Hollywoodska komisija, ki ji predseduje Anita Hill, je objavila svojo drugo raziskavo, pridobljeno iz intervjujev z več kot 5200 anonimnimi delavci v industriji. Zanimalo jih je, kako se vedenje in odnosi v Hollywoodu spreminjajo."Povečalo se je zavedanje o tem, kaj so težave, kakšno vedenje je sprejemljivo in kakšno vedenje ni sprejemljivo ter kakšni so sistemi za spopadanje s temi težavami," so ugotovili pri Hollywoodski komisiji, ki je bila leta 2017 ustanovljena za pomoč pri preprečevanju nadlegovanja in diskriminacije na delovnem mestu v zabavni industriji.
Študija, izvedena v letih 2022 in 2023, sledi podobni raziskavi, izvedeni v letih 2019 in 2020. Ugotovitve kažejo, da se 82 odstotkov delavcev zaveda nesprejemljivega vedenja na delovnem mestu, kar je 6 odstotkov več kot leta 2020. Približno 74 odstotkov delavcev je dejalo, da se zavedajo, kako deliti svoje skrbi glede vedenja na delovnem mestu, kar je 6 odstotkov več kot leta 2020. Kljub temu le 31 odstotkov delavcev v zabavni industriji verjame, da bo vpliven nadlegovalec verjetno odgovarjal. Med ženskami je ta odstotek še manjši in je v zadnjih letih ostal skoraj nespremenjen.
Gibanje #MeToo je v Hollywoodu močno povezano s padcem nekoč vplivnega filmskega producenta Harveyja Weinsteina, ki ga je več žensk, med njimi tudi znane igralke, obtožilo spolnega nasilja in posilstva. Oktobra 2017 je igralka Alyssa Milano z objavami na omrežju Twitter spodbudila širitev gibanja #MeToo, ki ga je ustanovila Tarana Burke. "Če ste bili kdaj žrtev spolnega nadlegovanja ali napada, napišite #MeToo kot odgovor na to objavo." V naslednjih tednih je ključnik #MeToo uporabilo na milijone žensk. Januarja so hollywoodske zvezdnice začele s kampanjo Time's Up za boj proti spolnemu nadlegovanju na delovnem mestu.
Približno 41 odstotkov delavcev, ki so doživeli ali bili priča neprimernemu spolnemu vedenju, je izjavilo, da tega niso prijavili, ker so mislili, da ne bodo dosegli ničesar. To je več kot leta 2020, ko je to menilo 33 odstotkov vprašanih. Kljub temu jih je med tistimi, ki so poročali o zaskrbljenosti, 66 odstotkov dejalo, da bi na podlagi svojih izkušenj spodbudili druge, da storijo enako. To je več kot leta 2020. "Odgovornost je bila problem," je dejala Anita Hill. "Zdaj opažamo, da se ljudje zavedajo odmevnih primerov, vendar ne vidijo, da imajo ti primeri velik vpliv, da bi se prebili do njihovih organizacij."
Število poročil o neprimernem vedenju na delovnem mestu ostaja veliko in se po raziskavi v zadnjih štirih letih ni veliko spremenilo. Približno 64 odstotkov žensk je izjavilo, da so doživele situacije spolnega nadlegovanja, kar je nekaj odstotkov manj kot leta 2020. Med moškimi je ta odstotek ostal enak, in sicer 62-odstoten. Pomembna je tudi perspektiva. Beli cisspolni moški so veliko bolj verjetno pozitivno gledali na delovno okolje (80 odstotkov) kot drugi anketiranci (62 odstotkov).
Anita Hill verjame, da večja ozaveščenost vodi k močnejšim sistemom in večjemu zaupanju vanje, ob tem pa dodaja, da je to nekaj, kar se ne bo spremenilo čez noč. "To je težava, ki se verjetno pojavlja že od nastanka zabavne industrije. To ni nekaj, kar bi se obrnilo čez noč. Toda to se bo zgodilo na velike in majhne načine, če si bomo še naprej prizadevali za spremembe."
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.