Gospodarstvo

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

Davos, 26. 01. 2020 13.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Adisa Burzić
Komentarji
154

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Z zaključkom Svetovnega ekonomskega foruma je zdaj na vrsti obdobje aktivnega delovanja. Zgolj za primerjavo: zasedanje leta 2019 je med drugim odprlo vprašanja s področja revščine, pravic žensk in pravic skupnosti LGBT – na vseh treh področjih pa so se po zasedanju zgodili tudi pomembni premiki. Forum je združil moči s Svetovno banko in Rdečim križem, da bi ustanovili skupino na visoki ravni za humanitarno vlaganje, da bi sprostili kapital zasebnega sektorja za naložbe v krhka gospodarstva. Kot del svojega prizadevanja za izboljšanje enakosti žensk je forum razširil nacionalne delovne skupine "Zapiranje vrzeli med spoloma" na osem držav: Argentino, Čile, Kolumbijo, Kostariko, Dominikansko republiko, Francijo, Panamo in Peru. Skupina mednarodnih podjetij je tvorila partnerstvo za globalno enakopravnost LGBT, podjetja pa so se zavezala, da bodo do leta 2020 v celotnem poslovanju po vsem svetu izvajala standarde predpisov Združenih narodov.

Na letošnjem, jubilejnem Davosu, so bili pozivi k predramitvi zelo glasni in jasni: potrebne bodo spremembe.
Na letošnjem, jubilejnem Davosu, so bili pozivi k predramitvi zelo glasni in jasni: potrebne bodo spremembe. FOTO: Profimedia

Tako kot lani, smo tudi na letošnjem zasedanju slišali številna pomembna in pereča vprašanja, ki bodo ostala aktualna v prihajajočih dneh, mesecih in letih. Kje stojimo danes, v katero smer korakamo in kaj lahko storimo za boljši jutri? Odgovori in napovedi pa – vse prej kot pozitivni. Največ pozornosti je bilo namenjene okoljski problematiki in analizam, ki so pokazale, kakšnemu življenju se lahko nadejamo v prihodnosti, če danes ne implementiramo nujnih ukrepov. Razprave o 'zelenem' življenju so odprle tudi nekatera pomembna vprašanja, na katera pa strokovnjaki zaenkrat niso ponudili enotnega odgovora. Če bi želeli zmanjšati količino fosilnih goriv, bi to obenem pomenilo smrt nekaterim industrijskim obratom, ki trenutno 'hranijo' več milijonov delavcev po vsem svetu. V katere panoge bi torej preusmerili vse prej kot zanemarljivo število potencialno brezposelnih delavcev, še ni znano. Joe Biden, politik in predsedniški kandidat ZDA, je na nedavnem obisku rudnikov premoga rudarjem dejal, da ''če so sposobni kopati premog več sto metrov pod zemljo, so se sposobni naučiti tudi programiranja.'' Delavci, ki se že leta in leta ukvarjajo z rudarjenjem, pa nad njegovim predlogom niso bili pretirano navdušeni. Svoje neodobravanje so argumentirali z mnenjem, da so mlajše generacije praktično rojene z znanjem programiranja in poznavanja tehnologije in da sami – tudi po doseženem znanju, na trgu dela ne bi bili dovolj konkurenčni.

O čem je torej tekla beseda na letošnjem zasedanju Davos?

Forum je bil enoten: svet ne more več čakati, da se razblini megla geopolitične in geoekonomske negotovosti. Če se odločimo, da bomo prebrodili sedanje obdobje (v upanju, da se bo svetovni sistem 'vrnil nazaj'), obstaja tveganje, da bodo manjkala ključna okna za reševanje perečih izzivov. Za ključna vprašanja, kot so gospodarstvo, okolje, tehnologija in javno zdravstvo, morajo zainteresirane strani najti načine za hitro in namensko delovanje v dinamičnem in pogosto neurejenem svetovnem okolju.

