Tako kot marihuana in droge so tudi bankovci v filmih, serijah in videospotih lažni. Ker pa je proces njihove izdelave skoraj bolj zahteven od izdelave pravih bankovcev, je lažni denar na prvi pogled enak tistemu, ki ga uporabljamo v vsakdanjem življenju. Seveda bi bilo bolj enostavno, da bi na papir natisnili nekaj pokojnih predsednikov in končni izdelek predali filmskim producentom, vendar podjetje RJR Props v Atlanti, ki se ukvarja s filmskimi rekviziti, prisega na ekstreme, kar zadeva ustvarjanje denarja za filmsko industrijo. V intervjuju za CNN je ustanovitelj podjetja, Rich Rappaport, govoril o svojih vsakodnevnih zadolžitvah, ki jih mora postoriti pred tiskanjem in distribucijo ponarejenega denarja, ki so ga med drugim uporabili v filmih Volk z Wall Streeta ter Hitri in drzni.
Med Rappaportova opravila tako sodijo tudi pogovori z vlado glede zveznega zakona o preprečevanju ponarejanja denarja, znotraj katerega morajo pri RJR Props najti načine za izdelavo najboljših lažnih bankovcev. Izdelujejo dva tipa: eni so namenjeni posnetkom od blizu, drugi pa so videti resnični z razdalje 40 centimetrov. Pravijo jim denar visoke in standardne kakovosti. Ti so potiskani na obeh straneh, vendar imajo vgrajeno optično prevaro. "Na razdalji ene roke so videti realistično, ko pa ga pogledaš od blizu, se nekoliko spremeni, in jasno je, da gre za lažen denar," je pojasnil Rappaport in razložil, da so bankovci visoke kakovosti potiskani le z ene strani.
Podjetje je na svojem Facebookovem profilu objavilo tudi fotografije lažnega denarja izpod njihovih rok:
Po fotografijah sodeč je lažen denar zelo podoben pravemu, vendar med njima obstaja kar nekaj razlik. Pod številko 100 napisano 'Unreal Fake Currency Reserve' namesto 'United States Federal Reserve'. Tudi obraz Benjamina Franklina ni zgolj prekopiran, ampak je prerisan, pod njim pa manjka tudi njegovo ime. Ena od razlik je tudi ta, da je pečat na lažnem bankovcu drugače zasnovan, poleg pa je zapisano 'Ima Not Real' in 'Not Real Currency'.
"Zelo težko ga je narediti, težje, kot bi si mislili, saj je ves narejen na roke," je dejal Rappaport. Vsak bankovec je namreč naguban, zmečkan, razbarvan, lahko tudi opečen s cigareto, skratka na njih lahko najdemo poškodbe, ki jih ima denar v obtoku. "Je težaven proces, ki običajno zahteva, da od 15 do 20 ljudi sedi za mizo in dela," je še pojasnil.
Lažen denar pa ni uporabljen le v filmih in serijah, podjetje RJR Props ga izdeluje tudi za videospote – ta denar sta med drugim uporabljala že Kendrick Lamar in 50 Cent. Rappaport pa je dejal, da še vedno kar nekaj glasbenikov uporablja pravi denar, vendar imen ni želel izdati. Podjetje proizvaja tudi druge pripomočke za filme in serije, kot so vojne rakete in lažen kokain.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.