delovno dobo, penzijo? Stanovanje... Kdo bo to placal ko bota 50, 60? Jaz pri 60 se nemislim umret, res je da lahko kaj pride, meni ali njima, ampak zivim v veri da bom 90, gledal vnuke in zivel po svoje. Ta dva? Brez otrok, brez delavne dobe, socialna pomoc ki jo bomo mi placali, zato da sta onadva bila „svobodna“. Nebi rekel da sta stara 20, ajd, pet let pa se umirita. Osla stara. Sam sem bekpekal 3 leta ampak sem imel crto kateri sem sledil; sluzba.
detect
29. 09. 2018 16.18
+7
dobra sta,res.
sredin?ar
29. 09. 2018 17.14
-1
Ja, ona dela 3 mesece, 9mesecev pa goni pecikl in sisa najino socialo. Midva pa delama in grema enkrat na leto za 14 dni k hrvatom. Posploseno govorim. Ampak ti bio eko popotniki so lenuhi da jim ni para.
paxvobiscum
29. 09. 2018 14.28
+5
99% odstotkov ljudi mora živet življenje, ki ga ne marajo, zato, da en odstotek živi takele pravljice. Kam spadate sami? Pa še nekaj. Globoke osebne modrosti in s tem povezane sreče ne boš našel v srcu mongolske stepe, ampak v sebi.
rozalinda
29. 09. 2018 14.20
+13
Bravo, komplimenti! Ker je sreča na strani pogumnih, sta varna bolj od zapečkarjev, ki vidijo le do sosedovega plota... Izstopiti iz vseh kalupov, norm, predsodkov, ki jih vsiljujeta politika in vera ter živeti lastno dinamiko, se učiti od narave, različnih, drugačnih ljudi, živali pa tudi od lastnih napak, pomeni res polno Živeti, to je tam, kjer se začne prava in neokrnjena svoboda. Še veliko vetra jima želim!!!
Apostol1
29. 09. 2018 13.37
+14
Pa še eno filozofsko vprašanje , kdo je tule bolj srečen in katero življenje je bogatejše ,njuno ali od Melanie in Donalda , vsekakor jaz bi izbral kolesarjenje , ker za mene sta onadva veliko bogatejša kot pa Donald in Melania
detect
29. 09. 2018 13.43
-1
Apostol1
29. 09. 2018 13.33
+18
Tisti ki ju tule kritizirate , pomislite kaj sami počnete v življenju ,da se vam zdi pomembnejše od tega početja . meni osebno se zdi ,da je življenje ki ga živita ena čista svoboda katero jima vsi zavidamo, vendar ima pač ta svoboda svojo ceno , kolikšna bo pa ta cena pa ne vem , vsekakor je pa za tole potrebno več poguma kot pa za družino ,predvsem zato ker na takih poteh res ne veš kaj te čaka , sicer pa od zibelke do groba ni prav nič sigurnega ne glede ali si zapečkar ali popotnik ,no od mene osebno imata spoštovanje in občudovanje in priznam tudi malo zavisti zaradi poguma ,ki ga jaz nimam
detect
29. 09. 2018 13.43
+4
sredin?ar
29. 09. 2018 17.21
-1
Kaj bota ko bota enkrat stara 50,60? Brez delovne dobe, brez stanovanja, brez denarja? Na socialo, placali bomo pa mi ki smo delali 40 let. Res fer svoboda.
SvetJeLeppp
29. 09. 2018 19.51
+2
Brez skrbi nobene socialne pomoči ne prejemata in pomoči od države tako da lahko mirno spite!
SvetJeLeppp
29. 09. 2018 12.34
+12
Dodala bi še: sta edinstvena, unikatna in prav je tako. Prva tujca, ki sta šla lahko čez prelaz v Pakistanu, sta odprta do vseh ljudi ne glede na veroizpoved, barvo kože in prepričanje in se od njih neprestano kaj novega naučita. Sta enciklopedija znanja o naravi, dogodivščin in zanimivih zgodb. Tudi mi vsi bi se lahko od njiju lahko kaj naučili!
maneno48
29. 09. 2018 13.57
+0
SvetJeLepp, od kod pa vse navedeno v tekstu ob 12:34:53 veš ?
SvetJeLeppp
29. 09. 2018 19.50
+2
Poznam njuno zgodbo in ju spremljam že lep čas.
