Njegova žena Victoria je v ponedeljek zvečer na Yeagerjevem Twitterjevem računu objavila, da je leteči as druge svetovne vojne umrl nekaj pred 21. uro. "Neverjetno dobro preživeto življenje, največji ameriški pilot," je zapisala.
Chuck Yeager je kot prvi uradno prebil zvočni zid oktobra 1947 z eksperimentalnim letalom X-1. Zvočni zid so neuradno prebili že med drugo svetovno vojno, a so morala letala takrat leteti v strmem spuščajočem letu, da so dosegla veliko hitrost. Pri tem so imeli piloti hude težave, saj se letala, ki so prilagojena podzvočnemu letenju, vedejo "nenavadno", ko se približujejo zvočnemu zidu. Yeager je bil tako prvi, ki mu je to uspelo v horizontalnem letu z lastnim pogonom, z letalom, ki je bilo aerodinamično prilagojeno ravno za preboj zvočnega zidu.
Življenje, ki ga je vodil pogum
Yeager se je rodil in odraščal v Zahodni Virginiji, letalstvo pa je vzljubil med drugo svetovno vojno. Že od začetka je imel željo, da bi se pridružil letalskim silam, a ni imel potrebne izobrazbe ali "porekla." Njegovi nadrejeni so spoznali, da ima Yeager nenavadno oster vid, zato so ga le poslali v letalsko šolo ameriških zračnih sil.
Leta 1943 je postal pilot, hitro pa je dobil sloves pilota, ki rad prebija meje, saj je že na začetku kariere pogosto dobil prepovedi letenja. Eden takšnih prvih incidentov se je zgodil že prvo leto, ko je na trenažnem letu oplazil drevo in se vrnil na letališče. Leta 1943 je v roke dobil letalo P-51 Mustang, uspešno sestrelil sovražnikovo letalo, nato pa je bil nad Francijo sestreljen tudi sam. Da bi se izognil nemškim vojakom, je s pomočjo francoskih uporniških skupin prebegnil v Španijo. V vmesnem času jim je pomagal sestavljati bombe in koordinirati nekatere napade, a se sam nikoli ni udeležil bojev.
Kljub temu da so sestreljenim pilotom prepovedovali letenje nad sovražnikovim ozemljem, je Yeager zaradi svojih odličnih letalskih sposobnosti postal izjema. Leta 1944 je postal "dnevni as", ko je v bojni misiji nad Evropo sestrelil pet sovražnikovih letal, do konca vojne pa je imel na krilu narisanih 11 in pol sestreljenih nasprotnikovih letal.
Po koncu vojne ameriškega letalstva ni zapustil, saj je postal testni pilot, k uspešnosti pa mu je pomagalo znanje v aviomehaniki. Po srečnem naključju, ko prvi testni pilot ni želel opraviti poskusa nadzvočnega leta, je v eksperimentalno letalo na raketni pogon Bell XS-1 sedel ravno Yeager. Kot njegova kariera je bil tudi prvi let poln zgodbic, saj je Yeager dva dni pred letom padel s konja in si zlomil rebri, da pa bi lahko sedel v letalo, je vse to prikrival.
14. oktobra 1947 je Yeager na višini 13.700 metrov prebil zvočni zid, letalo pa je še danes mogoče videti v muzeju Smithsonian v Washingtonu. Po zgodovinskem letu je opravil še nekaj letov, ki so se zapisali kot rekordni. Leta 1953 je drug pilot dobil naziv najhitrejšega pilota na svetu, saj je letel dvakrat hitreje od hitrosti zvoka, a se je nato Yeager odločil, da tako ne bo šlo. Podobno je bilo tudi pri letalu D-558, saj je, ko je doseglo hitrost 2.44-kratno hitrosti zvoka, postalo nevodljivo. Yeagru je z mirnimi živci po več kot 16.000 metrov izgube višine le uspelo obvladati letalo in je varno pristal.
Zgodovinski let
Leta 1962 je postal poveljnik prve enote v letalstvu, ki je urila astronavte, sam pa zaradi pomanjkanja izobrazbe ni bil izbran v ekipo, ki je nato odšla v vesolje. Sodeloval je tudi v vojni v Vietnamu, kjer je opravil 127 bojnih misij ,in leta 1969 postal namestnik poveljnika sedemnajstega zračnega krila.
Po upokojitvi je bil kot heroj pogosto gost na različnih prireditvah, letenju pa se nikoli ni odpovedal. 50 let po prvem nadzvočnem letu, leta 1997, je znova prebil zvočni zid na zadnjem sedežu letala F-16. Leta 2012, 65 let po zgodovinskem dogodku, pa še na letalu F-15.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.