Kraljica Elizabeta II. je umrla, a prestol Velike Britanije ne ostaja prazen. Britaniji namreč že vlada novi monarh – kralj Karel III. –, ki je ob tem postal tudi vodja 14 drugih kraljestev, vključno z Avstralijo, Kanado in Novo Zelandijo. "Kraljica je to popoldne mirno umrla v Balmoralu. Kralj in kraljica spremljevalka bosta ta večer ostala na posestvu in se jutri vrnila v London," so na spletu sporočili iz kraljeve družine ter s tem naznanili vladavino Karla in njegove soproge Camille.
"Smrt moje ljubljene matere, njenega veličanstva kraljice, je trenutek največje žalosti zame in za vse člane moje družine," so v imenu novega kralja sporočili iz kraljeve družine ter dodali, da ob smrti "cenjene in ljubljene matere" globoko žalujejo. "Vem, da bo njeno izgubo globoko občutila celotna država, prav tako pa tudi kraljestva in Commonwealth ter še nešteto ljudi po vsem svetu," sporoča novi kralj.
Dodal je še, da bo družino pokojne kraljice med žalovanjem tolažilo zavedanje, da je Elizabeta II. uživala spoštovanje in naklonjenost med številnimi. Svet bo novi kralj v živo nagovoril v petek.
Izbira imena in nazivi družine
Pred prevzemom prestola pa obstaja vrsta praktičnih in tradicionalnih korakov, ki jih mora opraviti, da britanski prestol prevzame tudi uradno, poroča BBC. Med njegovimi prvimi dejanji je bila izbira imena, pod katerim bo vladal. Izbiral je lahko namreč med vsemi svojimi štirimi imeni – Charles Philip Arthur George (Karel Filip Artur Jurij). A naposled se je odločil kar za ime, pod katerim je znan vsemu svetu – kralj Karel III.
Če bi se sicer odločil za spremembo imena, pa to ne bi bilo prvič v britanski zgodovini. Prvo ime njegovega dedka kralja Georga VI. oziroma Jurija VI. je bilo namreč Arthur, a je vladal pod svojim srednjim imenom.
Princ William medtem ne bo samodejno postal novi princ Walesa, čeprav je prestolonaslednik za Karlom. Je pa takoj podedoval očetov drugi naziv in postal vojvoda Cornwallski. Njegova žena Catherine bo medtem znana kot vojvodinja Cornwallska.
Prav tako pa je nov naziv prejela tudi Karlova žena, ki je postala kraljica spremljevalka.
Ne spreminjajo pa se le nazivi članov kraljeve družine, temveč se bo spremenilo tudi besedilo himne Velike Britanije. Ta se namreč glasi "Bog varuj kraljico", a se bo z monarhinjino smrtjo besedilo spremenilo v "Bog varuj kralja".
Uradni razglas in kronanje
Chrales bo za novega kralja uradno razglašen v prvih 24 urah po materini smrti. To se bo zgodilo v palači St. James v Londonu, pred "pristopnim svetom", ki ga sestavlja skupina starejših poslancev, nekdanjih in sedanjih ter vrstnikov - ter nekateri višji javni uslužbenci, visoki komisarji Commonwealtha in londonski župan. Čeprav je do udeležbe v teoriji upravičenih 700 oseb, pa bo zaradi kratkega roka dejansko število najverjetneje precej manjše. Zadnjega pristopnega sveta se je leta 1952 udeležilo okoli 200 oseb. Slednjega se sicer kralj tradicionalno ne udeležuje.
Pristopni svet se bo znova sestal najverjetneje dan kasneje, ki se ga bo tokrat udeležil tudi kralj. Na začetku vladanja britanskega monarha ni "zaprisege" v stilu nekaterih drugih voditeljev držav, vendar pa bo novi kralj dal izjavo in v skladu s tradicijo iz začetka 18. stoletja prisegel, da bo ohranil "škotsko cerkev". Nato bodo zadonele fanfare, po katerih bo Karel III. tudi uradno razglašen za novega kralja Velike Britanije.
Simbolični vrhunec pristopa bo kronanje, ki pa se zaradi vseh priprav najverjetneje še ne bo zgodilo prav kmalu, poroča BBC. Kraljica Elizabeta II. je na primer prestol nasledila februarja 1952, okronana pa je bila šele leto kasneje – junija 1953.
Na VOYO so na voljo tudi številni dokumentarni filmi o kraljevi družini.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.