V združenju so v izjavi za javnost izpostavili, da bodo za britansko industrijo, torej tudi modne izdelke, v primeru brexita veljala pravila Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ostrejši nadzor nad izvozom pa bi lahko imel negativne učinke, je poročala tiskovna agencija Bloomberg. Britnska modna industrija je bila sicer že od samega začetka proti brexitu, saj se zaveda posledic, ki bi drastično dvignile cene modnih kreacij.
Modni oblikovalci si še ne znajo predstavljati, kako bi se prebili skozi izzive, kot so višje cene izdelkov zaradi carin ter logistične prepreke pri transportu med Otokom in celino, zato so zaprosili za finančno pomoč.
Modna oblikovalka Katharine Hamnett je ena prvih, ki je že konec lanskega leta preko modnih kreacij pozvala k preklicu brexita. Oblikovala je linijo majic z napisom 'Prekličite brexit' in prodala več tisoč tovrstnih izdelkov. Sledile so nove majice z napisom 'Moda sovraži brexit'. Katharine je lansko leto ustanovila podjetje v Italiji v Benetkah: "Nočem se ukvarjati s težavami v logistiki, zato nočem brexita, ker vem kakšne bodo posledice in težave pri uvozu in izvozu v naši industriji."
Modna industrija sicer k britanskemu bruto domačemu proizvodu letno doprinese 32 milijard funtov (35,2 milijarde evrov) in zaposluje okoli 890.000 ljudi. Gre za sektor, močno odvisen od izvoza, svetovne dobavne verige in mednarodnega sodelovanja. Če bo oktobra prišlo do brexita brez dogovora, bodo britanska modna podjetja postavljena pred številne izzive.
"Vlado pozivamo, da poišče dogovor z EU, ki bo modni industriji jamčil zdravo in vzdržno rast," so zapisali v združenju.
Sicer pa se modni oblikovalci te dni pripravljajo na londonski teden mode, kjer bodo predstavili svoje nove kolekcije.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.