Mesec oktober ali rožnati oktober velja za mesec ozaveščanja in boja proti raku na dojki, ki po razširjenosti zaseda vodilno mesto in predstavlja enega glavnih razlogov za umrljivost žensk. Prav zaradi tega že samo ime v zavesti večine pripadnic nežnejšega spola vzbuja občutke strahu. Kljub temu da se metode zdravljenja nenehno izboljšujejo in da je rak dojk v primeru zgodnjega odkritja čedalje bolj ozdravljiv, ga ženska populacija v večini še vedno enači s smrtjo.
Kaj je rak?
Gre za sistemsko kronično bolezen, ki tudi v primeru ozdravljenja od posameznika zahteva redne kontrolne preglede. Do raka privede nenormalna delitev celic. Pojavi se lahko v kateri koli starostni dobi, najpogosteje pa pri ljudeh, starejših od 50 let. Poznamo več vrst raka: kostni rak, rak na pljučih, rak na dojki ... Prav pri slednjem velja omeniti, da čeprav večinoma prizadene ženske, pred njim moški niso povsem varni. V Sloveniji za njim zboli približno en odstotek moške populacije, kar pomeni od 10 do 15 moških letno.
Zakaj in kaj povzroči nenormalno delitev celic?
Celica je najmanjša strukturna in funkcionalna enota vsakega živega organizma. Naše telo je sestavljeno iz na milijone različnih celic, ki nenehno propadajo, se obnavljajo in delijo. Tovrstni procesi, ki jih nadzorujejo številni mehanizmi, naj bi ohranjali naše telo zdravo. Včasih pa se zgodi, da ti mehanizmi odpovejo, takrat se začnejo celice deliti in kopičiti nenadzorovano. Na takšen način nastane tumor. Treba je poudariti, da niso vsi tumorji smrtno nevarni. Benigni tumorji so zgrajeni iz celic, ki so zelo podobne normalnim, a imajo omejeno sposobnost rasti. Po odstranitvi z operacijo se benigni tumorji načeloma ne pojavijo ponovno. Ker se ne širijo v druge dele telesa in ne ogrožajo našega življenja, jih ne štejemo med rakaste tvorbe. Življenjsko ogrožajoči tumorji so znani kot maligni. Tovrstni tumorji so zgrajeni iz nenormalnih celic, ki se delijo in razraščajo popolnoma neurejeno in nenadzorovano. Vraščajo se v okoliška tkiva, na katerih slej ko prej nastanejo okvare. Nemalokrat prodrejo tudi v mozgovnice in žile, od tam pa jih limfni sistem raznese naprej po telesu. V ostalih organih, ki so lahko od točke žarišča precej oddaljeni, tako nastajajo novi tumorji oziroma zasevki ali metastaze.
Dejavniki tveganja za razvoj raka na dojki
Med dejavniki za nastanek raka na dojki pri ženskah velja izpostaviti demografske dejavnike (starost, spol in zemljepisna lega), dejavnike materinstva (zgodnja prva menstruacija, pozna menopavza, starost več kot 30 let pri prvem porodu, nerodnost – kar pomeni, da ženska nikoli ni rodila, nizko število otrok in opustitev dojenja), hormonske spremembe (oralna kontracepcija, hormonsko nadomestno zdravljenje), uživanje prekomernih količin alkohola, prekomerna telesna teža, ionizirajoče sevanje, nepregledovanje dojk z mamogramom in dednost. Ko govorimo o slednjem dejavniku, velja omeniti, da so dedne oblike raka dojk najpogosteje posledica mutacij v genih BRCA 1 in BRCA 2.
Rakava obolenja so v porastu: število obolelih se kljub čedalje bolj naprednim oblikam zdravljenja in možnostim zgodnjega odkrivanja ne zmanjšuje. K temu po prepričanju številnih prispeva tudi življenjski slog posameznika ter poleg zgoraj omenjenih dejavnikov tveganja dolgoročna izpostavljenost stresu. Stres je znan tudi kot 'rak moderne družbe', v našem telesu pa povzroči takšne in drugačne reakcije, saj cilja neposredno na nadledvične žleze, ki so zadolžene za pravilno delovanje hormonskega sistema.
