Medtem ko javnost v zadnjih dneh zaradi številnih informacij o Harryjevem in Meghaninem odstopu poka po šivih, je nase za kratek čas opozoril tudi najstarejši vnuk kraljice Elizabete II., 42-letni Peter Phillips. Ta je nastopil v kitajskem oglasu za mleko, poznavalci britanske kraljeve družine pa so pojasnili, zakaj to ni sporno – kljub dejstvu, da je Phillip sin kraljičine hčerke, princese Ane.
Po besedah strokovnjakov Phillips nima nikakršnega kraljevega naziva in nikjer ne zastopa interesov kraljice oziroma kraljevega dvora. Zaradi tega uživa tako osebno kot profesionalno svobodo. Pa vendar je v kitajskem oglasu predstavljen kot 'član britanske kraljeve družine', kar je po mnenju kraljeve biografinje Penny Junor hoja po dvoreznem meču. Uporaba kraljevega naziva in statusa za lastno finančno dobrobit namreč po njenih besedah vedno vrže temno senco tako na posameznika kot celotno kraljevo družino. Svoje mnenje je Junorjeva za BBC pojasnila z izjavo: ''To se enostavno ne odraža dobro na monarhiji ... Zapleteno je ... Razumem pa, da je potrebno nahraniti družino.''
A poznavalci britanske monarhije menijo, da člani britanske kraljeve družine, ki so se odpovedali ali pa iz drugih razlogov nimajo kraljevih nazivov, pravzaprav niso omejeni pri iskanju poslovnih priložnosti – proste roke imajo tako tudi na področju snemanja oglasnih vsebin oziroma drugačnega televizijskega dela.
Ingrid Seward, komentatorka odnosov znotraj kraljeve družine, je za BBC pojasnila: ''Peter Phillips je upravičen do opravljanja dela, kakršnega si sam želi, ker ni član kraljeve družine. Po krvni liniji seveda je, a kar zadeva opravljanje kraljevih dolžnosti – ne. Nikjer ne zastopa kraljice oziroma krone, nikoli ni živel na račun davkoplačevalskega denarja, prav tako pa ne opravlja nobenih kraljevih dolžnosti. Pod črto: dela lahko, kar si želi.''

Buckinghamska palača pa je, po drugi strani, na svoji uradni spletni strani zapisala, da je pred vsakim sodelovanjem članov kraljeve družine v komercialne namene treba pridobiti odobritev komiteja – to naj bi veljalo tudi za Petra Phillipsa.
In zakaj ta nima kraljevega naziva? Spomnimo, njegova mama, princesa Ana, se je leta 1973 poročila s kapitanom Markom Phillipsom, ki kljub upravičenju do grofovskega naziva tega ni želel sprejeti. Ker ni bil monarh in je zavrnil povišanje v kraljeve vrste, sta brez kraljevega naziva ostala tudi njegova otroka, Peter in Zara. Ana in Mark sta se zaradi težav v zakonu kljub cerkveni poroki ločila leta 1992, princesa pa se je nato znova poročila s poveljnikom Timothyjem Laurenceom – v škotski cerkvi, ki zakona ne obravnava kot enega od zakramentov.
Šlo je za edinstven primer vnovične poroke v kraljevih vrstah, saj angleška cerkev narekuje, da vnovična cerkvena poroka ločencev ni mogoča, dokler je eden od zakoncev še živ.
Reklama, v kateri je nastopil Peter, je pritegnila pozornost ne le zato, ker so ustvarjalci oglasa izpostavili njegovo pripadnost kraljevim vrstam, temveč ker podobna usoda (po mnenju nekaterih) čaka tudi Meghan in Harryja. Ta sta se namreč nedavno odpovedala kraljevima nazivoma in se odločila za večjo finančno neodvisnost ter selitev v tujino. Meghan naj bi bila z eno nogo že v svetu šovbiznisa pod okriljem giganta Disney, medtem ko naj bi se Harryju zaradi njegovega preteklega športnega udejstvovanja nasmihali številni oglasi v sponzorske namene.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.