Jeffreyja Epsteina, ki je v newyorškem priporu čakal na sojenje zaradi obtožb o zlorabi mladoletnic, so pred natanko enim letom našli mrtvega v celici zapora na Manhattnu. Odgovorni so dogodek razglasili za očiten samomor. Njegova smrt je spodbudila val ogorčenja, razočaranja, raznih zanikanj ter teorij zarote, ki se v javnosti pojavljajo še danes. Ko si je v jetniški celici vzel življenje, se je na desetine njegovih žrtev zbalo, da je z njim umrlo tudi upanje, da bo njihova resnica kadarkoli prišla na dan. Ena od žrtev, Jennifer Araoz, je ob obletnici delila mnenje, ki si ga delijo tudi številne druge žrtve pokojnega: ''Prva reakcija ob njegovi smrti je bila razočaranje. Vsi smo želeli, da živi in se s pravico sooči v sodni dvorani. Vsi se počutimo prikrajšani za to možnost. In obletnica smrti je te občutke znova zbezala na plano.''
Epsteinu, ki se je v procesu glede obtožb izrekel za nedolžnega, je grozilo do 45 let zaporne kazni. Obtožen je bil posilstev mladoletnic, trgovanja z otroki in siljenja v prostitucijo, na sojenje pa je čakal brez možnosti varščine. Obtožnica je razkrila, da je floridski bogataš med letoma 2002 in 2005 spolno izkoriščal mladoletnice, nekatere so bile stare le 14 let. Zlorabljal jih je v svojem luksuznem domovanju v New Yorku ter rezidenci na Floridi, za spolne usluge pa jim je plačeval več sto dolarjev. Mladoletnice so mu priskrbele podrejene uslužbenke, zalomilo pa se je pri 14-letnici, ki ga je prijavila policiji in preiskava je odkrila še najmanj 30 podobnih žrtev.
Njegova smrt spodbudila številne teorije zarote, Epstein naj bi vedel preveč
Na spletnih omrežjih so se hitro po smrti začele širiti teorije, da je Epsteinova smrt posledica potencialne objave imen uglednih ljudi, ki naj bi bili povezani z njegovimi zločini. Med njimi sta bila omenjena tudi nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in britanski princ Andrew. Epstein je v preteklosti prijateljeval tudi z Donaldom Trumpom, teorije zarote so zato postale vedno močnejše, seznami pomembnih imen, ki bi lahko bila vpletena v njegovo mrežo zlorabe mladoletnih deklet, pa vedno daljši.
Zato se je pojavilo mnogo vprašanj zaradi preiskave glede načina smrti in posledično vpletenosti varnostnikov v strogo varovanem zaporu. Dva paznika, ki sta bila odgovorna za Eppsteinovo jetniško celico, sta bila po dogodku celo suspendirana, upravnika zapora pa so začasno premestili na drugo delovno mesto. Dokumenti so razkrili, da paznika obveznih polurnih pregledov Epsteinove celice sploh nista izvajala, po nekaterih navedbah pa naj bi med opravljanjem izmene za tri ure celo zaspala in kasneje celo poskušala prirediti zapisnik, da bi prikrila napako. Obdukcija trupla je kasneje pokazala, da je 66-letnik storil samomor, tako da se je obesil, imel pa je zlomljenih več vratnih vretenc in kosti.
Vpletenost princa Andrewa: slovo od opravljanja kraljevih dolžnosti, povezava z ameriškim milijarderjem je za kraljevo družino predstavljala preveliko motnjo
V mesecu po Espteinovi smrti je britanski tabloid Daily Mail objavil posnetek, na katerem naj bi princ Andrew leta 2010 v Epsteinovem domu v New Yorku mahal v slovo ženski, ki je zapuščala finančnikovo vilo. Andrew je v preteklosti veljal za njegovega tesnega prijatelja. Virginia Giuffre, ena od Epsteinovih domnevnih žrtev, je leta 2016 na sodišču celo pričala o tem, da je imela spolne odnose s princem Andrewom, ko je bila še mladoletna. To obtožbo je Buckinghamska palača kasneje večkrat zanikala.
Danes 35-letnica trdi, da je bila prisiljena v spolne odnose z britanskim princem ob treh različnih priložnostih, Epstein naj bi jo zadrževal kot spolno sužnjo. Kot 15-letno dekle je namreč delala v golf letovišču Mar-a-Lago, katerega lastnik je ameriški predsednik Trump, ko je k njej pristopila Ghislaine Maxwell, sicer britanska dedinja in dolgoletna sodelavka ter domnevna zvodnica pokojnega bogataša. Kasneje je spregovorilo še 15 tožnic, čeprav se je sojenje zaradi Epsteinove smrti avgusta lani že zaključevalo.
