Vojaške salve so se začele opoldne po lokalnem času (ob 13. uri po srednjeevropskem času) širom po državi. Vojaki so izstrelili 41 nabojev, in sicer naboj na minuto, med drugim v Londonu, Edinburghu, Cardiffu in Belfastu, pa tudi v Gibraltarju in z vojaških ladij na morju.
Na podoben način so v preteklosti obeležili že smrt kraljice Viktorije in predsednika vlade Winstona Churchilla. Po vojaškem protokolu so to najdaljše možne salve.
Pokojnega princa Filipa so se s salvami danes spomnili tudi v Canberri in Wellingtonu, saj je Elizabeta II. tudi kraljica Avstralije in Nove Zelandije.
Vodstvo angleške nogometne zveze je športnikom priporočilo nošenje črnega traku na roki in minuto molka pred tekmami ta konec tedna. Z dvema minutama molka naj bi se vojvodi Edinburškemu poklonili pred današnjo slovito konjsko dirko Grand National.
Britanske televizijske postaje so svoje programe prilagodile posebnim prispevkom, ki prikazujejo življenje princa. Pregovorno razdeljeni britanski tisk pa je v današnjih izdajah neobičajno enoten v izpostavljanju stalne prinčeve podpore kraljici.
V palači Westminster, kjer se je par leta 1947 poročil, je v petek 99-krat zadonelo iz zvonika, enkrat za vsako leto Filipovega življenja.
Zastave bodo ostale spuščene na pol droga vse do jutra po pogrebu, katerega datum še ni bil javno objavljen. Princu Filipu pripada državniški pogreb, vendar naj bi si pred smrtjo zaželel zasebni pogreb. Tako pričakujejo manjšo zasebno slovesnost z vojaškimi častmi v kapelici svetega Jurija na gradu Windsor, kjer je princ preživel večino zadnjega leta skupaj s kraljico.
99-letni soprog britanske kraljice Filip je umrl v petek zjutraj na svojem domu na gradu Windsor. Vse do pogreba po vsej državi traja obdobje žalovanja. Glede na protokol kraljeva družina v tem času ne opravlja večine obveznosti in kraljica Elizabeta ne podpisuje zakonov, s čimer bi ti stopili v veljavo.
Ustavila se je tudi politična kampanja pred majskimi lokalnimi volitvami. Severnoirski lojalisti pa so v petek pozvali k prekinitvi izgredov, ki že več dni potekajo v Belfastu.
Sožalje britanski kraljevi družini je danes izrazil tudi papež Frančišek in ob tem po poročanju BBC News izpostavil prinčevo "predanost zakonu in družini".
Kraljico sta danes na gradu Windsor obiskala njuna sinova, princ Edward in princ Andrew. Ob odhodu sta iz avta pomahala množici ljudi, ki se je zbrala pred gradom. "Princ Filip je bil tu vse moje življenje in zato mu želim izraziti spoštovanje. Prav tako mi je hudo zaradi kraljice, saj je bil tako dolgo z njo. Želim ji izraziti podporo," je povedala ena od žensk v množici.
Oblasti so sicer pozvale ljudi, naj se zaradi epidemije covida-19 ne zbirajo in prinašajo cvetja. Kljub temu se od petka pred ograjo Windsorja kopičijo šopki rož.
Kdo bo povabljen na žalno slovesnost?
Medtem se v medijih na Otoku sprašujejo, kdo vse bo povabljen na Filipov pogreb? Zaradi omejitev, ki so potrebne zaradi pandemije, naj bi kraljeva družina s kraljico Elizabeto na čelu smela na prinčev pogreb povabiti le trideset ljudi. Poleg najožje družine naj bi bil na seznamu tudi predsednik vlade Združenega kraljestva Boris Johnson. Kraljevi družini naj bi se po več kot letu dni pridružil tudi princ Harry, njegova visoko noseča žena pa bo najverjetneje ostala v Ameriki. Žalna slovesnost bo potekala v kapeli sv. Jurija, ki stoji na ozemlju windsorske graščine.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.