V 72. letu starosti je zaradi kronične obstruktivne pljučne bolezni umrl Borisav Bora Đorđević. Priljubljeni pevec skupine Riblja čorba je zadnje dni preživel v ljubljanskem kliničnem centru, kjer so ga zdravili, a žal neuspešno. Za njim bodo ostale globoke sledi tako v glasbenem svetu kot tudi v svetu politike, kjer si je nakopal marsikatero zamero zaradi spornih in nacionalističnih izjav.
Šolanje, ki se je končalo z izključitvijo
Glasbenik se je rodil 1. novembra 1952 v Čačku, kjer je tudi obiskoval osnovno šolo. Kasneje se je vpisal na peto gimnazijo. Iz gimnazije so ga izključili zaradi neprimernega obnašanja, da bi ga starši potegnili iz slabe družbe, pa so se preselili v Beograd. Tam se je vpisal na pravno fakulteto, po dveh letih pa ugotovil, da ta poklic ni zanj. Želel se je preizkusiti v igri, zato se je vpisal na fakulteto dramskih umetnosti v Beogradu. Želja se mu ni izpolnila, saj ga niso sprejeli, zato se je odločil za študij gledališke organizacije.
Glasbena kariera, s katero je zaznamoval širši balkanski prostor
Glasbeno kariero je začel leta 1965, preden je ustanovil skupino, po kateri je najbolj znan, pa je igral v različnih zasedbah, kot so Zajedno, Suncokreti in Rani mraz. V slednji je sodeloval tudi z legendarnim Đorđem Balaševićem. S kitaristoma Borkom Ilićem in Prvoslavom Savićem ter bobnarjem Acom Dimitrijevićem je ustanovil skupino Hermelini, v kateri je igral bas in pel, največ pa so nastopali v Čačku in okolici. Prvič so zaigrali v šoli, na repertoarju pa so bile popularne rock pesmi tistega časa. Po tem je pel in igral v zasedbah Fantje z Morave, Vesnici ljubavi, Safiri in Čačanski plemići. V skupini Last Remaining Romantic World (PORS) je igral in pel z Radomirjem Mihajlovićem Točko, ki je kasneje postal priljubljen kot frontman skupine Smak. Tri leta sta se financirala tako, da sta ropala bogate hiše in s tem denarjem kupovala instrumente. Ko so ju ujeli, so ju premestili v preiskovalni zapor, kjer je Bora preživel sedem dni. Zaradi tega je bil tudi izključen iz gimnazije, sodišče pa je sprejelo sklep o izpustitvi pod določenimi pogoji.
Riblja čorba, veliki hiti in sporne izjave
Skupina Riblja čorba je bila ustanovljena leta 1978 in velja za eno najpomembnejših rock skupin na Balkanu, Bora pa je zaradi provokativnih besedil ter izjav ob razpadu Jugoslavije ter vojn, ki so sledile, postal eden najbolj kontroverznih glasbenikov v državi. Predvsem v Sloveniji je razburil z izjavo o 'dunajskih kočijažih' in si pri nas prislužil veliko zamer. Ustvaril je uspešnice, kot so Kad sam bio mlad, Kad padne noć upomoć, Ostani đubre do kraja, Kako je lepo biti glup in Lutka s naslovne strane. Rast popularnosti skupine so spremljale pevčeve vse večje težave z alkoholom. Poleg skladb za svojo skupino je pisal besedila in glasbo tudi za druge izvajalce, kot so Zdravko Čolić, Neda Ukraden, Maja Odžaklijevska, Viktorija, zasedbe Generacija 5, Poslednja igra leptira in druge.
Ljubezensko življenje
Glasbenik je našel srečo s tretjo ženo Dubravko Milatović, ki je od njega mlajša 28 let. Pred njo je bil poročen z Dragano Đorđević, s katero ima 19-letnega sina Borisa. Leta 2007 sta se razšla. Tri leta kasneje se je zaljubil v Aleksandro Đorđević, s katero sta se hitro po prvem srečanju poročila, leta 2014 pa vložila zahtevo za ločitev. Kasneje je v njegovo življenje prišla Dubravka, za katero je nekoč dejal, da je njegova največja ljubezen.
Le nekaj mesecev po ločitvi od druge žene Aleksandre naj bi na počitnicah na Maldivih zaprosil dekle, ki je bila po rodu iz Slovenije, v medijih pa se je takrat govorilo, da je to storil kot opravičilo vsem Slovencem. Identiteto ženske je skrbno skrival pred javnostjo, znano je bilo samo to, da je od njega mlajša 22 let.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.