Po kraljičini smrti bo vodenje monarhije prevzel njen najstarejši sin, Charles, ki je postal kralj. Buckinghamska palača je ob kraljičini smrti podala uradno izjavo: "Kraljica je umrla mirne smrti na gradu Balmoral. Kralj in kraljica spremljevalka bosta nocoj ostala v Balmoralu, v London pa se bosta vrnila jutri."
Uradna spletna stran kraljeve družine bo v znak žalovanja začasno nedelujoča, na njej pa bo ta čas objavljena osmrtnica kraljice Elizabete II. Ta je podobna tisti, ki je bila na spletni strani objavljena aprila 2021, ko je umrl princ Filip. Tudi spletna stran fundacije princa Harryja in Meghan Markle se je ovila v črnino z napisom: "V spomin njenega veličanstva kraljice Elizabete II. 1926-2022".
Čeprav so se pred Buckinghamsko palačo množice začele zbirati že popoldan, ko je svet nestrpno pričakoval novice o kraljičinem zdravstvenem stanju, pa je po žalostni vesti, da je monarhinja, ki je na prestolu preživela kar sedem desetletij, umrla, obstal. Pred palačo nosijo cevetje in sveče, Anglija pa se je ovila v žalost.
Britanska monarhinja Elizabeta II. je bila v Balmoralu pod zdravniškim nadzorom, je pred nekaj urami sporočila Buckinghamska palača, zdravniki pa so izrazili skrb za njeno zdravje. "Po jutranjem pregledu so zdravniki zaskrbljeni za zdravje njenega veličanstva. Svetovali so, naj ostane pod zdravniškim nadzorom. Kraljica ostaja v udobju Balmorala," so v izjavi za javnost sporočili iz britanskega dvora. Prav grad v Balmoralu je ena kraljičinih najljubših destinacij, kjer je doživela najlepše trenutke v svojem življenju, je v preteklosti razkrila monarhinja.
96-letna kraljica se v sredo ni udeležila srečanja Kronskega sveta, saj so ji zdravniki svetovali počitek. Njena ožja družina je bila o njenem zdravstvenem stanju obveščena, so še sporočili z dvora. BBC poroča, da so sedaj vsi kraljičini otroci že prispeli k njej. Ob materini strani je bil najprej njen najstarejši sin, princ Charles z ženo Camillo. Na Škotsko je pripotoval tudi princ William, medtem ko njegova žena Kate Middleton ostaja v Windsorju. Na Škotsko je odpotoval tudi princ Harry, ki je v Balmoral prispel po tem, ko je palača že sporočila, da je kraljica umrla. Ob materi je bila tudi princesa Anne z bratoma princem Edwardom in princem Andrewom.
Kraljeva družina se je tako skupaj zbrala ob izjemno težkem času, člani pa so na Škotsko pripotovali z vseh koncev. Na poti je še vedno princ Harry, ki zagotovo ni pričakoval, da se bo njegov delovni obisk Evrope nepričakovano razvil drugače. Čeprav se je princu Edwardu pridružila tudi žena Sophie, pa soprogi princa Williama in princa Harryja nista pripotovali na Škotsko. Kate Middleton je ostala s svojimi tremi otroki, ki so pričeli novo šolsko leto na drugi šoli, Meghan Markle pa je zaenkrat ostala v Londonu, kjer bi morala obiskati dobrodelno prireditev, a bo morda pozneje vseeno odpotovala h kraljici, je sporočil tiskovni predstavnik para, ki živi v Kaliforniji.
Medtem ko se je kraljičina najožja družina zbirala na Škotskem, pa so se začeli zbirati tudi zaskrbljeni Angleži, ki so že popoldan pred Buckinghamsko palačo kljub slabemu vremenu čakali na novice o monarhinji. Zbrani so pred palačo začeli polagati tudi šopke s cvetjem. Ljudje so se zbrali tudi pred kraljičino počitniško rezidenco Balmoral, kjer je Elizabeta II. biva že od meseca julija in tam tudi umrla.
Na sporočilo dvora se je že odzvala nova britanska premierka Liz Truss, ki je dejala, da je celotna država zelo zaskrbljena nad novico. "Moje misli in misli vseh prebivalcev Združenega kraljestva so trenutno z njenim visočanstvom in njeno družino." Kraljica je Trussovo v torek imenovala za britansko premierko in sprejela odstop Borisa Johnsona, oba pa je sprejela kar na Škotskem in ni odpotovala v London, kjer bi se udeležila dogodka. Zaskrbljenost nad kraljičinim zdravjem je izrazil tudi nekdanji premier Tony Blair, v imenu Kanadčanov pa se je na Twitterju oglasil tudi kanadski premier Justin Trudeau, ki je v mislih s kraljevo družino. Kraljici se je poklonil tudi ameriški predsednik Joe Biden.
Julija je palača izdala uradno poročilo, v katerem je sporočila, da bo kraljica zaradi zdravstvenih težav odslej opravljala manj dolžnosti. Pred tem se monarhinja že več mescev ni udeleževala vseh uradnih obiskov, ki jih je predala tudi drugim članom družine. Meseca maja je tako princ Charles po 60 letih prevzel tradicionalni kraljičin nagovor parlamenta, kar se je zgodilo prvič, odkar je sedla na prestol. Elizabeta II. je imela težave z mobilnostjo tudi junija, ko je praznovala platinasti jubilej. Takrat se ni udeležila vseh dogodkov, ki so se odvijali v njeno čast, strokovnjaki pa že dalj časa opozarjajo na njeno slabše zdravstveno stanje, znak tega naj bi bili tudi njeni vedno krajši nagovori.
KOMENTARJI (602)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.