Zanimivosti

Ana Roš z monografijo Sonce in dež: kako iz nič ustvariti kuharsko poezijo

Ljubljana, 12. 09. 2020 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Tjaša Abazović
Komentarji
64

Ana Roš, kuharska mojstrica, ki je slovensko kulinariko povzdignila na svetovno raven in iz nič postala ena najboljših svetovnih kuharic, se je v preteklih treh letih ukvarjala s prav posebnim projektom. Postala je ponosna avtorica svoje prve kulinarične monografije, v kateri je zapisala svojo zgodbo uspeha in bralcem na ta način približala Posočje, pokrajino, ki ima velik pomen pri jedilniku Hiše Franko.

Ana Roš predstavlja kulinarično monografijo Sonce in dež.
Ana Roš predstavlja kulinarično monografijo Sonce in dež. FOTO: Andrej Peunik

"Vse se da, če se hoče," so besede Katje Roš, mame kuharske mojstrice Ane Roš, ki je s svojo predanostjo slovensko kulinariko povzdignila do takrat na še neznan nivo.  Kulinarična monografija, ki je sprva izšla letos marca čez lužo, zdaj pa smo jo dobili tudi v prevodu, pripoveduje o življenju Ane, ki je iz nič ustvarila svetovno slavo. Študentka mednarodnih odnosov, ki je sprva strast našla v plesu in smučanju, je šele pozneje kot samouka amaterska kuharica spremenila koncept Hiše Franko in odkrila svoje pravo poslanstvo. S svojim uporniškim temperamentom in osredotočenostjo na cilj je dosegla nepredstavljivo, ne nazadnje pa se je z dvema Michelinovima zvezdicama povzpela v sam vrh svetovne kulinarike. Hiša Franko v osrčju Posočja je tako edina v širši regiji, ki se ponaša s takšnim uspehom.

Monografija Sonce in dež je sestavljena premišljeno in neobičajno, iz treh delov, ki se skozi zgodbo med seboj prepletajo. Knjiga izstopa že po sami obliki, v knjigi pa ob tem spregovori več glasov. Faktografski in subjektivni osebni del tako dopolnjuje fotografski vložek, ki oblikuje celoto. 

"Skoraj sem obupala," pripoveduje kuharska mojstrica.
"Skoraj sem obupala," pripoveduje kuharska mojstrica. FOTO: Andrej Peunik

"Knjiga je začela nastajati tri, mogoče celo štiri leta nazaj, ko sem rekla, da je čas, da se nekaj zgodi, a sem se tako kot številnih stvari tudi tega lotila z napačnega konca. Včasih nepremišljeno odreagiram in mislila sem, da moraš najprej napisati večino knjige in nato poiščeš nekoga, ki knjigo izda. V enem letu je nastalo tri četrtine knjige, a to je bil zametek te knjige, ki jo imamo sedaj pred sabo. Potrebovala sem nekoga, ki bi to knjigo prodajal naprej. Poslala sem jo večjim založbam in agentom, ni bilo odgovora. Enostavno ni bilo dovolj dobro. Skoraj sem obupala, nato pa sem dobila sporočilo od svetovne založbe Phaidon, ki izda eno pravo monografijo na leto. Praktično je bilo treba vse od začetka,"  je ob izdaji monografije v slovenščini povedala Roševa, ki dodaja, da je bil celoten projekt velik zalogaj.

"Delali smo noč in dan, med delom in po delu, vse noči. Želeli so narediti monografijo dela. Zato so prestavili izid s septembra 2020 na marec 2020. Koronavirus je zamajal situacijo. Knjiga je kljub vsemu izšla v Avstraliji, ZDA in Evropi. Knjiga je dosegla veliko, postala je The Timesova knjiga tedna, časopis The Wall Street Journal jo je uvrstil med šest najlepše oblikovanih izdelkov v letošnjem letu," je povedala ponosno. Med top 10 kuharskih knjig pa jo je uvrstil tudi Forbes.

