Film/TV

Netflix umika svoje filme z mednarodnega filmskega festivala v Cannesu

Pariz, 14. 04. 2018 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Adisa Burzić
Komentarji
8

Mednarodni filmski festival v Cannesu velja za najprestižnejši dogodek v svetu filma. Ta teden je v javnosti odjeknila novica, da vodstvo giganta Netflix umika svoje filme s tovrstnega festivala. Razlog? Spor med zgodovinsko tradicijo in modernizacijo.

Ted Sarandos, vodja programskih vsebin na Netflixu, je ta teden podal izjavo, da njihova filmska družba umika udeležbo na letošnjem Cannskem filmskem festivalu, ki se bo pričel 8. maja. ''Želimo si, da bi bili naši filmi na tovrstnem festivalu obravnavani enako kot filmi vseh drugih distributerjev. Po lanskoletnem dogodku s festivala obstajajo letos velike možnosti, da so naši filmi in njihovi ustvarjalci postavljeni v podrejen položaj. Organizatorji festivala so že na lanskoletni prireditvi vihali nos nad nami – mislim, da bi si z udeležbo storili več škode kot koristi,'' je izpostavil.

Bo Netflix dokončno umaknil svoje filme s festivala?
Bo Netflix dokončno umaknil svoje filme s festivala? FOTO: Profimedia

Netflix je, za razliko od tradicionalnih filmskih distributerjev, spletna platforma za ogled filmov in serij. To v praksi pomeni, da se filmi iz njihove produkcije oziroma filmi na njihovi spletni platformi načeloma ne predvajajo v kinematografih. Platforma je namreč ustvarjena ravno z namenom, da bi bile filmske vsebine in serije dostopne kar prek spleta. Četudi gre za izredno hitro rastočega giganta na področju spletnih filmskih vsebin, ki je pri širši množici ljudi požel veliko odobravanje, jim vodstvo Cannskega festivala ni ravno privrženo. Tradicija festivala temelji ravno na tem, da so filmi, ki se potegujejo za prestižno nagrado Zlata palma, kasneje predvajani tudi v kinematografih – poseben poudarek je na dostopnosti v francoskih kinematografih. S tem namenom so na letošnjem festivalu prepovedali udeležbo vsem filmskih distributerjem, ki tega ne nameravajo omogočiti. Z drugimi besedami – gre za stopnjevanje pritiska na spletnega giganta Netfix. Njihov poslovni model bi se v zameno za nastop na festivalu moral preleviti iz ponudnika spletnih filmskih vsebin tudi v distributerja filmskih vsebin za kinematografe.

Več kot 5000 priljubljenih TV vsebin si lahko ogledate prek spletne videoteke VOYO.SI

Direktor Cannskega festivala Thierry Fremaux je o prepovedi udeležbe distributerjev spletnih filmov na prestižnem festivalu podal izjavo: ''Vodstvu Netflixa godi prisotnost na rdeči preprogi za podelitev najprestižnejše filmske nagrade – mislim pa, da razumejo, da je politika njihovega delovanja v popolnem nastorju z našo tradicijo.''

Ted Sarandos: ''Z udeležbo bi si storili več škode kot koristi.''
Ted Sarandos: ''Z udeležbo bi si storili več škode kot koristi.'' FOTO: Profimedia

Kritiki namreč pravijo, da bi bila v primeru zmage kateregakoli spletnega distributerja filma na tako prestižnem festivalu, kot je Cannski, resno ogrozila pomen dosedanje tradicije. Kot konkreten primer velja izpostaviti dogajanje na lanskoletnem festivalu, ko sta bila dva Netflixova filma: Okja in Meyerowitzeve zgodbe (Meyerowitz stories) premierno predvajana na festivalu in se potegovala za prestižno nagrado najboljšega celovečernega filma. Vodstvo francoskih kinematografov in celotna filmska skupnost je bila nad njihovo prisotnostjo ogorčena. Zmaga spletnega distributerja filmskih vsebin bi pomenila, da bi zmagal film, katerega nikoli ne bi predvajali v kinomatografih – ob tem bi se potencialno vzpostavila praksa podelitev nagrad za najboljše filme različnim spletnim distributerjem. Težava bi nastala, ko bi bili najboljši filmi dostopni zgolj prek spleta, kar bi povzročilo množičen preobrat v dosedanji tradiciji. Prišlo bi do preusmeritve populacije na ogled filmskih vsebin prek spletnih platform, tradicionalni kinematografi pa bi ob tem začeli izgubljati na lastnem pomenu in vrednosti. 

