Meghan Markle in princ Harry sta se preselila v Kanado, kjer se zaradi odpovedi kraljevim nazivom nadejata večji finančni in osebni svobodi ter manjšemu medijskemu pritisku. Njuna tranzicija bo velike spremembe prinesla predvsem Harryju, ki je celo življenje 'dihal' s protokoli britanske kraljeve družine.
Eden izmed vodilnih razlogov za Harryjevo in Meghanino separacijo je bila želja po distanci od medijske izpostavljenosti. Kot smo že pisali, sta zakonca pred časom napovedala vojno britanskemu tisku zaradi vdora v njuno zasebnost – spomnimo, Meghan Markle je vložila tožbo zoper enega od britanskih tiskov, saj je ta objavil pisma, ki jih je poslala svojemu očetu, Harry pa je dejal, da ne bo dopustil, da bi bila Meghan tarča medijev, kot je bila to pred leti njegova pokojna mama Diana.
A po besedah Ingrid Seward, biografinje in urednice revije Majesty Magazine, sta se podala na ozemlje, kjer ju pravzaprav čaka precej manjša zaščita pred mediji, kot sta je bila deležna v Združenem kraljestvu. Za britanski Radio 4 je pojasnila: ''Od poroke dalje Harry in Meghan v Veliki Britaniji nista bila tarči paparacev ... Pa tudi, če sta bila, takšne fotografije niso nikoli prišle v javnost. Seveda je zanju najbolj varen kraj na svetu ravno Združeno kraljestvo. To pa ne velja za Kanado. Paparaci lahko pridejo s celega sveta in čakajo nanju ...''
Večji medijski pritiski?
Leta 1998 je bil v Veliki Britaniji znotraj zakona o človekovih pravicah sprejet akt o pravici do varovanja posameznikove zasebnosti in svobode, splošno znano pa je, da ima britanska kraljeva družina od nekdaj poseben sporazum (Gentleman's agreement) z britanskimi mediji. Ob dejstvu, da sta se Harry in Meghan preselila na območje, kjer tovrstno 'tiho spoštovanje' med mediji in kraljevo družino nima posebne veljave in da sta se pred selitvijo odpovedala svojim kraljevim nazivom, se velja vprašati, ali bosta res uživala večjo svobodo in za kakšno ceno? Bosta res ubežala medijem ali pa se jih bosta morala otepati še bolj kot kdajkoli doslej?
Le nekaj ur zatem, ko je Harry priletel v Kanado, da bi se pridružil svoji ženi in otroku, je namreč prišlo do prvega 'medijskega incidenta'. Kanadski paparaci so fotografirali Meghan v času, ko je bila s sinom na sprehodu, kraljeva zakonca pa sta medijski hiši in fotografu že namenila pravno opozorilo. Njuni odvetniki so pojasnili, da so se paparaci skrivali v grmovju in fotografije posneli brez predhodnega opozorila oziroma Meghanine odobritve.
Fotografije, ki so pristale na spletu, so bile zaradi odločitve urednika medijske hiše CHEK Scotta Feeja prepovedane za nadaljnjo uporabo. Kot je sam pojasnil, je takšno odločitev sprejel, ker ne želi povzročiti še večjega pritiska na kraljeva zakonca, ki uživata precejšnjo naklonjenost Kanadčanov. Kot je pojasnil, se jima ne želi približati na način, da bi zlorabil njuno zaupanje in vdrl v njuno zasebnost, obenem pa se ne bo odpovedal priložnosti, da bi njegova medijska hiša budno spremljala vsako njuno nadaljnjo potezo in odločitev. ''Zdaj se nahajata praktično na mojem dvorišču,'' se je pošalil in dodal, da je takšno priložnost potrebno izkoristiti.
Strokovnjakinja za medije Rebecca May je pojasnila, da se bosta morala Harry in Meghan v medijskem svetu zdaj znajti sama – brez zaščite kraljeve družine. Kar bo, po doslej znanih informacijah, vse prej kot lahek zalogaj. Kraljeva zakonca sta namreč že prejela opozorilo, da so tamkajšnji paparaci skušali večkrat posneti notranjost njunega novega doma in da v ta namen uporabljajo tudi posebne fotografske leče.
Amol Rajan, urednik medijske hiše BBC, je pojasnil: ''Edini način, da niste medijsko izpostavljeni, je ta, da niste preveč zanimivi. Ironično pa sta kraljeva zakonca prav zaradi ukrepov za zmanjšanje medijske pozornosti pristala v samem središču poročanja. Ne gre za to, kje se nahajate in kje živite, temveč kdo ste in kaj počnete. Par se mora zavedati žalostnega dejstva, da bo tudi v Kanadi živel pod povečalom javnosti – o tem govori že golo dejstvo, da ima vsak mimoidoči pametni telefon, s katerim lahko na javnem ozemlju fotografira, kogar želi.''
Primerjava zakona o medijih v Veliki Britaniji in Kanadi
V Veliki Britaniji lahko na javnih površinah fotografiramo ljudi brez njihove posebne predhodne privolitve. Obstajajo pa tudi posebne okoliščine, kjer tovrstno početje ni sprejemljivo. Ponavadi je to na območjih, kjer je zasebnost upravičeno pričakovana, ali pa v primeru, da naše početje meji na nadlegovanje. Kanadski zakoni so v tem primeru precej podobni britanskim, z razliko, da obstajajo tudi posebni provinčni statuti. Tako je denimo v Britanski Kolumbiji, provinci, kamor sta se preselila Harry in Meghan. Tam je v veljavi poseben zakon o zasebnosti, ki veleva, da so lahko tudi javne površine v določenih okoliščinah označene za prostore, kjer velja večja stopnja zasebnosti.
Kanadski medijski odvetnik Dan Burnett je doslej sodeloval pri številnih primerih o vprašanju zasebnosti v provincah in povedal, da se sodišča najpogosteje soočajo z vprašanji o tem, v katerih primerih lahko javne površine označimo za območja, na katerih velja večja stopnja zasebnosti. Pojasnil je tudi kompleksnost medijskega incidenta, v katerega je bila pred kratkim vključena Meghan Markle. ''Dejstvo, da so jo paparaci fotografirali, medtem ko je imela pri sebi otroka, bi se lahko štelo kot olajševalna okoliščina, a ker se je nahajala na javni površini, imamo dvojno razlago. V primeru, da je bila to res javna površina, kjer ne velja območje večje zasebnosti, paparaci niso prekršili nobenega zakona – a če sodimo po dejstvu, da so se v času fotografiranja skrivali v grmovju, obstaja upravičen sum, da so bili v tem primeru v prekršku.''
Upoštevati pa je treba tudi vprašanje javnega interesa, na katerega bi se lahko sklicevali nekateri novinarji in fotografi. Sodišče, ki bi obravnavalo sporne primere, bi moralo upoštevati tudi svobodo tiska. Dejstvo je, da zakoni o zasebnosti v Kanadi niso tako ostro preizkušeni, kot denimo v Veliki Britaniji, saj je prisotne tudi precej manj 'paparaci kulture', zato obstaja veliko različnih scenarijev in praznega prostora glede same definicije vdora v zasebnost.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.