SvetJeLeppp
29. 09. 2018 11.56
+28
Slovenski zavisti ni konca ne kraja. Mogoče bosta res čez leta pristala v eni baraki, ampak bosta srečna, ker sta živela svoje sanje in naredila kaj malega za ta svet. In koliko nas od nas lahko resnično reče, da smo srečni in da živimo svoje sanje? verjetno le peščica od nas, ker ostale determinirajo lastni strahovi, ki nas ne pustijo živeti tako kot bi radi. Življenje je tako kot si ga narediš, a ni tako! Sta super človeka po duši velika popotnika, svetovljana, ekologa, vegana! Srečno še naprej! Živita svoje življenje in se ne ozirajta na predsodke drugih, ker to o njih samih veliko več pove kot si sploh upajo priznati.
Ve?ni optimist
29. 09. 2018 10.17
-20
Vse lepo in prav, avantura, svoboda, .... Vendar nekje je treba naredit rez. Tudi to nima nobene prihodnosti. Če bi vsi tako razmišljali, počasi ne bi našla več kolesa za peljat, ....
korintos23
29. 09. 2018 10.08
+4
Kaj pa taki potem na stara leta začnejo, delovne dobe ni, a spet sociala?
Ve?ni optimist
29. 09. 2018 10.42
-10
Korinto: zgleda si napisal nekaj fest prav(narobe), da minusi. Čisto relano napisano. Takšni ljudje so kar eni delovni lenuhi, .......
ElleX
29. 09. 2018 11.22
+9
Posplosujeta. Jaz recimo precej mesecev na leto potujem, a se vedno placujem prispevke ter med potovanjem delam. Ce delas kot 'freelancer' na racunalniku, komot delas recimo dva dni po 12 ur, ostalih pet dni pa potujes.
korintos23
29. 09. 2018 13.11
-6
Nimam jaz nič proti njima, kam pa pridemo da smo vsi taki! Pa družina, otroci, hiša, a to pride na vrsto po petdesetih? Ali sem pa jaz preveč star za to?
CastrumFF
29. 09. 2018 09.51
-15
Hulk Zalepi
29. 09. 2018 08.44
+34
upam da vidim kak dokumentarec od njiju
kajpavzdevek
29. 09. 2018 07.50
+108
Vsaka jima čast, na nek način sem jima fauš. Tako skrito željo po taki vrsti adrenalina sem vedno nosil v sebi vendar mi ni jasno kje dobit vsaj tistih 5 al pa 10 eu na dan ki potrebuješ za tak life ?? Popravila koles, opreme, oblačila, copati so tud znucani pr takem potovanju, pa jest in pit je treba
ne rabimo predsednika
29. 09. 2018 08.36
+9
Po moje je to malo pretiravanje, tisto s preživlanjem s prodajo nakita je bolj tako tako
Apostol1
29. 09. 2018 09.36
+31
kajpavzdevek........Tudi mene malo kar zavist zagrabi , sicer sedaj sem že v penziji in je to kaj naj rečem že nekako zamujeno , ko sem bil pa mlad bi pa to z veseljem poizkusil samo takrat so bili vseeno drugačni časi kot pa danes, čeprav pravi pregovor ,kjer je volj je tudi pot in onadva imata volje kot kaže na pretek ,zato pa spoštovanje in občudovanje njunih podvigov in še veliko sreče v prihodnosti.➕➕➕➕
Ata_Smrk
29. 09. 2018 07.40
+12
ni ro za vsakogar. morda za ksenijo, s kmetije. drugace pa, izbira posameznika.
pikantnifeferon
29. 09. 2018 07.42
+10
sam ti si pa res najpametnejsi na 24ur cist pod vsak drek mors neki kao pametnga napisat...
Ata_Smrk
29. 09. 2018 08.31
+6
Maxx365
29. 09. 2018 16.03
+0
pika, a je kje določeno kaj in koliko lahko komentiraš? to je stvar posameznika, tako kot teh dveh, ki s kolesi potujeta po svetu
Brus123
29. 09. 2018 07.29
+22
Poznam tak par. Ko sta ostarela in ostala nekje v ruševinah doma, se jima je zmešalo.
Mrider
29. 09. 2018 07.22
+50
Vse lepo in prav, toda jaz se najraje vrnem domov domov.
nikolizadovoljen
29. 09. 2018 13.03
-5
Ljubo doma, (kdor ga ima), mi pa pri Ljubotu.