Utrinek iz kulinarične monografije Sonce in dež
Utrinek iz kulinarične monografije Sonce in dež FOTO: Aljoša Kravanja

Da pa je kulinarična knjiga res nekaj posebnega, dokazuje tudi zbrani fotografski material, ki je bil narejen premišljeno. Fotografije posameznih jedi se dopolnijo tudi s priloženimi recepti ob koncu knjige, s katerimi je Ana zakrožila svojo zgodbo, prav posebno mesto pa daje tudi izbiri keramike, na kateri predstavlja svoje jedi. "Je kot slikarsko stojalo, je nekaj, kjer predstavimo stvari. Kot stojalo drži platno, tudi krožnik drži vsebino in vse ostalo. Mislim, da če prideš v restavracijo in vidiš bele krožnike, je to dolgočasno in 'passe', ker ima vsaka jed svoj način izražanja in svojo podlago. Skandinavija je uvedla to razmišljanje," je opisala svoje posebno razmerje s keramiko, dodala pa je, da je obdobje izolacije, ki jo je s seboj pripeljal koronavirus, pustil na njen prav poseben pečat. "Koronaobdobje je odprlo veliko poglavij našega življenja, zato tudi v kuhinji želim narediti prostor za nekaj novega. Znebila sem se vse keramike in začenjam novo fazo."

Ana Roš v osrčju Posočja
Ana Roš v osrčju Posočja FOTO: Suzan Gabrijan

S pisanjem knjige se je preizkusila tudi v drugačni vlogi, ki je ni bila vajena. Naučila se je novih veščin in ljudi spustila v svoje življenje in svoj pogled na svet:"Pisanje knjige je bila psihoanaliza. Začneš pisati in odkrivaš skrite kotičke, ki so, ne da bi se zavedali, vplivali nate. Prva knjiga je prvi otrok, za katerega najbolj iskreno skrbimo, ker se vsega učimo na novo." Ana od nekdaj zagovarja, da je kuhanje umetnost in vsak posameznik tudi pri tem pušča svoj pečat: "V kuhinji sta najbolj pomembna teritorij in letni čas. Osebnost kuharja je tudi izjemno pomembna, tako kot pri kiparju, pesniku, slikarju, vsakemu lahko daš enako barvo, enako platno in vsak bo stvar naredil na svoj način. Osebnost vpliva na kreativo določene osebe in določene kreacije okusov. Sem resnicoljubna, in zato ni takšno samo kuhanje, ampak tudi knjiga. Ni samo za na polico, ampak je dejansko branje, ki bo odprlo nov pogled na moje kuhanje."

Kot se je naučila vrhunskega kuhanja, se je naučila tudi prvin ob izdaji knjige. Priznava, da ji je celoten projekt povzročil kar nekaj sivih las:"Največ časa sem porabila, da sem razumela zgradbo knjige. Ker prihajam z drugega področja, ne poznam strukture knjig. Potrebovala sem več časa za povezovanje zgodb v celoto kot za samo pisanje. Šele ko je struktura narejena, so se male zgodbe začele graditi druga na drugi." 

V monografiji se skrivajo tudi edinstveni recepti.
V monografiji se skrivajo tudi edinstveni recepti. FOTO: Aljoša Kravanja

Na 247 straneh ji je tako uspelo strniti vso zgodbo, ki jo lahko zdaj 'okušamo' v Hiši Franko. Večkrat poudarja, da je odvisna od majhnih proizvajalcev, od same pokrajine, krožnik se tako spreminja od sezone do sezone. Svojo kulinariko tako opisuje kot simbiozo treh elementov: okolice, letnih časov in osebnosti kuharja. "Ta osebnost ni nekaj, kar podeduješ. To je kolaž vseh življenjskih izkušenj. Potovanja, spomini iz otroštva, starši, stari starši, rojstva, smrti, ljubezen, vera, učitelji, prijatelji, sošolci ... vse je del tega."

Ana je že od nekdaj avanturistka, ki ne glede na finančno stanje v svoje življenje vplete potovanja in raziskovanje sveta. To ji je pomagal uresničiti tudi Valter Kramar, s katerim sta prepotovala ves svet. "Od svojega 16. leta sem na poti. Potovati sem začela s svojimi starši, nadaljevala v študentskih letih in kasneje z Valterjem. Imela sva nenapisan dogovor, da bova vedno potovala, ne glede na najino finančno stanje. In sva. Z majhnim proračunom, včasih praktično brez proračuna, z nahrbtnikom in otrokoma, ko sta bila še malčka – nikdar nisva opustila odkrivanja sveta. A nikoli nisem potovala toliko kot danes. Večinoma je službeno in včasih se vrnem domov povsem izčrpana, a bogatejša." 