Če bi prišlo do prepovedi predvajanja Netflixovih filmov na Cannskem festivalu, bi to v določeni meri oslabilo filmski repertoar na prestižnem festivalu. Hollywood namreč že dolgo ustvarja takšne filmske vsebine, ki so predvajanje na spletnih platformah, kar pomeni, da so naklonjeni Netflixu. Letos bo na festivalu predvajan zgolj en film iz Hollywooda – Disneyeva Zgodba Vojne zvezd (A Star Wars Story), ki pa bo izključen iz tekmovanja za osvojitev nagrade Zlata palma.

V primeru, da se bo Netflix kljub vsemu udeležil prestižnega festivala, bi se za nagrado Zlate palme potegovali tudi filmi Rim (Roma), Norveška (Norway), Ujemi temo (Hold the dark) in Druga stran vetra (The Other Side of The Wind).

Netflix je v letu 2017 ustvaril dobiček v višini več kot 450 milijonov evrov, kar je skoraj trikrat več kot eno leto prej. Netflixove delnice so se podražile za 8 odstotkov, s čimer se je vrednost družbe prvič povzpela nad 80 milijard evrov. Samo v lanskem četrtletju se je število naročnikov povečalo za 8,3 milijona, kar je dva milijona več od pričakovanega – število naročnikov po vsem svetu je trenutno dobrih 118 milijonov. Po ocenah analitikov naj bi si povprečni posameznik prek Netflixa ogledal 60 filmov v letu 2017, povprečje pa močno odstopa v Mehiki, kjer uporabniki vsak dan uporabljajo spletno platformo Netflix za ogled filmov ali serij. Največji preboj je Netflix dosegel leta 2013, ko je lansiral uspešno serijo Hiša iz kart, ki je bila predvajana tudi na slovenski spletni platformi za ogled fimskih vsebin VOYO. Prek spletnega giganta se je predvajala tudi španska serija Usodna dama, ki je na VOYO prišla v letošnjem letu, še vedno pa se predvaja uspešnica Usodni dvojec, ki tudi na spletnem portalu VOYO dosega visoko gledanost. Kljub zvišanju cen delnic na ameriškem trgu v letošnjem četrtletju v družbi Netflix pričakujejo rast števila naročnikov za 6,4 milijona.

Na Canskem filmskem festivalu 2017 sta dva Netflixova filma dvignila veliko prahu v javnosti.
Na Canskem filmskem festivalu 2017 sta dva Netflixova filma dvignila veliko prahu v javnosti. FOTO: Profimedia

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
14. 04. 2018 10.05
+2
Kino vzame naročnino na Netflix in zavrti film. V čem je problem?
faganel
14. 04. 2018 09.28
+9
Netflix in podobne spletne platforme so prihodnost in temu se ne moremo izogniti. Res je tudi, da je obisk kina še vedno lepa izkušnja. čeprav jih razumem, bo ta festival moral narediti korak naprej, sicer bo v nekaj letih šel v pozabo. Zakaj enostavno ne naredijo posebno kategorijo in nenazadnje, morda nek “non official” GP.
flisd
14. 04. 2018 09.20
+5
Netflix je super stvar. Odkar ga imam, slovenskih programov sploh več ne pogledam.
LaFemme
14. 04. 2018 09.18
+6
Samo za denar se gre. In to obema stranema. Tradicionalisti bi ga radi nagrabli s prodajo v kinih, netflix pa prek spleta.
CURVANORD Zanetti
14. 04. 2018 08.59
+7
Netfilx je zakon, HBO GO pa poden, imam oboje a Hbo morda pogledam en film na dva meseca, tudi zvok in slika pri netflixu dosti boljsa,
Apostol1
14. 04. 2018 11.47
+0
HBO GO ima slovenske podnapise Netflix pa ne in jih kar vem tudi nima namena urediti poleg tega kar je možno gledat na Netflixu pri nas je pol manj kot v Ameriki, sicer stvar okusa samo zame je HBO GO neprimerno bolj kvaliteten kot Netflix.
CURVANORD Zanetti
14. 04. 2018 15.47
Pa ne da rabis podnapise:-D, HBO steka, ker si ne pododobijo kakovosti in ti ne predvaja 4K
CURVANORD Zanetti
14. 04. 2018 15.49
Pa izbira HBO filmov samo staro sranje tu in tam kaj novejsega, Netflix jih hara na celi crti