Avstralka Liz Walsh se je z možem in njunima dvojčkoma nedavno preselila v 30-nastropno stanovanjsko zgradbo v luksuzni soseski v finančnem predelu Hongkonga. A ob vselitvi se je družina srečala z nekoliko neobičajnimi sosedi – divjimi prašiči. Ti v zadnjem času v mestu niso nič nenavadnega. Prebivalci jih vsakodnevno srečujejo v parkih, ob cestah in na otroških igriščih.
"So precej udomačeni in prijazni," pravi Walsheva, vendar poudarja, da je treba biti previden, ko so v bližini otroci.
V zadnjih petih letih se je število divjih prašičev v mestu več kot podvojilo, poudarjajo oblasti, zveri, ki lahko tehtajo tudi do 200 kilogramov, pa so preplavile celo nakupovalna središča in letališča. Lani so jih opazili okoli 700. A če so bili nekoč prašiči prestrašeni, zdaj izgubljajo strah pred ljudmi. Od leta 2014 je bilo sicer le deset primerov napadov, a polovica teh se je zgodila samo lani.
Januarja letos je univerza v Hongkongu svoje študente opozorila pred napadi, konec lanskega leta pa so divji prašiči napadli dva starejša občana in ju ugriznili.
"Divji prašiči so znani po svojih ostrih zobeh, a na splošno niso agresivni," pravi Howard Wong, ravnatelj veterinarske šole. "A če opazite samico z malimi pujski, se jih izognite," še dodaja.
Zakaj divji prašiči prihajajo v mesta?
Največja vaba za prašiče so zabojniki za smeti. V iskanju hrane jih prevrnejo in smeti pustijo raztresene po pločnikih. "Prašiči spadajo med najpametnejše živali na svetu. Če vidijo, da neki sistem pridobivanja hrane deluje, bodo tako nadaljevali," poudarja Wong.
A v Hongkongu se spoprijemajo tudi s prostorsko stisko, ki zaradi pretirane gradnje mogočnih nebotičnikov in goste naseljenosti krči ozek pas uporabne zemlje. Prebivalce tako od betonske džungle do tiste prave ločuje le nekaj metrov. Zato so v bližini stanovanjskih objektov že večkrat opazili kače, opice, v 20. stoletju pa celo tigre. Največja zver, ki trenutno preti metropoli, pa je divji prašič.
Oblasti so do zdaj preučile že veliko predlogov, kako bi lahko rešile "prašičjo krizo", a do zdaj niso našle učinkovite rešitve. Eden od politikov je predlagal, da bi prašiče naselili na nenaseljena območja na otokih, a to ni praktično, ker so dobri plavalci in bi priplavali nazaj. Razmišljali so tudi o izdaji dovoljenj lovcem za odstrel, a je bilo to ustavljeno leta 2017 zaradi ogrožanja živali in prebivalcev. V zadnjem času so medtem veliko prašičev opremili s čipi, oblasti pa nameravajo izvesti podrobno raziskavo, s pomočjo katere bi ugotovili, ali prašiči zares ogrožajo mesto.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.