Ana Roš zaslug za uspeh ne pripisuje samo sebi, ampak celotni ekipi.
Ana Roš zaslug za uspeh ne pripisuje samo sebi, ampak celotni ekipi. FOTO: Suzan Gabrijan

Poleg občudovanja sveta pa ima v njenem srcu pomembno vlogo tudi Posočje. Skozi zgodbo se sprehaja po svoji preteklosti, vse od male Ane do vseh ljudi, ki jih danes spoštuje in so vplivali na njeno razumevanje kulinarike: "Dve leti, preden sem se rodila, sta se starša preselila v Posočje. Mislila sta, da bo samo začasno. Minevala so leta in še kar smo bili tu. Oče se je povsem asimiliral v podeželsko življenje in takrat je bil lov najboljši način, da si postal del lokalne skupnosti." Posočje med drugim opisuje tudi kot mitološki kraj.

Ana je že večkrat, ob prevzetju več nagrad, izpostavila, da je izredno hvaležna za svoje sodelavce, ki so kuharski mojstri z vsega sveta. "Ko imaš enkrat tako ekipo, si lahko samo hvaležen, da jih imaš in da jim ne boš škodoval. Vsi so se adaptirali na življenje v Posočju. Ni jim vedno lahko, zato sem jim res hvaležna in v knjigi jim pripada celotno poglavje." Zaveda se, da je pandemija koronavirusne bolezni močno vplivala na njihovo delo, zato je vesela, da je večina ekipe, ki jo opisuje v monografiji, še vedno ob njej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (64)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Christi Miles
12. 09. 2020 14.07
+21
Bom še jaz malo reklame naredil za eno fino gostilno, marsikdo je slišal že zanjo. Vedno polno, odlična hrana, zmerne cene, ponavljam, zmerne, veselo in ustrežljivo osebje, brez preseravanja in plačanih promocij, siljenja in od kjer ne greš nikoli lačen. Objekt je v centru Izole in se imenuje Istra
Bajkerrado
12. 09. 2020 13.48
+8
burek je samo mesni !
User1538643
12. 09. 2020 13.41
+3
Kakšne so jim cene jedi?
obožeobože
12. 09. 2020 13.22
+20
Kapo dol Ani za dosežke v kulinariki. Žal pa njena zgodba pri meni ne vžge. Raje imam dobro domačo kmečko hrano.😉
kojnusar
12. 09. 2020 13.12
+7
mi na misel ne pride, da bi se tam ustavil. proc gledam.
Peterveliki
12. 09. 2020 15.51
+4
poznam par, ki nima lepih besed o tej gostilni in njeni lastnici, pa nebi o tem
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 20.14
+2
Peter, briga njo ta par in taki kot ti. Fovšljivci, morda jo poznajo in onadva nista uspela, Ana pa je.
Christi Miles
12. 09. 2020 13.08
+12
Očitno njene kulinarične dobrote ne gredo tako dobro v promet in je potrebno še nekakšno knjigico sedaj vsiljevati tukaj
trollolll
12. 09. 2020 13.28
+8
ja, res ne grejo... kar poklici, pa se zmeni za rezervacijo, pa bos vidu kdaj bos dobu prvi prost datum.
+11
Christi...kot vsak kuhar, ki je zelo dober in je priznan,bo napisal knjigo ali bil na TV,ker to je dodaten vir zaslužka.Kuj železo, dokler je še vroče. Ko pa si lastnik dveh mišelink,se pa od tebe pričakuje,da boš pisal knjige.Tko kot vsak,ki je na podobnem nivoji kot Ana. Je pa res,da so jo zlo promovirali...ampak smo sedaj na seznamu mišelink to pa pomeni velik plus za turizem in gastronomijo.
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 13.38
+7
Christi, vsak dan polno, nič se bati, gre zelo dobro v promet, poskusi rezervirati večerjo.
nightifly
12. 09. 2020 12.47
+14