Med politiki, prisotnimi na letošnjem forumu, je bila tudi nemška kanclerka Angela Merkel.
Med politiki, prisotnimi na letošnjem forumu, je bila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. FOTO: Profimedia

Gospodarstvo, napredek in politika

Močne gospodarske, demografske in tehnološke sile so tiste, ki oblikujejo novo razmerje moči. Rezultat pa je neurejena geopolitična krajina - država, ki vse bolj gleda na priložnosti in izzive z enostranske perspektive. Kar se je že zgodilo v zvezi z zavezniškimi strukturami in večstranskimi sistemi, ne drži več, saj države zdaj dvomijo o vrednosti dolgoletnih okvirjev, sprejemajo pa več nacionalnih stališč za zasledovanje posameznih programov ter ob tem tehtajo potencialne geopolitične posledice gospodarskega ločevanja.

"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," je povedal oče Svetovnega ekonomskega foruma Klaus Schwab.

Nedavno izdana poročila o globalnih tveganjih so opozorila na pritisk, pod katerim se je znašlo svetovno gospodarstvo. Slednje namreč zaradi makroekonomske krhkosti in finančne neenakosti upada. Ti pritiski so se v preteklem letu dodatno stopnjevali, kar je povečalo tveganje za gospodarsko stagnacijo. Stopnje denarnih in fiskalnih spodbud so nižje kot pred finančno krizo 2008–2009, kar ustvarja negotovost o tem, kako dobro bodo delovale proticiklične politike. Po raziskavi globalnega dojemanja ekonomskih tveganj so člani foruma kot največja tveganja v letu 2020 izpostavili gospodarska soočenja in domačo politično polarizacijo. Temnejši gospodarski obeti gredo z roko v roki z nezadovoljstvom državljanov nad gospodarskimi in političnimi sistemi, ki niso spodbudili napredka. Neodobravanje vladnih gospodarskih in socialnih vprašanj je sprožilo proteste po vsem svetu, kar bi lahko v tekočem letu še dodatno oslabilo sposobnost vlad, da odločno ukrepajo, če pride do nazadovanja. Brez ekonomske in socialne stabilnosti bi države lahko utrpele pomanjkanje finančnih virov, fiskalne marže, političnega kapitala ali socialne podpore, potrebne za soočanje s ključnimi svetovnimi tveganji.

Podnebne grožnje in pospešena izguba biotske raznolikosti

Podnebne spremembe se vrstijo hitreje, kot so mnogi pričakovali. Zadnjih pet let smo doživljali porast temperatur, zaradi česar so naravne katastrofe postale intenzivnejše in pogostejše. Spomnimo, lani smo bili priče ekstremnim vremenskim razmeram, ki pa v letošnjem letu ne pojenjajo. Alarmantno dejstvo je, da se bodo svetovne temperature proti koncu stoletja zvišale za vsaj 3 stopinje celzija – kar je dvakrat več, kot bi bilo, po besedah podnebnih strokovnjakov, sprejemljivo, da bi lahko preprečili najhujše gospodarske, socialne in okoljske posledice. Vplivi podnebnih sprememb bodo, če ne implementiramo potrebnih ukrepov, vključevali izgubo življenj, socialne in geopolitične napetosti ter negativne gospodarske učinke. Prvič v zgodovini opravljenih raziskav o dojemanju svetovnih tveganj prevladujejo okoljski dejavniki. Raziskava Svetovnega ekonomskega foruma je pokazala, da neuspeh ublažitve podnebnih sprememb in prilagajanja nanje predstavlja tveganje številka ena po vplivu in številka dve po verjetnosti v naslednjih 10 letih. Člani Globalne skupnosti oblikovalcev (mlajši udeleženci foruma) kažejo še večjo zaskrbljenost in tako kratkoročno kot dolgoročno uvrščajo okoljska vprašanja kot glavno tveganje našemu planetu. Kot drugo najbolj vplivno in tretje najbolj verjetno tveganje je bila na forumu izpostavljena izguba biodiverzitete oziroma biotske raznovrstnosti. Analize so namreč pokazale, da je trenutna stopnja izumrtja živih vrst več deset do sto krat višja od povprečja v zadnjih 10 milijonih let – in se krepi. Izguba biotske raznovrstnosti bo imela kritične posledice za človeštvo: od propada prehranskih in zdravstvenih sistemov do motenj celotnih dobavnih verig.