Z rakom dojk so se soočile nekatere slavne ženske, ki so spregovorile o svojih bolečih izkušnjah in priznale, da so zaradi tovrstne bolezni spremenile pogled tako nase kot na celotno okolico.
Shannen Doherty
48-letna igralka Shannen Doherty je leta 2015 izvedela, da ima raka na dojki. Takrat je bila stara 44 let, dogodke po postavljeni diagnozi pa je opisala z besedami: ''Spomnim se, da sem si umivala lase in naekrat sem v rokah držala cele šope las. Začela sem kričati in klicati mamo. Mislim, da je bil ta prizor zame iz psihološkega stališča veliko bolj travmatičen kot katera koli od številnih operacij, ki so sledile. Kmalu zatem me je obiskala prijateljica, ki mi je obrila glavo. Ob pogledu na mojo novo podobo so bile prisotne tako solze kot smeh.'' Igralkin rak je danes v fazi mirovanja, sama pa se, kot pravi, ob tem trudi živeti čim bolj zdravo: ''Prehranjujem se zdravo in se trudim biti čim bolj pozitivna. Hvaležna sem svoji družini, prijateljem, zdravnikom in oboževalcem, ki so mi ves čas nudili oporo.''
Olivia Newton-John
71-letna kantavtorica Olivia Newton John bije bitko z rakom četrtega stadija. Gre za zadnji stadij raka dojk, pri katerem so možnosti za ozdravitev minimalne. Z boleznijo se bori že več let, po nazadnje premaganem raku pa se je ta vrnil novembra 2018. V intervjuju za 60 Minutes Australia je med drugim povedala, da ne želi vedeti, koliko časa ima še na voljo. ''Srečna sem, ker sem šla že trikrat skozi vse to in sem še vedno živa. Živim s tem. V trenutku, ko prejmeš takšno diagnozo, najpogosteje izveš tudi, koliko časa ti je še ostalo. Če bi vam nekdo rekel, da boste živeli le še šest mesecev, bi verjetno res živeli maksimalno toliko, ker bi bili trdno prepričani v to, da boste potem umrli. Zato je zame, iz psihološkega stališča, veliko lažje, ker v resnici ne vem, koliko časa bom še živa. Ne želim vedeti,'' je povedala 71-letnica, ki življenje resnično zajema s polno žlico in vsak dan živi tako, kot da je njen zadnji.
Christina Applegate
47-letna igralka je prvo diagnozo prejela, ko je bila stara 36 let. Prestala je dvojno mastektomijo (kirurško odstranitev dojk), čeprav se je tumor nahajal le v eni. S posledicami raka je bila seznanjena, saj se je njena mama z njim borila dvakrat. V pogovorni oddaji Good Morning America je povedala, da je bolezen s seboj prinesla tudi vrtiljak različnih čustev: ''Včasih jokam, včasih kričim in se jezim. Vse to sodi k procesu zdravljenja.'' Njen tumor je danes v remisiji oziroma mirovanju, kar pomeni, da so se znaki in simptomi raka zmanjšali, čeprav je ta v telesu še vedno prisoten.
Rita Wilson
62-letni igralki in soprogi Toma Hanksa je bila diagnoza raka dojk postavljena, ko je bila stara 58 let. Kmalu zatem je prestala dvojno mastektomijo in pred dvema letoma za Harper's Bazaar spregovorila o življenju po raku: ''Pogosto smo prepričani, da bo vse dobro, ko enkrat prebolimo raka. V resnici pa se, potem ko preživiš nekaj tako grozljivega, začnejo v umu odvijati številni procesi. Dogajajo se povsem nepričakovane in nepredvidljive stvari. Nekaj takšnega sem v preteklosti slišala samo od oseb, ki so ravno tako bojevale bitko z rakom. Zdaj razumem, kaj so želele povedati.''
