Spolna neenakost: problematika, ki je še vedno aktualna
Neenakopravnost med spoloma je prisotna že od začetka človeštva, in čeprav danes živimo v družbi, ki si prizadeva za odpravo vseh oblik neenakosti, se te še vedno odražajo v mnogih sferah naših življenj. Ubežati ji niso uspele niti nekatere največje zvezdniške ikone, ki so za seboj zapustile bogato glasbeno, filmsko in predvsem kulturno dediščino.
Spolna neenakopravnost med zvezdniki tudi po njihovi smrti
Od leta 2001 revija Forbes vsako leto objavi seznam najpremožnejših pokojnih zvezdnikov. V skoraj dveh desetletjih se je med 52 slavnimi pokojniki znašlo le pet ženskih imen, med katerimi sta bili igralki Marilyn Monroe in Elizabeth Taylor, striptizerka in pin-up model Bettie Page, kantavtorica Jenni Rivera in glasbenica Whitney Houston.
Na seznamu načelno vsako leto kraljujejo moški, med katerimi velja izpostaviti glasbeni ikoni Michaela Jacksona in Elvisa Presleyja ter ustvarjalca risanih filmov Charlesa Schulza. Izjema se je zgodila leta 2012, ko je za najpremožnejšo pokojno zvezdnico obveljala Elizabeth Taylor, in sicer zaradi dražbe njenih osebnih predmetov, ki je potekala leto dni pred tem in na kateri je bilo prodanih vseh 1800 razstavljenih kosov.
Izkupiček od prodaje je znašal skoraj 167 milijonov evrov, 'zaslužila' pa je tudi s parfumi iz lastne kolekcije, ki so se prodali za približno 68 milijonov evrov. Taylorjeva se je že na začetku svoje igralske kariere dogovorila za 10-odstotno lastništvo nad vsemi filmi, v katerih je nastopila, zato je nekaj dobička prejela tudi s tega področja.
Michael Jackson, ki je umrl leta 2009, je leto dni pozneje zasedel prvo mesto omenjene Forbesove lestvice in se na prvem mestu obdržal v vseh naslednjih letih, razen leta 2012, ko ga je, kot smo omenili, izpodrinila pokojna Elizabeth Taylor. Jacksonovi zaslužki so bili vrtoglavi tudi po njegovi smrti – še najbolj leta 2016, ko ga je spremljalo skoraj 750 milijonov evrov zaslužka. Za primerjavo: Marilyn Monroe, ki se je med zgoraj naštetimi imeni pokojnih ženskih zvezdnic v letošnjem letu uvrstila na prvo mesto, je s svojo podobo in imenom zaslužila skoraj 12 milijonov evrov. Podoba vseh ostalih pokojnih zvezdnic se je torej tržila za veliko manj.
Moški so skozi zgodovino praviloma vedno prejemali višja plačila in uživali večjo čast in spoštovanje kot ženske. Te, naj so bile še tako uspešne, so vedno spremljali različni predsodki in stereotipi. Ženskam enostavno ni bilo dovoljeno 'tekmovati' z moškimi, njihove vloge pa so bile najpogosteje vloge nebogljenih, a izjemno zapeljivih in privlačnih žensk. V preteklosti niso dosegale preboja le zaradi svojih sposobnosti, temveč predvsem videza.
Njihova imena in podobe živijo tudi po smrti
Nedavno je razburila novica, da se na velika platna vrača igralec James Dean, ki je umrl leta 1955. Nastopil bo v novem vietnamskem vojnem filmu Finding Jack. Njegova podoba bo ustvarjena računalniško na podlagi starih posnetkov in fotografij, glas pa mu bo posodil nekdo drug. Novica je na Twitterju sprožila burne odzive številnih igralcev in zvezdnikov, ki so komentirali, da gre za dejanje, ki je do pokojne igralske ikone izjemno nespoštljiva.