Posledice digitalne fragmentacije

Več kot 50 odstotkov svetovne populacije preživlja čas na spletu, novih uporabnikov spleta pa je vsak dan približno en milijon. Kar dve tretjini svetovnega prebivalstva ima v lasti eno ali več mobilnih naprav. Medtem ko digitalna tehnologija prinaša ogromne gospodarske in družbene koristi večini svetovnega prebivalstva, vprašanja, kot so neenakomerni dostop do interneta, pomanjkanje globalne forme upravljanja tehnologije in kibernetska negotovost, predstavljajo veliko tveganje. Geopolitična in geoekonomska negotovost (vključno z možnostjo razdrobljenega kibernetskega prostora) ogroža uresničitev celotnega potenciala tehnologij naslednje generacije. Razpad informacijske infrastrukture so anketiranci na forumu ocenili kot šesto najbolj vplivno tveganje v letih do 2030.

Zdravstveni sistemi pod novimi pritiski

Zdravstveni sistemi po vsem svetu tvegajo, da bodo postali preživeti in neprilagojeni ter s tem neprimerni za prihajajoče obdobje. Nove ranljivosti, ki so posledica spreminjanja družbenih, okoljskih, demografskih in tehnoloških vzorcev, grozijo, da bodo odpravile številne pomembne koristi za zdravje in blaginjo, ki so jih zdravstveni sistemi podpirali v zadnjem stoletju. Srčno-žilne in duševne bolezni so nadomestile nalezljive bolezni, ki trenutno predstavljajo glavno tveganje umrljivosti svetovne populacije. Napredek v boju proti pandemijam spodkopava tudi pogosto oklevanje nad cepivi in odpornost nekaterih posameznikov na trenutna zdravila, zaradi česar je nalezljive bolezni tudi čedalje težje zatreti. Ob povečanju obstoječih tveganj za zdravje in nastanku novih, forum poziva k iskanju boljših in bolj vzdržnih rešitev ter sporoča, da pretekli uspehi človeštva pri premagovanju zdravstvenih izzivov niso zagotovilo za prihodnje rezultate.

 

Forum v Davosu smo spremljali s posebno serijo člankov. Preberite tudi:

'Globalizacija je šla predaleč'

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?

Dvoličnost? Kako bo 'generacija enega klika' ohromila in onesnažila mesta.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

 

Zanimiva dejstva o Davosu:

Davos pravzaprav ni Davos

Čeprav ga vsi imenujejo Davos, je januarsko srečanje pravzaprav vsakoletno srečanje Svetovnega ekonomskega foruma. Davos se imenuje švicarsko gorsko letovišče, kjer so udeleženci nastanjeni v času zasedanja.

Davos je več kot le konferenca

Svetovni ekonomski forum je neprofitna skupina z ambicioznim poslanstvom izboljšanja stanja sveta. Na njen se zvrstijo številni govori in analize: od napovedi svetovne ekonomije do obvladovanja stresa. V resnici večina ljudi tam ni le na zasedanjih, ampak se medsebojno tudi povezuje in mreži. Štirje dnevi v razmeroma majhnem prostoru omogočajo šefom podjetij, politikom in novinarjem veliko sestankov v kratkem času, kar pomeni, da se takrat tudi hitreje sklepajo dogovori o nadaljnih ukrepih.

Pogovori vodijo v aktivno delovanje

Ustanovitelj foruma Klaus Schwab je leta 1971 ustanovil letni forum za razpravo o globalnih praksah upravljanja. Zdaj ima Svetovni ekonomski forum precej širšo pristojnost, vendar kritiki trdijo, da je to še vedno samo 'pogovorna trgovina'. A če pogledamo dejstva: Severna in Južna Koreja sta se leta 1989 prvič srečali na ministrskem nivoju v Davosu, grški in makedonski premier pa sta se lani - prvič v sedmih letih soočila, s čimer sta si utrla pot do konca 27-letnega spora glede imena Makedonije.