Novembra 2019 je britanski BBC poročal, da se bo princ Andrew začasno poslovil od kraljevih dolžnosti. Princ je nato na Twitterju objavil pismo, v katerem je razložil, zakaj taka odločitev. Razložil je, da je povezava z ameriškim milijarderjem Jeffreyjem Epsteinom, ki je bil soočen z obtožbami o spolnem izkoriščanju mladoletnic, postala za kraljevo družino prevelika motnja. Dodal pa je tudi, da globoko sočustvuje z vsemi njegovimi žrtvami.
Aretacija Maxwellowe in strah pred novim razkritjem: Ima posnetke vpletenih politikov in plemstva
Julija letos je FBI je aretiral Ghislaine Maxwell, Epsteinovo prijateljico, ki naj bi z njim sodelovala pri zlorabi mladoletnic. Obtožnica jo bremeni omame in nagovarjanja mladoletnih deklet k spolnim uslugam. 58-letnica je hči pokojnega britanskega medijskega mogotca Roberta Maxwella. Je pripadnica družbene smetane, Epsteina pa naj bi predstavila mnogim svojim bogatim prijateljem, med drugim Billu Clintonu. Po njeni aretaciji se je zanimanje javnosti za prestopke princa Andrewa znova obudilo. Njegovi odvetniki so bili besni, ker so tožilci po aretaciji Ghislaine Maxwell izjavili, da bi na pogovor znova povabili tudi princa.
"V nekaterih primerih je bila Maxwellova prisotna in je sodelovala pri spolni zlorabi mladoletnih žrtev," je med drugim zapisano v obtožnici. 58-letnica je sicer zanikala kakršnokoli vpletenost v Epsteinovo spolno nadlegovanje mladih deklet ali vedenje o njegovih dejanjih, zato so v obtožnici tudi zapisali, da je večkrat lagala. Vse obtožbe je takoj zanikala, obtoženki pa so zavrnili možnost varščine in se tako nahaja v priporu do sojenja, ki bo 12. julija naslednje leto.
Tožilci so v sodni vlogi dejali, da je Ghislaine igrala bistveno vlogo, ko je v letih 1994 do 1997 Epsteina oskrbovala z mladoletnicami za spolno izkoriščanje v New Yorku, Novi Mehiki in na Floridi. "Ima tudi posnetke. Mislim, da nihče ne želi, da spregovori. Gre za znana imena – od politikov do plemstva," je povedala Virginia Giuffre. Dodala je še, da je prepričana, da ti ljudje niso vedeli, da je bilo njihovo početje snemano. Kamere na Epsteinovih posestvih naj bi v resnici posnele vsak korak. Newyorška okrožna sodnica Loretta Preska je po aretaciji Maxwellove odobrila objavo več kot 80 dokumentov iz sodnega procesa v letu 2015. Odpečateni dokumenti vključujejo dnevnike letenja Epsteinovih zasebnih letal, policijska poročila iz Palm Beacha na Floridi, kjer je imel Epstein svojo rezidenco, ter pričevanja Maxwellove o svojem spolnem življenju iz leta 2016.
Nespretna izjava ameriškega predsednika: Želim ji vse dobro
Javnost pa je pred kratkim z izjavo o Ghislaine Maxwell razburil tudi Donald Trump, saj je pred tedni o njej spregovoril ob robu novinarske konference.''Odkrito rečeno, želim ji vse dobro," je na vprašanje enega od novinarjev, kako komentira njeno vpletenost pri vodenju mednarodne mreže zvodništva mladoletnih deklet za pedofilske petičneže, odgovoril ameriški predsednik. S tem je potrdil, da se z Maxwellovo dobro pozna, čez čas pa svojo izjavo nervozno komentiral: "Ja, želim ji vse dobro. Zakaj ji ne bi smel želeti tega?"
Ob čakanju na nadaljnji razplet dogodkov je celotno situacijo komentirala tudi nekdanja ameriška zvezna tožilka Francey Hakes, ki je v pogovoru za Fox News dejala: "Maxwellovi grozi najmanj 10 let zapora, zato bo najverjetneje pripravljena sodelovati in razkriti imena tistih, vpletenih v pedofilsko mrežo''. Številni namreč sklepajo, da je Britanka kot hči medijskega magnata in prevaranta Roberta Maxwella vajena življenja na veliki nogi, zato zagotovo ne bo hotela dolgo ostati v zaporu.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.