V virtualnem svetu tudi nemogoče stvari postajajo mogoče. Če so nekateri do sedaj (predvsem zaradi manj dostopne cene) lahko zgolj sanjali o tem, da bi postali lastniki tako želene obutve s podpisom modne hiše Gucci, pa lahko to končno postane resničnost. Za zgolj nekaj evrov se lahko športne superge s podpisom italijanske znamke znajdejo na nogah vseh modnih entuziastov, ne glede na debelino denarnice.
Pri Gucciju verjamejo, da obstajajo ljudje, ki bi si želeli nekatere kose oblačil nositi samo virtualno. Sedaj so na trg poslali prvi model virtualne obutve, ki jo je oblikoval Alessando Michele, kreativni direktor te kultne modne hiše.
Digitalni športni copati so nastali v sodelovanju z modnim high-tech podjetjem Wanna, njihova cena pa se giblje med 6,8 in 9,3 evri, odvisno od platforme, na kateri nakupujete. Obutev je kreirana s pomočjo posebne AR-tehnologije, ki nam omogoča, da lahko s pomočjo aplikacije čez zaslon vidimo nekaj, kar v resničnem življenju ne obstaja, a je to implementirano v naš vsakdan na zelo enostaven način.
Kot poroča portal fashion.hr, je Gucci s podjetjem Wanna že sodeloval v času izdaje njihovega digitaliziranega kataloga športne obutve, to pa je sedaj prvi skupni projekt z namenom, da se virtualni proizvod tudi proda končnemu kupcu. Sedaj se v modnem svetu postavlja vprašanje, zakaj bi nekdo sploh želel kupiti virtualni artikel – morda iz radovednosti in želje po novem ali zaradi elementa končno dostopnega prestiža in luksuza? Guccijeve superge seveda v resničnem svetu za ta denar ne obstajajo, zato se je pojavila možnost, da se potencialnim kupcem predstavijo na ta način, kar je odprlo vrata tudi drugim prestižnim podjetjem, da svoje produkte, čeprav na tak način, ponudijo občinstvu, ki načeloma kupuje pri dostopnejših ponudnikih oblačil in obutve.
Celotna zgodba okrog digitalizacije oblačil, ki jih imamo sedaj možnost 'nadeti', se je pričela v trenutku, ko so nekatere znamke ponudile virtualno pomerjanje oblačil, kar je nadomestilo klasične kabine za pomerjanje. Teh potez so se prvi poslužili Reebok, Puma, pa tudi platforme, kot sta Farfetch in Snapchat. Aktivacija tovrstne novosti se je pokazala za več kot uspešno, tako da je ta praksa postala dokaj normalna in v času pandemije ter posledično zaprtih trgovin skoraj nepogrešljiva.
Na koncu se še zmeraj poraja vprašanje trajnosti, ki je vseprisotno vprašanje modne industrije. Ali digitalizacija oblačil in obutve, pa tudi modnih dodatkov, prinaša boljši in manj škodljiv odnos do narave, obenem pa se ob tem lahko vprašamo – kaj ta odnos potencialno prinaša človeku in odnosu do potrošništva? Številke morda nakazujejo, da je virtualna moda naša prihodnost, vseeno pa obstaja še nešteto preprek, ki jih je treba odpraviti, da ta fenomen v popolnosti zaživi in nadživi otipljivo. Že dalj časa živimo skoraj filmski znanstvenofantastični svet, v katerem si moramo občasno vseeno postaviti vprašanje – se sploh zavedamo meje med resničnim in neresničnim ter tega, kako daleč smo pripravljeni iti zaradi ene fotografije na družbenih omrežjih?
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.