Moje priznanje mojstrici Ani . To kar je njej uspelo v Sloveniji ,v tujini velja kot popoln uspeh ,rekel bi - v rangu dvojnih zvezdic . Seveda tu ne gre za stevilo , gre za to ,da je v samem vrhu . In ce bi bila tudi drzava , njen aparat ,(ki ponavadi skrbi samo za svoje promocije neklaterih ministov in ministric ) sposoben evaluirati in vkljuciti uspeh posameznikov skupno nastopanje na tujih trgih kot to na primer znajo Italijani in Francozi , potem bi tudi Slovenija pocasi postala velesila .Sicer malce majhna po obsegu ,pa vendar - velesila . Najboljsi parfum se tudi kupuje po kapljicaj v stevilkah ,ki ti zavrtijo glavo . To je vse ,ni treba biti posebno pameten . Vzorec ze obstaja ,samo takih ljudi kot je Ana ,pa roglic in ostali je malo . Drzava naj poskrbi ,da jih bo cim vec .
abcd_
12. 09. 2020 12.33
+21
Slovenci smo eno neverjetno čudo. Lahko te priznava celoten svet, ampak sosed te pa ne bo. Morali bi držati bolj skupaj in ljudem, ki se trudijo privoščili uspeh. Kar se tiče Ane Roš, je za Slovenijo kot posameznica naredila zelo veliko, tovrstni ljudje so naša najboljša zunanja politika. Večja prepoznavnost Slovenije v svetu pa pomeni seveda promet tudi za ostale v različnih panogah. Je pa nivo slovenskega ljudskega razmišljanja včasih izjemno žalosten. Kot vse na svetu, se spreminja tudi kulinarika. Zato je popolnoma brezpredmetno, da je za nekoga gostilna zgolj ogromna porcija krompirja in mastna pečenka. Ne razumem zakaj se ljudje tako uokvirijo v lastna prepričanja in jih potem še širijo naokoli.
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 13.42
+8
Ogromno je naredila njena prepoznavnost za Posočje. Po naslovu najboljše kuharice sveta, je turizem v Posočju poskočil. Ljudje iz celega sveta, letos ne, prihajajo tja na večerjo, prespijo in drug dan nazaj domov, tudi preko luže. Sem imel do sedaj 8 takih gostov.
JohnsonJohnson
12. 09. 2020 11.53
+15
Bizbiz ka biznis. Eni te s parketom nategnejo, drugi pa z razmazano marmelado po robu kroznika.
Fichte
12. 09. 2020 11.46
+9
Zgleda utrujeno.
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 13.44
+7
Fichte, tudi ti bi tako izgledal, če bi delal po 14+ ut/dan.
Neutrino
12. 09. 2020 11.46
+8
Zame je kuharska poezija še vedno dunajc pa krompirjeva solata ne pa skorjica postrvi na posteljici iz svežega sena.
Bajkerrado
12. 09. 2020 13.49
+2
kvantiteta na kvaliteto klasicna slovenska...
Truth
12. 09. 2020 11.33
+31
Iz nic? Kolikor vem, je njen partner podedoval ze dobro stojeco gostilno. Natolcevanje...
deratizacija
12. 09. 2020 11.27
-1
Cesarjeva nova oblačila.
User1538643
12. 09. 2020 11.17
+2
Kulinarika, v redu, cene najbrž izbrane, termini zasedeni, zvezdice zaslužene. Pisateljstvo, čemu? Kolk je cena nepodpisane in kolk podpisane monografije? Kdo jo bo bral, a kdo le razkazoval?
devlon
12. 09. 2020 11.04
+21
en folk ima dnarja še pa še in jim ni noben problem preplačat kepce krompirja s trobentico na vrhu.
ernestocg
12. 09. 2020 10.56
+23
Kakor je napisal eden predhodnik.kuhanje je umetnost ni pa znanost.
HUSO BOSS
12. 09. 2020 10.54
+29
SEM JEDEL PRI NJEJ Z DRUŽINO IN ISKRENO POVEM, DA ME NI NAVDUŠILA! TI SVETOVNI "KUHARSKI MOJSTRI" SO PREDVSEM DOBRI FILOZOFI IN MANIPULATORJI!!
Der.meister
12. 09. 2020 11.38
-3