Za svojo udeležbo (veliko) plačajo le podjetja

Edini udeleženci, ki plačajo za udeležbo na forumu, so podjetja, vsi ostali udeleženci pa so povabljeni brezplačno. Stroški za podjetja znašajo 27.000 švicarskih frankov oziroma 23.800 evrov na osebo. A to še ni vse. Udeleženci morajo biti tudi člani Svetovnega gospodarskega foruma. Glede na stopnjo članstva morajo posamezniki plačati od 60.000 do 600.000 švicarskih frankov na leto, s tem pa si zagotovijo mesto v tako imenovanem 'strateškem partnerstvu'. Vrhunski člani dobijo dostop do zasebnih sej s svojimi kolegi iz panoge in za razliko od drugih, ki ne plačajo članarine, dobijo tudi zasebni avto in šoferja.

Na zasedanju (še vedno) prevladujejo pripadniki moškega spola

V letih, odkar je Davos začel organizirati svoja letna srečanja, so moški močno presegali število žensk - kljub sistemu kvot, ki je velikim podjetjem narekoval, da mora eden od štirih moških pripeljati eno žensko. "Davos Man" je postal celo opis foruma in sinonim za stereotipne udeležence: močan in bogat elitni moški, za katerega mnogi vidijo, da ni v stiku z resničnim svetom. A stanje se v zadnjem času izboljšuje: letos je bilo tako kar 22 odstotkov udeležencev ženskega spola, s čimer se je število žensk na zasedanju od leta 2001 podvojilo.

