Losangeleško sodišče je Michaela Gardiula spoznalo za krivega dveh in poskusa enega umora ter mu izrekla smrtno kazen. Za umor, ki se je leta 1997 zgodil v ameriški zvezni državi Illinois, obtoženec še vedno čaka na sojenje.
Med njegovimi žrtvami je bila 22-letna Ashley Ellerin, umorjena leta 2001, na večer, ko naj bi odšla na zmenek z Ashtonom Kutcherjem. Slednji, ki je bil takrat 23-letna vzhajajoča zvezda v oddaji Oh, ta sedemdeseta, je bil eden od prič na sojenju zoper Gargiula. Danes 41-letni Kutcher je povedal, da je najprej pozvonil na Ellerinina vrata in ko ni bilo nobenega odgovora, pogledal skozi okno, da bi videl, ali je dekle doma. Takrat je na preprogi opazil rdečkaste madeže, za katere je mislil, da so posledica razlitega vina. Šele naslednji dan je izvedel, da je bila Ashley v resnici umorjena.
Gargiula je bil obsojen tudi zaradi umora 32-letne Marie Bruno (leta 2005) in poskusa umora Michelle Murphy (leta 2008). Slednja je morilcu uspela ubežati in je na sojenju, tako kot Kutcher, pričala zoper njega. Povedala je, da jo je Gargiula napadel, medtem, ko je spala in ko mu je naposled uspela pobegniti, je še tedne in mesece čutila posledice napada. Kot je dodala, ta strah še do danes ni popolnoma izginil: ''Še vedno spim s prižganimi lučmi.'' Pri poskusu umora Murphyjeve se je Michael grdo porezal in pustil krvavo sled, ki je kriminalistom omogočila, da so odkrili njegovo identiteto in ga povezali z ostalimi primeri. Prejel je zloglasni vzdevek 'morilec iz soseščine' (The Boy Next Door Killer), ker je živel v bližini vseh svojih žrtev.
Ko je sodni uradnik losangeleškega sodišča na kratkem zaslišanju prebral smrtno obsodbo, morilec ni pokazal nikakršnega čustvenega odziva. Njegov odvetnik Daniel Nardoni je dejal, da je nad odločitvijo sodišča jezen in razočaran. Povedal je, da bi lahko porotniki določili drugačno kazen, kot denimo življenje v zaporu brez možnosti pogojnega izhoda. "Ljudi, ki so duševno bolni, se ne ubija. Gre za vprašanje človečnosti. Za duševne bolnike obstaja drugačna kazen,'' je pojasnil. Gargiula naj bi tako po besedah svojega odvetnika kot psihologa trpel za disociativno osebnostno motnjo oziroma duševno boleznijo, zaradi katere je njegova osebnost razcepljena.
To je prvi primer smrtne kazni v Kaliforniji po 13 letih – nazadnje je bila namreč ta izrečena leta 2006.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.