Iz Buckinghamske palače so danes sporočili, da je 96-letna kraljica Elizabeta II. pod zdravniškim nadzorom, nekaj ur pozneje pa, da je umrla. Stara je bila 96 let.
Bolečine v hrbtu, težave pri hoji in redko pojavljanje na dogodkih
V preteklih mesecih so iz palače glede kraljičinega zdravja sporočali le, da ima občasno težave z gibanjem, drugih podrobnosti pa niso navajali.
Kraljica Elizabeta II., ki je v zadnjem letu zaradi težav s hrbtom, pri stanju in tudi hoji odpovedala udeležbo na več dogodkih, je v torek na Škotskem sprejela odstop nekdanjega premierja Borisa Johnsona in za novo premierko imenovala Liz Truss, ki je že petnajsti prvi minister oziroma ministrica v času njene 70-letne vladavine. Dogodka nista potekala v Buckinghamski palači kot običajno, temveč v dvorcu Balmoral, saj so želeli kraljici prihraniti pot v London.
Na fotografijah z novo premierko je bila monarhinja sicer nasmejana, se je pa opirala na palico. Takrat se je zadnjič pojavila v javnosti. V sredo je namreč odpovedala virtualno srečanje, ker so ji zdravniki svetovali počitek.
Težko obdobje – od smrti njene ljubezni do okužbe s covidom
Leto 2021 za kraljico ni bilo lahko. Aprila se je morala posloviti od Philipa, ki je umrl le nekaj tednov pred 100. rojstnim dnevom, sin Andrew pa se je soočil z obtožbami zaradi spolnega nadlegovanja. Sama je imela nekaj zdravstvenih težav, zaradi katerih je morala odpovedati udeležbo na več dogodkih.
Oktobra lani je nato nenapovedano preživela noč v bolnišnici v Londonu, zdravniki pa so ji svetovali več počitka.
Težave z zdravjem so se nadaljevale tudi letos – med drugim je februarja prebolela covid, ki jo je, kot je povedala kasneje, precej izčrpal. To poletje se ni udeleževala kraljevih vrtnih zabav, prav tako se junija v glavnem ni udeležila dogodkov, ki so jih pripravili ob platinastem jubileju njenega vladanja. Se je pa med poletjem večkrat pojavila na dogodkih na Škotskem, kjer je od julija.
Siva mrena, težave z želodcem, operacija kolena
Po poročanju Sky Newsa je kraljica leta 2018 prestala operacijo sive mrene na enem očesu. Leta 2016 je namesto kraljevega stopnišča s 26 stopnicami za vstop v parlament prvič uporabila dvigalo. Leta 2013 je morala v bolnišnico zaradi težav z želodcem. Zdravniki so ji postavili diagnozo gastroenteritis. Leta 2003 so ji operirali koleno in je približno dva tedna po tem v javnosti uporabljala palico.
Častno mesto njenega osebnega zdravnika sicer že vse od leta 2014 pripada gastroenterologu Huwu Thomasu, ki je lani prejel celo viteški naziv. "Nekaj let v tej vlogi je bilo precej napornih, zato sem zelo hvaležen, da sem prejel priznanje za svoje dosedanje delo," je dejal takrat. Sodeloval je tudi pri porodu nekaterih članov kraljeve družine, vključno s Charlotte leta 2015 in Louisom leta 2018. Kot je še povedal, člane kraljeve družine obravnava kot vse ostale paciente.
70 let kraljičinega vladanja
Ko je Elizabeta II. leta 1952 zasedla položaj, je bila na čelu imperija z več kot 70 kolonijami. V naslednjih desetletjih so se številne med njimi osamosvojile, imperij pa se je preoblikoval v Skupnost narodov. Velika Britanija je v tem času vstopila v EU in iz nje tudi izstopila. Kljub visoki starosti – aprila je dopolnila 96 let – je vztrajala pri opravljanju dolžnosti. Že pred leti je dala vedeti, da ne namerava abdicirati.
A zaradi slabšanja njenega zdravstvenega stanja so čedalje več njenih obveznosti prevzemali drugi člani kraljeve družine in tradicionalni govor ob odprtju parlamenta v začetku maja je prvič doslej namesto kraljice prebral prestolonaslednik princ Charles.
Združeno kraljestvo je ustavna monarhija, vloga kralja oziroma kraljice je protokolarna, o političnih vprašanjih se javno ne izreka in svojih pogledov ne razkriva. Elizabeta II. se je teh načel vseskozi držala, tudi leta 2014, ko so se Škoti na referendumu izrekali o neodvisnosti, in nekaj let kasneje ob referendumu o brexitu.
Za veliko večino Britancev je Elizabeta II. edini monarh, ki ga poznajo, in simbol stabilnosti v hitro spreminjajočem se svetu. Vseskozi je veljala za moralno avtoriteto, nikoli je niso povezovali z aferami.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.