A dej in kaj je ostala šara, ki jo kupuješ v Sparih, hoferjih itd.?? Marketing je danes visoka znanost, prepričat ljudi, da artikel, ki je vreden nič, ga nujno potrebuješ.
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 11.42
+4
HUGO, rad bi jedel tam, ja. Glede na to, da je jedilnik na internetu, se točno ve, kaj pričakovati. Tujci, ki hodijo tja in seveda tudi naši, ki si to lahko privoščijo, brez, da potem jedo 2 meseca samo repo,zelje,fižol i ješprenj, vsi hvalijo. To ni za povprečneže, ki jim je višek hamburher, dunajc,pomfri,ipd. To je za ljudi, ki imajo razvite brbončice in se niso navajeni nažirati. Ti ljudje jedo, da uživajo življenje oz., da živijo in ne obratno, da živijo zato, da jedo.
ne rabimo predsednika
12. 09. 2020 12.55
+9
in kaj je narobe z repo,zelje,fižol i ješprenj,
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 13.52
+2
Nič ni narobe, moti me, da taki komentirajo njeno hrano in pojma nimajo.
Wingman
12. 09. 2020 10.54
+3
Skratka, vse čestitke Ani. Vse ostale besede so odveč, kritike pa posledica nevoščljivosti in/ali zaplankanosti.
SmiselZivljenja
12. 09. 2020 11.03
+7
zaplankan si ti, ker si ovca in verjameš v to, da je kuharija nekaj. vemo kdo hodi na srednjo gostinsko šolo, tisti ki drugam ne more, potem pa se predstavljajo kot strokovnjaki. Končaj medicino pa potem lapaj...kuharija ja...domača kuhinja in zdrava hrana, ostalo je pesek v oči in šminka in ravno to, ker taki šminkerčki kot ti z nizkim IQ mislijo, da so prijeli boga za j... če jih nekdo opehari in proda nič za veliko denarja je problem in drži laž o kuhariji gor. Isto je z vinom....same laži in metanje peska v oči.
Aijn Prenn
12. 09. 2020 11.13
+1
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 11.36
+12
NESmisel tvojega življenja, g. Ana Roš je študirala diplomacijo v Trstu. Tako, da ne nabijaj. Sicer je pa vsak poklic in vsaka služba častna. Nečastna je le za take fovšljivce, nesposobneže, nevedneže in lenobe, kot si sam. Če si nečesa ne morete privoščiti, potem je tisto zanič, brezveze, ipd.
Truth
12. 09. 2020 11.38
+3
Eee vsaj kdo da je spregovoril. Vcasih se je dalo v tej gostilni najest dobro za dober denar. Ze nekje 2002 sem pridel iz Ita in se ustavil s kolegom. Lacna, po celem dnevu. No se bolj lacna sva sla naprej, se na eno pico. Denarnica pa prazna.... Ce bi vedu, bi del mimo. Pa nisem spremljal....
weed28
12. 09. 2020 10.54
+7
vsaka čast glede kuhanja in vsega tega.... sam men je tako antipatična ta ženska.. pa nevem zakaj.... pa ji nisem nič fauš, ker vem kok dela je mogla vložit in si zasluži vse to.... sam....
Aijn Prenn
12. 09. 2020 10.46
+4
Če jaz prav vem, je dobro, ko greš jest v to gostilno, imeti s seboj en velik sendvič, sicer te lakota preveč zmatra na poti domov.
Der.meister
12. 09. 2020 11.35
+4
A dej, bolj lačen kot sem bil v tako hudo opevani Šestici še nisem bil, mislil sem da sanjam, ko mi je kelnar prinesel krožnik za celo mizo na sredini pa en kakec okrašen s peteršiljem in nekim prelivom, ki mi je deloval kot driska.
Rožice cvetijo
12. 09. 2020 11.43
+4
Kulle, ne komentiraj stvari zaradi fovšije. Nič ne veš.
Peterveliki
12. 09. 2020 11.50
+7
zakaj se hrana v tej gostilni ne sme pokritizirati, pač probaš in vidiš, da je marsikje za pol manj cene mnogo boljše.....vsaka kritika je dobrodošla