Zanimivosti

'Če bi nojevo jajce želeli porabili naenkrat, bi v goste morali povabiti 10 ljudi'

Brežice, 14. 03. 2021 17.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
31

Čeprav je novi koronavirus okrnil delo v marsikateri proizvodni dejavnosti, pa se zakonca Ferenčak, ki se ukvarjata z rejo nojev, vztrajno prebijata skozi težke čase. Sprejela sta, da so dnevne aktivnosti z noji del njunega življenja. Če ti pomenijo še zadovoljstvo, gre vse lažje, sta prepričana. In kaj zakonca trenutno počneta na farmi? Marec je mesec, ko se začne sezona nojevih jajc. Kaj to pomeni in kakšne živali so noji?

Barbara Tomše Ferenčak in Vinko Ferenčak iz okolice Brežic sta pred dobrimi sedmimi leti našla nov izziv – življenje sta posvetila nojem. Nastal je njun ponos, družinsko podjetje MODRI VRAT. 11 hektarjev veliko posestvo, na katerem se je začela njuna zgodba, se nahaja na zelenih površinah zaselkov Jereslavec in Mali Obrež, v občini Brežice. Trenutno je na farmi 70 nojev, od tega 20 v matični jati, ki skrbi za razplod. 

Vsak letni čas pomeni svoja opravila, a rdeča nit skozi vse leto sta hranjenje in skrb za živali, je razložila Barbara Tomše Ferenčak: "Treba je poskrbeti za zalogo posameznih surovin za pripravo dnevno sveže žitne krme, redno preverjati, popraviti, obnoviti obstoječo infrastrukturo: ograje, bivalne prostore za živali, posode za krmljenje. Status odobrenega obrata zahteva spremljanje vseh faz postopkov na farmi, kot so na primer beleženje temperatur, čiščenje ... Še posebej se je treba posvetiti valjenju, opravilo namreč zahteva visoko stopnjo znanja, natančnosti in čistoče."

Noji brez težav bivajo v naših krajih, saj so se skozi dolga leta odlično prilagodili na različne podnebne razmere.
Noji brez težav bivajo v naših krajih, saj so se skozi dolga leta odlično prilagodili na različne podnebne razmere. FOTO: MODRI VRAT

Njun vsakdan so torej obveznosti na farmi, proizvodnja nojevih jajc, mesa in izdelkov iz nojevega mesa. Ob tem morata nenehno iskati poti, kako izdelke približati ljudem oziroma jih unovčiti. Za vsa dela poskrbita večinoma sama. "Vložiti je treba ogromno časa, biti perfekcionist, profesionalec ter delati s srcem. Ko sprejmeš, da so dnevne aktivnosti del tvojega življenja, in sploh, ko ti prinesejo zadovoljstvo, gre vse lažje. Tudi v teh zahtevnih časih, ko je svoj pečat zaradi zaprtja gostinskih lokalov, vrtcev in šol pustila epidemija covida-19. Enostavno je treba verjeti, da po dežju posije sonce, in se boriti naprej," ostaja pozitivna Tomše Ferančakova, čeprav se z možem soočata z manjšo prodajo izdelkov in zmanjšanim obsegom dela. "Aktivnosti sva omejila na nujno, to je skrb za živali. Hkrati sva zajezila investicije in zmanjšala načrt proizvodnje," je še izpostavila.

Z daljšanjem dneva se nojem aktivira čut za valjenje jajc 

To pomeni, da je na vrsti sezona valjenja. Običajno se prične v drugi polovici februarja ali začetku marca in traja vse do konca septembra. Nojeva samica v tem obdobju znese povprečno od 40 do 60 jajc, vsak drugi dan enega, pri čemer en cikel valjenja traja od 10 do 14 dni. Nato nastopi premor, ki mu sledi nov cikel, je pojasnila sogovornica: "Pravila, kje samica znese jajce, ni. Lahko v pripravljenih gnezdih ali pa kar na pašniku." 