Med udeleženci prevladuje starejša generacija

Povprečna starost udeležencev odraža tudi njihovo usposobljenost in veščine, ki so jih lahko pridobili le z leti: to je 54 let za moške in 49 za ženske. Seveda pa je tudi nekaj anomalij, ki so bile z letošnjim zasedanjem še bolj opazne. Vodstvo foruma je namreč prvič v zgodovini svojega delovanja na zasedanje povabilo tudi nekatere znane 'vplivneže oz. influencerje', da bi z njihovo pomočjo prek spletnih platform vsebino s foruma približali tudi mlajšim generacijam.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (154)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Brabus
01. 02. 2020 12.32
+2
A nas ne bodo rešili ilegalni migranti??
User1063544
29. 01. 2020 08.28
+2
ČE, ČE, Če, Če, Če, Če, ČE, ČE... Kdo od vas ve, koliko takšnih ČE-jev je bilo v zadnjih 20 letih? Mene zanima kdaj se bodo začele besedne zveze Smo, Smo, Smo, Smo, Smo, Smo. Ne samo mi, tudi ves preostali svet, ki se čuti vrednega več kot tisti lačni in žejni ki SMO jih mi ustvarili, smo eno veliko krdelo dvoličnežev. Samo to... Hočete spremembe, začnite pri sebi.. mamico da vam ... Ne vem kaj je tu tako nerazumljivega. Vsi pa imamo čas da se čaka na nekoga z nekim Jezus kompleksom ki na koncu poskrbi samo za svojo rit.
ćurkl
27. 01. 2020 15.39
+7
Začnite hoditi peš ali se vozite s kolesom. Začnite gojiti svojo hrano in jejte samo to, kar pridelate. Zemljo obdelujte ročno, ne gnojite jo z umetnimi gnojivi, ne uporabljajte insekticidov/pesticidov. Odklopite se iz električnega omrežja... Šele ko boste naredili vse to, in še več, šele takrat "pametujte" o ekologiji.
nikhrast
27. 01. 2020 18.44
+2
Če bi naredil vse to. potem ne bi imel cajt iti na šiht, živeli bi pa tako kot stoletje nazaj.
Mega100
27. 01. 2020 15.23
+7
Vremenske spremembe seveda so...ampak so umetno ustvarjene. Obstajajo tehnologije za manipulacijo vremena. Hladni severni veter ali topli južni veter, te tehnologije omogočajo dvigovanje stratosfere. In še ostale tehnologije so...mal poglejte enkrat ko je jasno in čisto nebo in videli boste da oblaki niso normalni, ampak so nekakšno umetno ustvarjeni oblaki. Ti umetni oblaki naredijo sistem kot ko ste v kabini avtomobila. Bolj je vroče v avtu, kot zunaj. Te tehnologije za kontrolo vremena obstajajo že zelo dolgo...mainstream mediji o temu nam ne bodo pisali, v to smo lahko sigurni. Vse je plan, kako nam dati novi EKO davek.
Teoretik zarot
29. 01. 2020 18.51
+2
Teoretik zarot
29. 01. 2020 18.53
+2
ovčke pa raje sledijo greti, sebe krivijo za vse "naravne" nesreče ki se dogajajo in veselo plačujejo "eko davke" z namenom da bodo s tem rešili svet
Uporabnik740916
27. 01. 2020 14.01
+19
Ti eko-teroristi so boj zoporni kot Alkaida.
fairplayy
27. 01. 2020 12.45
+11
Če želimo tak standard kot eu in zda nas več kot 1mrd ne sme biti na zemlji.
ćurkl
27. 01. 2020 15.32
+1
Maks Novak
27. 01. 2020 12.40
+21
Ve se pravi vzrok,to je prenaseljenost,ljudi bi moralo biti vsaj 4x manj.
ćurkl
27. 01. 2020 15.32
-1
Koliko tvoje "žlahte" se lahko odpoveš v tem trenutku?? Koliko svojih otrok?
deeexit
28. 01. 2020 09.54
+3
cakaj, ni mislil svojih ampak tiste ... od spodaj. Prazne glave vedno priplavajo na povrsje.
Mayte88
27. 01. 2020 10.02
+18
Vsem živalskim vrstam omejujejo razplod samo največji virus Človek se plodi čez vse razumske meje, na koncu od njega ne bo ostalo ničesar, to je edini problem virusa ( člobveka ne pa planeta njemu je vseeno saj je jasno kakšen bo konec..tudi milijone let po človeku..
Klotilda H
27. 01. 2020 08.47
+18
ČLOVEK SI JE VZEL PRAVICO, DA SE LAHKO RAZPLODI BREZ KAKRŠNIHKOLI OMEJITEV: če bi na zemlji živelo približno trikrat manj ljudi, bi velika večina ekoloških in ostalih problemov na zemlji, sploh ne obstajala. tako trdijo zmerni oz. realni ekologi.
lluckyss
27. 01. 2020 09.05
+28
Slovenci in tudi večina ostale Evrope ima negativni naravni prirast, drugače je seveda v nerazvitih deželah, torej je treba delati na kontracepciji v teh okoliših......Hrane na svetovni ravni pridelamo več kot je rabimo, torej je treba le urediti pravičnejšo razdelitev.....Ljudje se z veseljem pobijamo med sabo že od pradavnine, zato vojne očitno niso povezane s številom prebivalstva, ampak naturo človeka...Ekologija je odvisna od obnašanja posameznikov in družbe, torej je problem v kvaliteti in ne v kvantiteti....In na koncu...komentarji kot je tvoj so navadno nakladanje brez argumentov in povzeto po populističnih akterjih a la Gretica in podoobnih ovc...
