Britanski princ Harry in nekdanja ameriška igralka Meghan Markle sta si obljubila, da se bosta "ljubila in cenila", dokler ju "smrt ne bo ločila" in si izmenjala poročna prstana. Pred 600 svati, ki so se zbrali v kapeli svetega Jurija na Windsorskem gradu, ju je poročil canterburyjski nadškof Justin Welby.
Sicer tradicionalno kraljevo poroko so poživeli tudi z nekaj ameriškimi pridihi. Tako je bila Meghan, ki se je do gradu pripeljala v avtomobilu s svojo mamo Dorio Ragland, prva kraljeva nevesta, ki se je sama sprehodila do polovice kapele, kjer jo je sprejel oče princa Harryja, princ Charles, ki jo je nato pospremil do ženina.
Posebnost pa je bil tudi britanski gospel pevski zbor, ki je zapel Stand by me, nagovor pa je imel tudi ameriški pridigar Michel Curry iz episkopalske cerkve.
Zlom s tradicijo je tudi to, da bo Harry nosil poročni prstan. Tradicionalno jih namreč moški člani kraljeve družine ne nosijo. Medtem ko se na prstu neveste blešči prstan iz valižanskega zlata, ima Harry prstan iz platine.
Poročnemu obredu so prisostvovali številni člani kraljeve družine, tudi kraljica Elizabeta II. s soprogom princem Filipom. Med družicami in paži nekdanje igralke pa sta bila tudi otroka princa Williama in Kate, princesa Charlotte in princ George.
Že od jutra so se pred gradom Windsor zbirale množice radoživih oboževalcev kraljeve družine, po 10. uri pa so začeli prihajati tudi zvezdniški, med njimi tudi Earl Charles Spencer, brat pokojne princese Diane in Harryjev stric, družina Kate Middleton, Oprah Winfrey, Idris Elba, James Blunt, David in Victoria Beckham, Amal in George Clooney, Elton John, Serena Williams.
Ob odhodu iz kapele sta se Harry in Meghan za trenutek ustavila pod obokom zunaj kapele in se na stopnicah, obsijanih s soncem, ob vzklikih množice obiskovalcev prvič poljubila kot zakonski par.
Po obredu sta se mladoporočenca, vojvoda in vojvodinja Sussexa, z odprto kočijo zapeljala zunaj grajskega obzidja, kjer ju je pozdravilo okoli 100.000 oboževalcev kraljeve družine, ki so se zbrali v Windsorju. Že ob prihodu kraljevih gostov na grad so gledalci bučno vzklikali in mahali z zastavami. Še z večnim navdušenjem pa so sprejeli mladoporočenca.
Za obzidjem gradu je bilo sicer okoli 2000 povabljenih gostov, med njimi predstavniki civilne družbe in uslužbenci Windsorskega gradu.
Po sprevodu s kočijo so se svatje zbrali na sprejemu v dvorani svetega Jurija, ki ga tradicionalno gosti kraljica. Zvečer se bo v bolj intimnem vzdušju zbralo 200 gostov v sosednji rezidenci Frogmore House, kjer bo sprejem gostil Harryjev oče, princ Charles.
Nevesta je blestela v elegantni beli poročni obleki z ladijskim izrezom in dolgimi rokavi. Na glavi je imela tiaro, lase, ki jih je prekrivala dolga tančica, obrobljena s čipko, pa je imela spete v nizko figo. Poročno obleko, ki je ostala skrivnost do zadnjega trenutka, je oblikovala priznana britanska modna oblikovalka Clare Waight Keller.
Princ Harry si je za današnji obred nadel slovesno vojaško uniformo konjenice, tako kot tudi njegov brat in priča, princ William.
Mladoporočenca po poroki še ne bosta odšla na medene tedne, ampak se bosta v torek udeležila vrtne zabave princa Charlesa v Buckinghamski palači. Tudi v prihodnje pa bosta še naprej živela v koči Nottingham znotraj kompleksa Kensingtonske palače.
Mladoporočenca medtem prejemata čestitke iz vsega sveta, tudi številnih politikov, ki sicer na željo Harryja in Meghan niso bili povabljeni na poroko.
Britanska premierka Theresa May – ki na poroko ni bila povabljena – je svoje voščilu srečnemu paru tvitnila že pred poroko: "Na njun poročni dan želim princu Harryju in Meghan Markle vse najboljše. Vsem tistim, ki ste se pridružili narodnemu slavju na uličnih zabavah ni drugih dogodkih, pa želim čudovit dan." Harry in Meghan na poroko nista povabila političnih predstavnikov, razen tistih, s katerimi sta si osebno zelo blizu.
Celoten potek poročnega obreda sta spremljali in komentirali tudi Ota Širca Roš ter Nika Urbas, zamujene utrinke in komentarje pa si lahko ogledate v priloženem videu.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.