Kylie Minogue
51-letna avstralska glasbenica Kylie Minogue je bila stara 36 let, ko je izvedela, da ima raka dojk. Po postavljeni diagnozi se je za dobro leto dni umaknila z glasbene scene in prestala mastektomijo ter se posvetila okrevanju, nato pa se je vrnila na glasbene odre. V preteklosti je večkrat poudarila, da ji je življenje rešila njena intuicija, saj so ji zdravniki na začetku postavili napačno diagnozo. Potem ko je zatipala zatrdlino, so ji na prvem pregledu dejali, da je z njo vse v najlepšem redu, a je vztrajala pri vnovičnih preiskavah, ki so dale popolnoma drugačne rezultate in ji, kot je povedala, rešile življenje. Pred več kot desetletjem je za revijo Glamour opisala svoje občutke po prestani izkušnji: ''Težko je pojasniti, kaj sem se od te bolezni naučila. Prišlo je do globoke psihične in čustvene transformacije.''
Cynthia Nixon
53-letna zvezdnica serije Seks v mestu, Cynthia Nixon, je diagnozo prejela leta 2002. Z rakom dojk se je soočila v tajnosti, ker ni želela, da bi jo znanci in sodelavci obravnavali kot 'osebo z rakom'. Po prestani operaciji se je nemudoma vrnila na igralski oder in komaj šest let kasneje, leta 2008, javnosti razkrila svoje zdravstveno stanje. Takrat je postala ambasadorka združenja za boj proti raku. Za tumor je izvedela na rutinskem pregledu dojk. V pretresljivi izpovedi je povedala, da je za isto boleznijo bolehala njena mama, ki je umrla leta 2013. Izpostavila je, da ameriški zdravstveni sistem ne deluje v korist zgodnjemu odkrivanju in preventivnemu zdravljenju tovrstnih bolezni in da veliko ljudi umre predvsem zato, ker nimajo dovolj denarja za vse preglede in preiskave, zato s temi odlašajo, dokler ni že prepozno.
Kathy Bates
71-letna igralka Kathy Bates je leta 2003 izvedela, da ima raka jajčnikov, devet let kasneje pa je prejela tudi diagnozo raka dojk. Prestala je dvojno mastektomijo, čeprav je bil tumor zaznan le v eni dojki. Svojo odločitev je pojasnila z besedami, da je šlo za preventiven poseg, ker je bil rak v njeni družini deden. Z njim se je soočila tudi njena mama, ena od družinskih članic pa je bitko z rakom izgubila. Potem ko je ostala brez obeh dojk, je povedala: ''Pridružila sem se ženskam, ki so, kot pravijo, 'ravne'. Nimam dojk, zakaj bi se pretvarjala, da jih imam? To je še najmanj pomembno. Hvaležna sem, ker sem se rodila v času, ko je bil takšen poseg izvedljiv – zaradi tega sem danes še vedno med živimi.''
Sheryl Crow
57-letna glasbenica Sheryl Crow je izvedela, da ima raka dojk, leta 2006. Šest let kasneje je za Health Magazine spregovorila o eni izmed metod, ki so ji pomagale premagati bolezen: ''Moje stališče je bilo takšno: ko sem bila žalostna, sem žalovala, ko me je bilo strah, sem se mu prepustila, in ko sem bila jezna, sem kričala. V veliko pomoč mi je bilo, ker sem vsa svoja čustva resnično spustila na plan in nisem ničesar zadrževala v sebi.'' Potem ko je ozdravela, se je zavezala ozaveščaju o alternativni medicini in raku dojk. S sinom Wyattom se je preselila na farmo v Nashvillu, kjer je življenje, kot je priznala, precej manj stresno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.