NPC24ur
27. 01. 2020 10.55
+3
Transformerji
27. 01. 2020 11.02
+7
Kdo ima negativni prirast in pozitivni, si napisal. Rešitev je, da imajo tudi nerazviti negativen prirast, potem se pa lahko hrana deli. Na ta način bomo ohranili tudi Zemljo. Pa tudi izobrazba in vse ostale dobrine, kot je tehnologija, bi morala biti dostopna vsem. Pogoj je, da se število ljudi na planetu zmanjša najmanj za četrtino! Za začetek.....
Vitruvio
27. 01. 2020 08.25
+29
Ali bi se mladi odpovedali telefonom in vsem dobrinam na račun varovanja okolja ?
NPC24ur
26. 01. 2020 21.47
+11
Inteligentno in razgledano podgranjeni ljudje
fairplayy
26. 01. 2020 21.10
-9
Podnebna pravicnost zdaj onesnazevalci spokajte
Khronos
26. 01. 2020 20.31
+43
Komaj čakam dan, ko bo Greta pogumno stopila pred Kitajce in Indijce in še njim malo požugala. Me zanima kako pogumni bodo njeni varnostniki v Pekingu in New Delhiju. Poglejte si prispevek na kanalu, katerega imena tu ne smem napisat, o vzponu Gretice in ozadju njenih igric. Zelo poučno.
Mayte88
26. 01. 2020 20.25
+36
Kot FDV jevci pred transpolnim WC jem.
s6t6n6s
26. 01. 2020 20.04
+24
ta razvajena mularija nej raj za kšn deu primejo,ne pa po cele dneve brskat po telefonu,sicer pa ja k se grejo t zelene pa ne vem kaj,na kaj so pa pisal k nosjo te transparente,a to jih pa ne boli a ne,k očitno ne vejo iz česa je karton al pa papir narejen???????????
puspan
31. 01. 2020 20.36
Bu?niburek
26. 01. 2020 19.46
+0
Ne se sekirat folk, Kučan nas bo vse rešil.
Vitruvio
27. 01. 2020 08.23
+14
TistoPravo
26. 01. 2020 19.23
+3
Če gledamo zgolj ožje, je svet ujet iz strani starejših izkušenejpih preko lastnega videnja in doživetij. Še hujše pa je, da se ta doživetja in ozko razmišljanje brani s pomočjo trenutnih sredstev vseh in vzpostavljenega sistema. To je vzporeden svet, to je dejstvo. Vsa odločanja gredo mimo posameznika, mimo najbolj naravnih ustavnih pravic, mimo potomcev. Vse se dela na tem, da se potomce čimbolj tekoče vpelje v vse to, se jih držimrahlo nad gladino vse dokler...ne postanejo le-ti zamenjava....torej, povoziti vse ...mladim vzeti starost, najstarejšim starost...naravi možnost realne obnove. Vsem preostalem živežu pa, neko lažno reševanje. Ugrabitev sveta nas bo še veliko stala. Spremembe so težke in dolgotrajne, a kaj ko so blokirane. Mladi pa tavajo, so lažno ožigosani ko neaktivni in nesposobni. Sprejemati morajo vse zmote starejših. Za to se sprejema vsa sredstva. Krivično in energetstko pogubno, bo to..energije se slej ko prej odzovejo uničujoče!
dannyer
26. 01. 2020 17.53
+27
še več to so ti aktevisti ,ki so hoteli prepovedati pitno vodo.zato ker niso vedli za h2o
dannyer
26. 01. 2020 17.45
+38
prav zaprav nas čaka katastrofa če bomo poslušali teh fn manipolatorje še več greta je prevarantka to da mediji niso raziskali njenega ozadja je sramotno ona hodi v šolo z posebnimi potrebami in ni ji treba biti tam še več ima 7 varnostnikov ,ki jo spremlajo. sramota za tako strašenje to da so napadli otroke ki sedaj govorijo neumnosti je sramota
Ferdo Crni
26. 01. 2020 17.55
+40
Greta ima ali je imela 6 popravcev. In to na šoli ala "Franca Levca". Njen uspeh je hollywoodski - pogled na ne preveč inteligentno bitje, ki se vozi naokoli z luksuznimi jadrnicami, v prvem razredu na vlakih in podobno. Kardashian učinek - ne delaš nič pametnega ali ustvarjalnega. Prazno govoričenje, flozanje in strašenje. Greta = Kardashian.
dannyer
26. 01. 2020 18.42
+17
družila pa se je z radikalnim švedskim ekstremistom ,ki je leto prej da lsvojo hčero v to človek je grožnja sveta pa mediji nič ker tako psiho... imaj očitno mediji radi. še več če bi greto ubogal ib 20 miljonov ljudi samo v zda umrlo ti so radikalci brez znanja . pol pa z manipolacijskimi tviti oco2 goorijo nekaj kar ne drži. vprašajmo strokovnjaka iz kanade ,ki je meril temperature vseh teh plinov in molekul. in je vodilen strokovnjak na tem svetu. poslušajmo znanstvenike pravijo ampak mi poslušamo akteviste po možnosti otroke
Ferdo Crni
26. 01. 2020 17.38
+31
Ustanovitelj greenpeace je dejal da je Greta usekana. To pove vse. Mic drop.
dannyer
26. 01. 2020 17.45
+24