Na akvarelih princa Charlesa so upodobljene zasnežene škotske gore, valižansko podeželje, francoski provansalski vrhovi, gora Atos v Grčiji in Transilvanija v Romuniji. Princ je v akvarelu upodobil tudi švicarski alpski letovišči Klosters in Saint Moritz ter francoski grad Le Barroux.
Najljubše so mu gore, zlasti Beinn a'Bhuird v gorovju Cairngorms na severovzhodu Škotske, ki ga je večkrat naslikal v različnih letnih časih in z različnih zornih kotov. Kot je pojasnil v spremni besedi k razstavi, ga je akvarel pritegnil, ker se mu fotografija ni zdela zadovoljiva. "Zahteva izjemno koncentracijo in zato je to ena najbolj sproščujočih terapevtskih vaj, kar jih poznam," je zapisal o tej slikarski tehniki.
"Pravzaprav se mi zdi, da me prestavi v drugo dimenzijo in kar osveži dele duše, ki jih druge dejavnosti ne morejo doseči," je še zapisal. Pojasnil je, da si ne dela utvar, da so njegove "skice velika umetnost ali razvijajoči se talent. Bolj kot kar koli drugega predstavljajo mojo posebno obliko 'fotografskega albuma' in zato mi veliko pomenijo."
Včasih je akvarele podpisoval kot A. G. Carrick – psevdonim je ustvarjen iz začetnic njegovih drugih imen, Arthur in George, ter enega od njegovih nazivov, grof Carrick. Tudi Charlesov oče, princ Filip, ki je umrl aprila lani, star 99 let, je bil plodovit slikar, prav tako kot kraljica Viktorija, ki je vladala med letoma 1837 in 1901.
Petdeset Charlesovih akvarelov je bilo leta 1998 razstavljenih v palači Hampton Court ob njegovem 50. rojstnem dnevu. Trideset jih je leta 2018 ob njegovem 70. rojstnem dnevu na ogled postavila avstralska narodna galerija.
Razstava v Londonu bo na ogled do 14. februarja.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.