Spletni zlikovci so v nedeljo na strani, ki je spominjala na novičarsko stran Yahoo! News, objavili vest, da je zaradi pljučnice umrl 57-letni igralec Michael J. Fox, ki naj bi ga pred tremi dnevi sprejeli v bolnišnico zaradi zapletov pri Parkinskonovi bolezni.
Goljufi so se zelo potrudili. Zapisali so, da so novico o igralčevi smrti potrdili njegovi zdravniki, ter vključili ponarejeno izjavo losangeleškega mrliškega oglednika Jonathana Lucasa, ki naj bi pojasnil, da je zvezdnik umrl zaradi zapletov pri Parkinsonovi bolezni. "Žalostno. Fox je umrl ob 11.24. Zdravniki so potrdili, da je umrl mirno v krogu družne in prijateljev," so med drugim zapisali. Iz pisarne mrliškega oglednika so seveda takoj sporočili, da gre za lažne izjave, ki jih Lucas nikdar ni izrekel.
Morda so igralca za žrtev izbrali, ker se na družbenih omrežjih ni oglasil že en mesec in so najbrž domnevali, da bo tako še nekaj časa, pa jih je zafrknil, saj je le dan po objavi lažne novice objavil (sicer z lažno novico nepovezan) tvit, dan kasneje pa je na Instagramu objavil fotografijo svoje družine, žene Tracy Pollan in hčerk Aquinnah Kathleen in Schuyler Frances.
Lažna stran je bila na las podobna pravi strani Yahoo! novic, le da je bil njen naslov yahoonews-us.com in ne www.yahoo.com/news. Ker so strokovnjaki lažno stran že arhivirali, je nanjo varno klikniti, ogledate pa si jo lahko tukaj.
Kljub opozorilu nasedlo 230.000 ljudi
Google je sicer ljudi ob vstopu na stran opozoril, da gre za lažno stran, ki je lahko namenjena kraji spletnih gesel, številk računov in osebnih podatkov (phishing). A vseeno je bilo strani v dveh dneh, preden so jo odkrili, potencialno izpostavljenih 230.000 ljudi, saj so jo delili ali preko družbenih omrežjih kliknili nanjo, sodeč po podatkih platforme za nadzor družbenih omrežij Crowdtangle.
Na žalost je Michael le zadnji v dolgi vrsti zvezdnikov, ki so postali tarča podobnih lažnih strani. Pred kratkim se je to zgodilo Sylvestru Stalloneu, pa "gospodu Beanu" Rowanu Atkinsonu ... Podobno se je pred leti zgodilo tudi zvezdniku Jurskega parka Jeffu Goldblumu – s to razliko, da je novici o tem, da je padel s klifa, verjela tudi njegova mama.
In jasno je, da ne gre za neslane šaljivce, temveč za dobro premišljene poteze spletnih nepridipravov, ki na ta način kradejo podatke, ki storilcu omogočijo dostop do spletnih storitev v vašem imenu in v skrajnem primeru tudi krajo vašega denarja. "S phishing prevaro spletni goljuf pridobi osebna uporabniška imena in gesla za dostop do storitev kot so elektronska pošta, Facebook ali PayPal. Če goljuf pridobi geslo za spletno banko, nas lahko oškoduje tudi finančno!" opozarja SI-CERT, nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.
Preverite znake prevare, da se ne boste znašli v vlogi naivneža:
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.