Princ Harry in njegova boljša polovica Meghan Markle sta se udeležila začetka razstave v čast Nelsonu Mandeli, ki obenem obeležuje tudi 100. obletnico njegovega rojstva. Razstava je svoje mesto našla v dvorani Queen Elizabeth v Londonu, organizirali pa so jo južnoafriški muzej apartheida, britansko gibanje proti apartheidu in kulturni center Southbank v Londonu.
Nelson Mandela je bil južnoafriški politik, državnik in mirovnik, ki je svoje življenje posvetil boju proti apartheidu oziroma rasnemu ločevanju. Rodil se je leta 1918 in bil za zavzeto in predano delo nagrajen z Nobelovo nagrado. Umrl je leta 2013 pri starosti 95 let.
Kraljevi par je ob obisku razstave spoznal tudi 93-letnega Andrewa Mlangenija, tesnega Mandelovega prijatelja, ki je 26 let življenja preživel v zaporu, ker je nasprotoval takratni južnoafriški državni ureditvi in sistemu. Za več kot četrt stoletja so mu prostost odvzeli z obtožbo, da je sabotiral takratno vlado. Spoznala sta tudi Thembija Tambo, visokega komisarja Združenega kraljestva za Južno Afriko, in hčerko politika Olivera Tambe, ki je bil ravno tako dober Mandelov prijatelj in se je boril proti rasnemu ločevanju.
S svojo udeležbo na tem dogodku sta počastila tudi prijateljstvo med kraljico Elizabeto II. in Nelsonom Mandelo. Slednji se je po svoji osvoboditvi leta 1990 večkrat oglasil na kraljevem dvoru, viri blizu kraljevi družini pa pravijo, da je kraljica do njega gojila precejšnje spoštovanje.
In zakaj je bil ta dogodek posebnega pomena tudi za Meghan Markle?
Spomnimo, da je Meghan trenutno edina članica kraljeve družine, ki ima tudi temnopolte prednike. Zaradi tega se je ob stiku s preostalimi člani kraljeve družine že večkrat znašla v neprijetni situaciji, še posebej je izstopal dogodek, ko je na kraljevi božični večerji 73-letna kentska princesa Michael na svojem oblačilu nosila pripeto broško v obliki črnske sužnje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.