'Nojeve piščance, ki se izvalijo, imenujemo kebčki'

Jajca na farmi pobirajo dvakrat na dan in jih sproti ločujejo. Tista, ki so namenjena za oskrbo potrošnikov (konzumna jajca), evidentirajo in skladiščijo v za to namenjenem prostoru do predaje na trg. "Vsa druga jajca – namenjena valjenju – prav tako evidentiramo, jih razkužimo in hranimo v ločenem prostoru. Na zahtevani temperaturi počakajo na vložitev v valilnik. Pri nojih doba valjenja traja 42 dni. Vsak teden pregledamo jajca v valilniku, jih osvetlimo, ker tako spremljamo rast zarodka. Vsa neoplojena jajca odstranimo iz valilnika," je faze postopka, ki zahtevajo specifično znanje in visoko stopnjo natančnosti, pojasnila Tomše Ferančakova. "Nojeve piščance, ki se izvalijo, pa imenujemo kebčki," je dodala.

Nojevo jajce je kompleksno živilo, ki ima poleg kulinarične tudi biološko vrednost. Vsebuje pomembne vitamine, minerale, je bogato z esencialnimi hranili in vsebuje precejšen delež beljakovin.
Nojevo jajce je kompleksno živilo, ki ima poleg kulinarične tudi biološko vrednost. Vsebuje pomembne vitamine, minerale, je bogato z esencialnimi hranili in vsebuje precejšen delež beljakovin. FOTO: MODRI VRAT

Nojevo jajce je enako kot 25 kokošjih

Nojevo jajce velja za največje jajce na svetu. Tehta približno kilogram in pol ter odtehta kar 25 kokošjih. Vsebuje večji rumenjak in nekoliko gostejši ter manj prosojen beljak. Ob termični obdelavi je sivkaste barve, v jedeh pa se obnaša podobno kot kokošje, je zagotovila sogovornica. "Vsebino jajca varuje tri milimetrska lupina, ki spominja na porcelan. Videti je kot luknjica pri luknjici, porozna in deluje kot sito. Volumen vsebine jajca meri skoraj poldrugi liter. Da bi ga porabili naenkrat, bi tako morali v goste povabiti vsaj 10 ljudi," je sogovornica še izračunala za šalo.

Jajce je izjemno čvrsto. Na naravni podlagi lahko stopimo nanj, pa ne bo počilo, je zatrdila sogovornica: "S trkanjem ga ni možno streti, zato potrebujemo kladivo ali vsaj top predmet."

Kaj lahko skuhamo ali spečemo iz nojevega jajca?

Tomše Gerenčakova meni, da je odlično za pripravo umešanega jajca, fritat, palačink, praženca. Lahko ga ocvremo tudi 'na oko', v ponvi ali v pečici. Dobro se obnese tudi pri pripravi biskvita in odličnih svežih ali sušenih testenin. "Pomembno je le pravilno pretvoriti mere. Najbolj priročna je primerjava s kokošjim jajcem, za pretvorbo pa uporabimo enoto žlice. Kokošje jajce vsebuje eno jušno žlico rumenjaka in tri jušne žlice beljaka. Če za pripravo jedi uporabljamo nojevo jajce, svetujemo uporabiti omenjeno razmerje," je priporočila in dodala, da lahko jajce tudi skuhamo. Čas kuhanja se zaradi velikosti jajca seveda podaljša – za celoten proces porabimo skoraj dve uri.

