
Tisti, ki so si med letošnjimi prvomajskimi prazniki zagotovili 10 prostih dni, so morali zaradi koledarsko ugodnega razporeda prazničnih dni za razvajanje brez dela žrtvovati le tri dni dopusta. Vsi, žal, nimajo te sreče, si pa lahko ob ugodni vremenski napovedi privoščijo vsaj krajši oddih ali izlet. V vsakem primeru ne pozabite odkljukati nekaj uporabnih točk, da vam nepotreben stres ne bo pokvaril brezskrbnega potovanja.
1. Dokumenti
Destinacija je zagotovo že znana, prav tako so prešteti potniki. Pred odhodom pa se je dobro prepričati še, ali so dokumenti vseh udeležencev potovanja še veljavni – najbolje, da je datum poteka osebne izkaznice ali potnega lista oddaljen še vsaj pol leta. Določene države namreč to zahtevajo in lahko se zgodi, da vas ne bodo spustili čez mejo.
Prav tako je priporočljivo, da si za potovanje zunaj Slovenije uredite zdravstveno zavarovanje za tujino. V večini evropskih držav in Avstraliji lahko do nujne zdravstvene pomoči pridete kar z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, ki si jo morate priskrbeti pred potjo. Kartico lahko naročite prek spleta, telefona, na območnih enotah ZZZS ali s SMS sporočilom na številko 031 771 009.

2. Zvijanje pomaga
Če se odpravljate na letalo, je prtljaga omejena, zato še enkrat preverite dimenzije in težo, ki jih dovoljuje vaša vozovnica. V vsakem primeru pa je dobro, da ne nagrmadite preveč prtljage, sploh če jo boste morali vmes tudi nositi.
Zelo koristno je pakiranje z zvijanjem oblačil v rolice. Tako se ne bodo zmečkala, pa tudi prostorske stiske bo manj. Če se večji količini oblačil ne morete izogniti, lahko uporabite vakuumske vrečke, s katerimi boste koristno zreducirali prostor v potovalki, ne pa tudi teže. A imejte v mislih, da sledi tudi pot nazaj, ko vam bodo vreče sicer lahko koristile za umazano perilo, težava pa bo, če ne boste mogli zapreti kovčka.
3. Pravilo 1-2-3-4-5-6
Najpreprostejši nasvet za pakiranje osebne garderobe za 6 dni je pravilo 1-2-3-4-5-6, ki priporoča, da s seboj vzamete: 1 pokrivalo, 2 para čevljev, 3 hlač ali kril, 4 zgornje dele, 5 parov nogavic in 6 spodnjic. Pri tem je seveda upoštevano, da imate en komplet garderobe, vključno z jakno, že oblečen. Če je ta koncept za vas preskop, si pripravite svoj seznam in ga shranite, nato pa vsako leto samo odkljukajte sestavine. Prihranilo vam bo veliko časa.
Če se odpravljate v hladnejše kraje, je dobro vzeti še kakšen toplejši kos, nasprotno pa pri potovanju v toplejše kraje ne pozabite na kopalke.
Prav tako ni odveč nasvet, da razmislite, iz katerih materialov so vaša oblačila, da vas bodo primerno zaščitila oziroma da se med potjo ne bodo preveč zmečkala ali prehitro umazala. Pomislite tudi na kombinacije barv: nevtralne, kot so siva, črna ali bela, so vedno dobrodošla osnova, ki jih lahko kombinirate z udarnejšim kosom, na primer rdeče ali vijoličaste barve, ki bo garderobo popestril.
4. Kaj resnično potrebujete?
To vprašanje je vedno na mestu. Če še enkrat pomislite, kakšno namestitev boste uporabljali, boste hitro ugotovili, da nekaj kosov prtljage odpade. Če boste v hotelu, vam na primer ni treba spakirati brisač in mila. Po drugi strani pa morate razmisliti o širitvi možnosti – si omisliti strešni kovček ali večjo potovalko –, če se odpravljate na kampiranje. Predvsem pa ohranite trezno glavo. Morda se vam zdi, da boste nujno potrebovali superge in opremo za lahkoten jutranji tek, a če nikoli prej niste tekli, najbrž tudi na tem dopustu ne boste. Skratka, bodite iskreni do sebe.
5. Domača lekarna
Ko pakirate toaletno torbico, ne pozabite tudi na nekaj obližev, povoj in osnovna zdravila, s katerimi boste lahko ob prvih znakih prehlada in glavobolu samo svoj mojster. Prav tako ne pozabite na kremo za zaščito pred soncem.
6. Razvedrilo in uporabno čtivo
Tudi tukaj velja pravilo, da pretiravanje ni dobro. Če radi berete, zagotovo ne boste pozabili na knjigo. A teh naj ne bo preveč, saj boste na počitnicah počeli tudi druge stvari ali možgane preprosto poslali na pašo. Da bi se izognili teži, če se ne morete odločiti, katera knjiga vam bo ustrezala, si lahko omislite elektronski bralnik, ki vas pri teži ne bo omejeval. Ne pozabite na vodnik o kraju ali pokrajini, kamor se podajate, ki vam bo v pomoč pri raziskovanju. Če potujete z otroki, si lahko omislite besedne in družabne igre, ki vam bodo krajšale čas, ne zavzamejo pa nič prostora, ali igrače, ki bodo otroke zaposlile za dlje časa. Morda se lahko med potovanjem skupaj naučite novo pesmico ali na že znano melodijo spesnite svoje besedilo.
7. Malica za na pot
Lačen popotnik je tečen popotnik, zato se ne pozabite vprašati, kako dolgo boste potovali. Če lahko hrano kupite na poti, ne potrebujete velike zaloge, a v vsakem primeru je dobro imeti s seboj vsaj en obrok. Ne pozabite na vodo!

8. Kako optimalno napolniti prtljažnik?
Pri zlaganju stvari v prtljažnik je vsak svoj mojster, a nekaj osnovnih nasvetov ne bo odveč. Najprej vozilo v celoti izpraznite, da bodo v njem le reči, ki jih zahtevajo cestnoprometni predpisi. Nato predvidite prostor za vsakega potnika. In tetris naj se začne! Pri sestavljanju vam bo v pomoč, če boste imeli tudi kakšne mehke kose, ki lahko prilagajajo obliko.
Če potujete z avtobusom, vlakom ali letalom, vedite, da boste svojo prtljago tudi nosili. Peljite svoj kovček na testno vožnjo – in ga ne pozabite tudi nekaj časa nositi v roki. Da si ne boste na dopustu po nepotrebnem pretegnili mišic.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.