
"Verjamem, da se bomo ozrli nazaj in bomo šokirani, kako smo sprejeli dejstvo, da smo množično pobijali živali za prehranjevanje. Mislim, da bo v prihodnosti postalo norma meso rastlinskega izvora, v 30 letih pa bo postalo malo verjetno, da bomo živali še pobijali za prehranske potrebe," je prepričan 68-letni Richard Branson.
Branson je poznan po svoji ozaveščenosti glede klimatske problematike, zdravja in sočutja do živali, hkrati pa je "ponosni investitor" podjetja Memphis Meats, start-up podjetja, ki uporablja celično kmetijstvo za gojenje mesa v laboratorijih iz pridobljenih matičnih celic živali. Ta metoda je sivo območje v smislu prijaznosti do veganov, vendar pa Branson svoje bralcem sporoča, da "čisto meso" odpravlja potrebo po vzreji, vzgoji in zakolu živali za tradicionalno meso.
Tudi Tyson Foods, drugi največji predelovalec mesa na svetu, pa tudi podjetje Cargill in Bill Gates delijo Bransonovo mnenje in vizijo. Industrija govejega mesa je priznala, da se boji teh naložb v prihodnost veganov. S tem financiranjem naj bi rastoča "čista" mesna industrija prehitela sedanjo pridelavo kmetijskega mesa in na koncu postala cenejša za potrošnike.
Branson dodaja, da bo ta moderna vrsta mesa verjetno imela "boljšo pretvorbo kalorij", kar pomeni tudi manjšo porabo vode in zemlje. Prav tako naj bi čisto meso proizvedlo do 90% manj emisij toplogrednih plinov kot običajno živalsko meso. Proizvodnja mesa je eden od največjih dejavnikov, ki prispevajo k podnebnim spremembam, več kot ves svetovni promet skupaj.
Kot spodbudno povabilo vsem, da se začno prehranjevati vegansko, pa je Branson še dejal, da je preizkusil beljakovine na rastlinski osnovi, ki so "vsaj tako dobre, če ne boljše od mesa".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.