Nojevo jajce je bolj blagega okusa kot kokošje. Iz beljaka je ravno tako možno pripraviti sneg in ga uporabiti na vse klasične načine.
Nojevo jajce je bolj blagega okusa kot kokošje. Iz beljaka je ravno tako možno pripraviti sneg in ga uporabiti na vse klasične načine. FOTO: MODRI VRAT

'10 kilometrov teče s hitrostjo 70 kilometrov na uro'

Ker je noj nevsakdanji za naše kraje, nas je zanimalo, kakšna žival je? Zakaj je povezan s prepričanjem, da tišči glavo v pesek? Tomše Ferančakova nam je povedala, da mit ni resničen, saj bi se noj zadušil, če bi to počel. Diha namreč skozi nosnice in kljun. "Od kod torej to prepričanje? Noji s kljunom kopljejo po podlagi. Za gnezdo izdolbejo tudi luknje. Ker je dno luknje nižje od površine, se zdi, kot da je njegova glava potonila v pesek," je pojasnila sogovornica.

Največji sovražnik nojev je stres, ki lahko resno ogrozi njihovo zdravje.
Največji sovražnik nojev je stres, ki lahko resno ogrozi njihovo zdravje. FOTO: MODRI VRAT

Ko razpre krila, meri približno dva metra. Kljub temu ni letalec, temveč tekač. Možgane ima v velikosti lešnika, je nekaj lastnosti navedla Tomše Ferančakova: "Brez težav biva v naših krajih. Skozi milijone let se je odlično prilagodil na različne podnebne razmere, tudi na nižje temperature do minus 30 stopinj Celzija. Je izvrsten tekač na dolge proge, saj lahko teče več 10 kilometrov s hitrostjo 70 kilometrov na uro. Svojo polno rast doseže po prvem letu."

Te pernate živali so kljub velikosti in teži zelo nežna in občutljiva bitja. Njihov največji sovražnik je stres, ki lahko resno ogrozi njihovo zdravje. "Zato naši noji uživajo na prostranih pašnikih, kjer se lahko sproščeno gibajo, pasejo in počivajo, stran od cest in vrveža. Okolje je namreč ključno za optimalen razvoj živali," je poudarila sogovornica.

Kaj pa prihodnost?

"V naravi človeka je, da kuje načrte za prihodnost," meni Tomše Ferenčakova. Glavna skrb zakoncev bodo še naprej kakovostno nojevo meso in jajca, ki obenem predstavljajo osnovni sestavini vseh njunih jajčnih in mesnih izdelkov. "Naši noji v prvi vrsti uživajo pašno rejo, a je njihova prehrana obogatena še z izvensezonsko krmo, kot so seno, sveže zelje, jabolka, hruške, solata in žitne mešanice. Slednje pripravljamo na farmi vsak dan sproti iz skrbno izbranih žit. In prav prehrana ter okolje, v katerem noji bivajo, sta ključna dejavnika, ki vplivata na kakovost," je poudarila.

Pravila, kje samica znese jajce, ni. Lahko v pripravljenih gnezdih ali pa kar na pašniku.
Pravila, kje samica znese jajce, ni. Lahko v pripravljenih gnezdih ali pa kar na pašniku. FOTO: MODRI VRAT

