V okviru gibanja #IAmNotOk (Nisem dobro) je o svoji boleči izkušnji iz preteklosti spregovorila tudi 36-letna britanska igralka Esme Bianco, ki smo jo med drugim pobliže spoznali v filmih Kralj škorpijonov 4, Božična skrivnost, Zlovešč in v serijah Čarodeji ter Igra prestolov. V slednji je stopila v vlogo rdečelase prostitutke Ros.
Esme je na Instagramu pred kratkim delila fotografijo svojega razgaljenega hrbta, s katero je dodobra pretresla javnost. Na sliki so namreč vidne brazgotine, ki so nastale kot posledica nasilnega ravnanja njenega nekdanjega partnerja.
Igralka je fotografijo opremila s podrobnim opisom travmatične izkušnje: ''To je moj hrbet. Poškodbe, ki jih vidite, so prave. Bičanje, ki je pustilo takšne sledi, je bilo posneto 'v imenu umetnosti'. Nekoč sem bila na to sliko ponosna, saj sem v njej prepoznala globoko privrženost človeku, ki me je zlorabljal. Danes jo gledam z grozo. Kljub temu da je od takrat preteklo mnogo let, me še vedno spremljajo simptomi poststravmatske motnje, ki so čedalje hujši. Preživela sem nasilje v družini in #nisem dobro.'' V istem zavihku je delila še eno fotografijo, ki je nastala na dan praznovanja njenega rojstnega dne: ''Ta fotografija je bila posneta pred mnogimi leti, na dan praznovanja mojega rojstnega dne. Večer pred tem sem bila zaklenjena v spalnici, za preživetje sem imela na voljo zelo malo hrane, bila sem izčrpana tako psihično kot fizično. Spanje mi je bilo večkrat prepovedano. V trenutku, ko je nastal ta posnetek, mi je takratni partner ravno izročil darilo. Zdaj lahko vidim praznino in strah, ki sem ju imela v očeh. Kasneje sva odšla na večerjo, kjer sem celo noč poslušala grajo in kritike. Nisem bila dobro takrat in #nisemdobro zdaj.''
36-letnica, ki je bila dolgo žrtev psihičnega in fizičnega nasilja, je na začetku letošnjega leta nagovorila študente Michiganske univerze in v svojem govoru priznala, kako je dolga leta normalizirala nasilno vedenje, katerega žrtev je bila posledično le ona sama. Priznala je, da v tistem treutku ni imela jasne slike o tem, kaj je pravzaprav sprejemljivo v razmerju in kako se postaviti zase: ''Torej, vsa sra*ja, ki sem jih prestajala, so bila zame takrat popolnoma normalna.'' Dodala je, da je z nezdravimi vzorci nadaljevala še dolgo potem, ko je zaključila s šolanjem na univerzi. Gibanje #nisemdobro je v največji meri terapevtsko: spodbuja čim več zlorabljenih oseb, ki so preživele takšno ali drugačno obliko nasilja v družini ali skupnosti, naj delijo svojo osebno izkušnjo, jo ozavestijo in pomagajo tako sebi kot drugim pri premagovanju spremljajočih posttravmatskih motenj.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.