Sodišče je delno pritrdilo tožbi princa Harryja, ki zaradi vdora v zasebnost toži britansko medijsko hišo Mirror Group. V sojenju, ki je trajalo sedem tednov, je princ dejal, da je bil leta tarča založnika časopisa, ki ga je obtožil vdiranja v telefone in drugega nezakonitega ravnanja, da bi pridobil informacije o njegovem zasebnem življenju.
Harry je tako postal prvi član kraljeve družine, ki je po 130 letih sedel na sedež za priče in povedal svojo stran zgodbe. Spregovoril je o nekdanji zvezi s Chelsy Davy, družinskih odnosih, služenju v vojski in domnevni uporabi drog, o katerih so poročali v časopisih Daily Mirror, Sunday Mirror in People, članke o njem z informacijami, ki so jih pridobili na nelegalen način, pa so objavljali med leti 1995 in 2011.
Sojenje je razkrilo metode britanskih tabloidov, pa tudi vlogo nekdanjega urednika Mirrorja Piersa Morgana in mreže zasebnih preiskovalcev. Harryjevi odvetniki so trdili, da so višji uredniki in direktorji pri Mirror Group Newspapers Ltd (MGN) vedeli za nepravilnosti in jih tolerirali – obtožbe, za katere MGN, ki je v lasti Reacha, trdijo, da niso podprte z dokazi.
V tožbo so vpleteni tudi drugi zvezdniki, med njimi pevka Cheryl in dediči pevca Georgea Michaela. Harry od medijske hiše zahteva pol milijona evrov odškodnine, tožba pa bi se lahko končala z najvišjo izplačano poravnavo.
Harry se je med sojenjem večkrat čustveno odzval in bil na robu solz. Dejal je, da so ga britanski mediji spremenili v žrtev ilegalnega pridobivanja informacij, s čim se je boril celo svoje življenje, nato pa so se zelo potrudili, da so zakrili sledove. Dodal je, da so mediji uničili njegova razmerja in ga pahnili v paranojo in depresijo.
Princu je v telefon vdrlo tudi medijsko podjetje mogula Ruperta Murdocha, vojvoda sussekški pa zaradi pridobivanja informacj na nedovoljen način v ločenih tožbah toži še založnika tabloida The Sun in Daily Mail.
Podjetje MGN je sicer med sojenjem priznalo, da so res objavili članek o Harryju, informacije pa so pridobili na nedovoljen način, a je po njihovem mnenju zaradi tega upravičen do zgolj 582 funtov odškodnine. Založnik se zaveda, da je novinar revije People ob neki priložnosti zasebnemu detektivu plačal 87 evrov, ta pa je na nelegalen način pridobil informacije o prinčevem obisku nočnega kluba leta 2004.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.