Kje na parceli bo bazen?
Na vseh koncih naše dežele se lahko pohvalimo s štirimi letnimi časi, kar je sicer lepo in prijetno, vendar močno vpliva na sezono obratovanja bazena. Ker temperature nihajo skozi vse leto je dobro, da bazen stoji na čimbolj sončnem delu parcele.
Pozornost velja nameniti tudi ostalim elementom na parceli – nikakor ni dobro, da so v bližini bazena drevesa, saj cvetovi, listje, iglice in drugo odpada in naletava v vodo.
Poleg lege je izjemnega pomena vprašanje, kakšen bazen izbrati? Za vas smo izbrskali primerjalno tabelo lastnosti karbonsko-keramičnih, zidanih bazenov s keramiko ali folijo in poliestrskih bazenov, ki vam je lahko v pomoč pri odločitvi.
Kje bodo dodatni elementi?
Kakšna bo okolica bazena in kje bo prostor za tuš, brisače, ležalnike? Ali je dostop do toaletnih prostorov mogoče urediti tako, da ni treba skozi celo hišo? Tudi ta vprašanja potrebujejo odgovore, preden se odločimo za vgradnjo ali gradnjo bazena. Ob tem, kje naj bodo dodatni elementi, je pomembna odločitev tudi, katere elemente sploh želimo? Nekatere dodatne elemente namreč lahko vgradimo naknadno, mnoge je potrebno načrtovati že pred vgradnjo ali gradnjo bazena. Osvetlitev, protitok, masažne šobe so elementi, ki jih moramo izbrati ob odločitvi za bazen. Kaj izbrati?
Kakšne barve bo bazen?
Izbira barve bazena ima pomemben učinek na estetsko zaokrožen izgled okolice hiše. Preden razmišljate o barvi, je dobro določiti celovito estetiko prostora. Izberite slog, ki je skladen z izgledom hiše, ograje, hortikulturno ureditvijo okolice in določite pozicijo bazena v postavitvi (osrednji element dvorišča, estetski podaljšek hiše…). Barva bazena močno vpliva na odsev vodne gladine in edini ponudnik unikatnih 3D barv je Compass. 3D barve so sestavljene iz treh slojev: temeljna barva, čipi ki dajejo 3D efekt ter končni prozorni Crystalite nanos. Le-ta daje bazenom posebej visok sijaj, zaradi zaprte strukture bistveno olajša čiščenje, je odporen na bazenske kemikalije. Zato ni 3D barva pomembna samo zaradi barve vode ampak predvsem zaradi obstojnosti barve. Keramični bazeni s 3D barvo ne zbledijo zaradi klora!
Poleg omenjenega so ključni dejavniki, ki jih upoštevajte pri izbiri:
• svetloba okolice – če naj bo bazen osrednji element dovrišča, ki vleče poglede, potem izberite barvo, ki bo kontrastna barvam okolice
• vidik odseva gladine – svetle barve bazena omogočajo pogled skozi gladino in privlačijo poglede v globino bazena, a se v njih nečistoče opazijo hitreje, kot pri temnih barvah
• in temperature vode – temna barva bazena privlači absorbira svetlobo in privlači toploto, zato se voda v njih segreje tudi do 3 stopinje bolj, kot v svetlih.
Kdo bo najpogostejši uporabnik bazena?
Če bodo uporabniki predvsem otroci, je potrebno biti bolj previden pri izbiri globine bazena, več pozornosti nameniti varnostnim pomislekom in obala naj bo povsem nedrsljiva. Če bodo uporabniki večinoma odrasli, pa je dobro vedeti ali so navdušeni plavalci (dolžina bazena, počivalne police, enostranske stopnice, protitok…) ali se v bazenu raje sproščajo ob masažah in posedanju v dobri družbi (masažne šobe, dodatna osvetlitev vode…). Odlične rešitve ponujajo bazeni Compass, ki s svojimi modeli zadovoljujejo najrazličnejše potrebe. Največjo paleto potreb zadovoljuje model FUN, ki ima tako počivalne police kot ustrezno dolžino ter širino za plavanje, modela XL TRAINER in FAST LANE sta najboljša izbira za tiste, ki želijo bazen za plavalne užitke, JAVA in RIVERINA z oblikovnimi posebnostmi predstavljata estetsko piko na i. Oblike in dimenzije lahko primerjate na tej povezavi.
Kako podaljšati kopalno sezono?
Bazenska streha se je izkazala kot zelo uporabna nadgradnja bazena. Služi predvsem za podaljšanje kopalne sezone in ni rešitev za kopanje pozimi. Brez dodatnega ogrevanja je bazen s streho primeren za kopanje od sredine aprila do konca oktobra, kar je 3-4 mesece več, kot brez nje. Bazen, pokrit z bazensko streho, potrebuje tudi manj rokovanja.
Največkrat gre pri strehah za pomislek glede izgleda, saj mnoge spominjajo na rastlinjak, vendar obstajajo izjeme, ki so dizajnersko dovršene, kot so na primer strehe iz serije Elegance.
Prednosti bazenskih streh • Brezplačno ogrevanje s soncem, izolacija • 100% varnostno pred padcem v vodo, zaklepanje • 90% manj čiščenja bazena • 70% manj dela z bazenom • 50% nižji tekoči stroški • Kopanje pri zaprtem bazenu • Najboljša rešitev za slovensko podnebje |
Seveda pa pri podaljšanju kopalne sezone ne smemo prezreti ogrevanja bazenske vode, ki je smiselno, če je bazenska površina toplotno zaščitena s termo pokrivalom ali pa s pomično ali fiksno bazensko streho. Toplotna črpalka ima velik izkoristek v tem obdobju in doda kakšno manjkajočo stopinjo. Tako postane bazen uporaben tudi takrat, ko je sonca manj ali pa je že bolj slabotno. Toplotna črpalka se izkaže kot odličen regulator temperature, ko je temperatura vode previsoka (julij in avgust). V avtomatskem režimu toplotna črpalka vodo tudi hladi in jo vzdržuje na želenem nivoju.
Ob zgoraj navedenih pomembnih vprašanjih, ki bi si jih morali zastaviti pred odločitvijo za bazen, jih je še nekaj, ki ključno vplivajo na smotrnost odločitve. Zbrali smo jih tukaj. Sicer pa so vam v podjetju EMA d.o.o. strokovnjaki pripravljeni prisluhniti in skupaj z vami poiskati najboljšo rešitev za vas. Pokličite jih na 02/604 04 55 ali jim pišite na info@ema-bazeni.si.
Naročnik oglasa je EMA d.o.o.