Dean pa nikakor ni edini pokojni zvezdnik, čigar delo se bo nadaljevalo tudi po njegovi smrti. Na različne načine še vedno 'živijo' tudi številni drugi pokojni zvezdniki. Nat King Cole, pianist, ki je umrl leta 1965, je leta 1991 prek videoposnetka na odru spremljal svojo hčerko Natalie, katere glasbeni album Unforgettable … With Love je bil nagrajen z grammyjem. Leta 2012 se je izvajalcema Snoop Doggu in Dr. Dreju na odru pridružil pokojni Tupac Shakur, čigar podoba je ravno tako oživela prek videoposnetka, podobno pa je pred zbrano publiko leta 2014 nastopil pokojni Michael Jackson, ki je bil v obliki holograma upodobljen na Billboardovi podelitvi glasbenih nagrad.
James Dean je v eni svojih preteklih izjav povedal, da je edino pravo merilo za uspeh ''večno življenje'', in če je tako, ima velike možnosti za uspeh – tudi po smrti, čedalje večje število pokojnih zvezdnikov.
In zakaj je tako?
Tako za časa svojega življenja kot po smrti veljajo mnogi zvezdniki za izjemno močan kulturni katalizator. Posedujejo namreč tako simbolno kot ekonomsko vrednost, ki se nadaljuje tudi potem, ko so že pokojni. Njihova zvezdniška moč in priljubljenost se kažeta prek fotografij, filmov, številnih blagovnih znamk in celo posnetkov njihovih glasov. Ob tem, ko njihova imena in podobe živijo tudi po njihovi smrti, so še vedno vpeti v zaslužkarsko kolesje. A kot smo že prikazali, ne na enakopraven način.
Zapuščina številnih visoko profiliranih in uspešnih žensk ima predvsem seksualno vrednost – podobno, kot že v času njihovega življenja, ko se je njihova vrednost v večini primerov merila na podlagi njihove mladosti, lepote in senzualnosti. Precejšen del njihove simbolne in ekonomske vrednosti je torej odvisen predvsem od njihovih teles, kar je očiten pokazatelj spolne neenakopravnosti. Podobe pokojnih zvezdnic pogosto pristanejo na ovitkih čokolad, parfumov ali pa krasijo dodatke za dom, osebne predmete in oblačila.
Podobe pokojnih moških zvezdnikov, po drugi strani, pa 'prodajajo' izdelke z znatno višjo vrednostjo. Takšen primer je denimo podoba pokojnega igralca Steva McQueena, ki je nastopil v oglasu avtomobilske znamke Ford Puma, ali pa lik pokojnega Alberta Einsteina, ki nastopa v oglasu za kruh znamke Genius Bread.
Trendi se spreminjajo
Če je še pred leti veljalo, da so bili temnopolti zvezdniki spregledana in pogosto zatirana manjšina, ki zaradi barve kože nikoli ni dosegla enakega preboja, kot je to uspelo nekaterim belopoltim zvezdnikov, so se stvari zdaj že zelo spremenile. Dokaz za to so zvezdniki Michael Jackson, Prince, Bob Marley, Whitney Houston in drugi. Forbes je pred časom ocenil, da je za finančno uspešno posmrtno kariero bistvenega pomena, da je pokojni zvezdnik belec, zaželeno pa je bilo tudi, da je britanske ali ameriške narodnosti.
O tem, da se trendi spreminjajo, pričajo tudi zgodbe nekaterih močnih in vplivnih, še danes živečih žensk, ki bodo po svoji smrti zagotovo zapustile bogato in neomajno dediščino. Takšne so denimo medijska osebnost Oprah Winfrey, sestre Kardashian, pisateljica J. K. Rowling, glasbenice Ariana Grande, Taylor Swift, Beyonce in mnoge druge, ki že zdaj uživajo visoko stopnjo ugleda in prepoznavnosti, po samem zaslužku pa se postavljajo ob bok nekaterim najuspešnejšim pripadnikom moškega spola. Po predvidevanju Forbesa bodo po njihovi smrti sledile korenite spremembe na področju trženja njihovih imen in ideologije.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.