 Vsekakor pa se bosta zakonca še naprej trudila ozaveščati o prehranski in kulinarični vrednosti nojevega mesa. "V načrtu imava razvijati nove izdelke. Prvi naslednji je nojeva pašteta," je povedala Barbara Tomše Ferenčak in strnila, da si z možem prizadevata, da bi MODRI VRAT postal priznani svetovalni center za rejo, selekcijo in reprodukcijo nojev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brabusednet
15. 03. 2021 08.06
+0
Poznam moškega,ki za zajterk poje 8 kurjih jajc.Tako to vaše predvidevanje ne drži.
Janezcesnik
14. 03. 2021 21.44
+2
4 taki ko js pa kamot pojemo😂😂😂
AbcXyz1
14. 03. 2021 21.42
+1
Zdravnik mi je rekel, da lahko samo 3 jajce na teden pojem.
jaka
14. 03. 2021 21.56
+3
Zakaj pa bi zdravnik omejil uživanje jajc? Imaš morda kakšno čudno bolezen?
Nimasmisla
14. 03. 2021 21.39
+2
Hvala lublančani zelo ste prijazni ja sem pa mislil da so samo gorenci škrti
Realni
14. 03. 2021 21.24
+2
Zanimivo in zdravo razmišljanje.
devlon
14. 03. 2021 21.12
-1
Nojeva pašteta? Bom kar na kosmičih ostal, hvala.
Nimasmisla
14. 03. 2021 20.31
+2
Jutri zjutraj imam pregled v ukc potem pa ob 13 uri še en opravek v lj vmes bom lačen ali me kdo povabi na kosilo ali bom kot klošar jedel na ulici
Uporabnik1888402
14. 03. 2021 20.48
+2
mchamer
14. 03. 2021 20.31
25 jajc? Za 11 ljudi? No ja, ne bi rekel. Smo ze jedli pa ni slo tako cez.
Soul
14. 03. 2021 20.24
+5
Kot piše v članku, noji so nežna in občutljiva bitja - njihov največji sovražnik je stres.Vsi mi smo občutljiva bitja, spoštujmo to modrost, tudi pri živalih, zakaj rušimo mejo usmiljenja?
Quatflow
14. 03. 2021 21.35
+2
Ne vem v kateri svet si ti @reborn, ampak mi smo na Zemlji. Clovestvo je padlo in podlo lahko tudi.
Soul
15. 03. 2021 08.32
+2
Nekateri pričakujejo, da je raj - svoboda nekje tam gor.Žal temu ni tako, svoboda je stanje zavesti tukaj in gor.Vsako dejanje ima posledico, to je realnost in zavedanje.Meni je zakon milosti vodilo v življenju, kaj je drugim res ne vem, sicer vsak sam nosi svoj križ, naj bo čim lažji v to pa res upam in polagam molitev.LP. vsem in srečno..
Glotis
14. 03. 2021 20.24
+2
Zanimivo, da so podrobnosti o prehranskih navadah nojev zamolčane. Noj svoj iztrebek večkrat poje, da poveča izkoristek zaužit hrane. To počne tudi kamela. Živali so se na tak način prilagodile na neusmiljeno naravo.
Uporabnik1888402
14. 03. 2021 20.50
+1
ZIPPO
14. 03. 2021 19.30
+14
Berem tale članek in vsakič znova me prešine misel, kako se mnogi ljudje v naši deželi v raz ličnih panogah kljub gospodarsko težkim časom, se trudijo, delajo, ustvarjajo. Vsa čast. Še veliko nojevih jajc in kebčkov, ter poslovnih uspehov vam želim! 🐣😀
brezjan1433
15. 03. 2021 09.26
+2
?ebula
14. 03. 2021 19.20
+2
Počepovavšek in Krek za malo malico pojesta eno nojevo jajce.
mackon08
14. 03. 2021 18.56
-6
Ne filozofirajte eno jajce je eno jajce. Pa to.
Killing floor
14. 03. 2021 18.51
-4
Pacek22
14. 03. 2021 18.36
+8
zanimivo. Hodim v fitnes in bi nojevo jajce po treningu prav prišel za malico :)
Mađioničar
14. 03. 2021 19.38
-5
Rožlex2
14. 03. 2021 18.27
+1
"Če bi nojevo jajce želeli porabili naenkrat, " .... hmm ... PORABILI? ..morda porabiti .. še bolje, morda pojesti ???
Mađioničar
14. 03. 2021 18.05
-8
Otkod vam takšni članki?
felix59 drugič
14. 03. 2021 17.59
+8
Noj te gleda!
HUSO BOSS
14. 03. 2021 17.50
+7
ZA BODYBIDERJA JE NOJEVO HAJCE MALA MALICA
HUSO BOSS
14. 03. 2021 17.50
+3
Madžaroš
14. 03. 2021 18.10
+10
jah tudi 10kg raznih čoko kemikalij na dan pogoltnejo v sekundi
Rožlex2
14. 03. 2021 17.48
+8
... in koliko gostov potemtakem potrebujem pri tovrstni pečenki ??? ..