Princ Harry se je kot drugorojenec rodil 15. septembra leta 1984 takrat najbolj znanemu kraljevemu paru – princesi ljudskih src Diani in princu Charlesu. Dvanajst let po njegovem rojstvu sta se starša ločila, mati Diana pa je tragično preminila leto dni kasneje – leta 1997.
Harry je že kot 12-letni deček botroval izjemno pretresljivemu dogodku, ki ni prizadel zgolj njegove družine, temveč tudi celotno javnost. V času, ko se pravzaprav še ni dobro zavedal, kaj se dogaja, je hodil ob boku materine krste in bil pod drobnogledom mnogih, ki so dogodek spremljali v nejeveri ter sočustvovali z njegovo in bratovo izgubo.
Harry se je na materino poslednjo željo vpisal na prestižno šolo Eton College, katero je obiskoval tudi njegov starejši brat, princ William. Po zaključku šolanja je na plan privrel prinčev pustolovski duh in podal se je na popotovanje okoli sveta. Ko se je vrnil nazaj v Veliko Britanijo, se je včlanil na vojaško akademijo Sandhurst v Berkshiru, tam pa je bil med svojimi ‘sovojaki’ oklican za Harryja Potterja. Po končanem usposabljanju se je odločil svoje vojaške sposobnosti nadgraditi in se je zato pridružil britanski armadi Blues and Royals.
BOREC, KI JE VZEL ŽIVLJENJE, DA BI REŠIL ŽIVLJENJE
Leta 2007, ko je princ dopolnil 23 let, je britansko Ministrstvo za obrambo oznanilo, da bo Harry odpotoval na misijo v Irak. To se kasneje zaradi prevelikega tveganja in prinčeve prepoznavnosti ni uresničilo, zato pa je bil že decembra istega leta odposlan na misijo v Afganistan, kjer se je zadržal dobre štiri mesece – dokler njegova udeležba tam ni bila javno razkrinkana. Takrat se je princ moral vrniti v rodno domovino, za svojo udeležbo v vojaški operaciji pa je prejel častno vojaško medaljo.
Po vrnitvi domov je njegov nemirni duh še vedno iskal večje zadovoljstvo v vojaških vrstah – usposobil se je za pilota in napredoval v kapitana. Leta 2012 se je vrnil v Afganistan in približno pet mesecev aktivno deloval v vojaški misiji. Javno je priznal, da je takrat vzel življenja številnim talibanom in povedal: ''Nekomu sem vzel življenje, da bi rešil življenja številnih drugih … Mislim, da je bil to tudi namen same operacije.''
V misiji, ki je potekala leta 2012, je bil tudi poslednjič vojaško aktiven – Kensingtonška palača pa je leta 2015 podala uradno izjavo, da se princ umika iz vojaških voda.
UPORNIK IN KRITIK KRALJEVE INSTITUCIJE
Če Harryjeva vojaška discipliniranost ni bila toliko odmevna, je njegova uporniška plat vsekakor pritegnila pozornost širom sveta. V kraljevi družini, ki se ravna po strogem protokolu in je vedno pod drobnogledom javnosti, je bil princ neke vrste črna ovca. Odločil se je za nepokornost in predvsem za življenje na način, kakršnega si je krojil sam.
Pri 16-ih letih, leta 2002, je bil kot mladoletnik obtožen zlorabe alkohola in marihuane. Tri leta kasneje je še kot najstnik šokiral javnost z novo potezo – na zabavo v maskah je prišel v uniformi nacističnega vojaka. Kasneje se je sicer za to potezo javno opravičil in dejal: ''Bila je res slaba izbira maske.''
Leta 2012 so v javnost privršale fotografije pomanjkljivo oblečeneg princa, ki se je zabaval v enem izmed lasvegaških hotelov. Šlo naj bi za zabavo, na kateri so bili vsi goli, hotel pa je v prinčevo obrambo sporočil : ''Princ je bil tukaj na zasebni zabavi med svojim dopustovanjem v Las Vegasu.’’
Ob znanih dejstvih najbrž niti ni presenetljivo, da je bil ravno Harry tisti, ki je brez večjih zadržkov javno spregovoril o kraljevi instituciji in se v enem izmed intervjujev celo kritično spraševal, ali je naziv kralja oziroma kraljice danes sploh zaželjen in predvsem potreben. Številne je presenetil z besedami: ''Ali sploh obstaja kakšen pripadnik kraljevih vrst, ki si resnično želi plemiškega naziva? Mislim, da ne … A se mora vsak izmed nas odzvati klicu dolžnosti, ko za to nastopi čas.''
Nedavno je bil princ izjemno kritičen tudi do britanskih medijev – saj so pod drobnogled vzeli njegovo izvoljenko Meghan Markle. Takrat jih je tudi obtožil zlorabe in nadlegovanja, seksizma in rasizma ter nastopil z besedmi: ''Ustavite se in premislite, preden storite še več nepotrebne škode.''
AKTIVIST IN ČLOVEK Z VELIKO MERO SOČUTJA
Za kraljevo družino so dobrodelne organizacije ter dogodki nekaj, kar sodi v njihov vsakdan in Harry se tukaj prav nič ne razlikuje od preostalih članov svoje družine. Leta 2006 je sodeloval pri ustanovitvi organizacije za boj proti AIDS-u na področju južne Afrike. Udeležil se je teka z veterani na Severnem in Južnem polu, ki je potekal pod nazivom akcije Hoja z ranjenci, leta 2014 pa je ustanovil tudi organizacijo pod imenom Igre nepremagljivih, znotraj katere potekajo mednarodna športna tekmovanja ranjenih veteranov.
V zanjem letu dni je z bratom Williamom in njegovo soprogo Kate javno izpostavil stigmo duševnih bolezni – brata pa sta tudi prvič javno spregovorila o tragični smrti njune matere.
Princ Harry je v intervjuju za britansko časopisno hišo The Telegraph povedal, da je po izgubi matere znotraj njega divjalo na tisoče občutkov, ki bi jih lahko strnil v popoln kaos in da je dejstvo, da o tem ni želel govoriti javno, pri njem povzročilo več težav ter uporniškega vedenja, kot bi jih sicer. Priznal je, da je pri 28-ih letih na bratovo željo poiskal tudi strokovno pomoč in da so potlačeni strahovi ter dejstvo, da je bil neprestano pod drobnogledom javnosti, botrovali njegovemu skorajšnjemu živčnemu zlomu. Zdaj se je njegovo počutje močno izboljšalo – zato poziva vse tiste, ki se spopadajo s psihičnimi težavami, naj stopijo iz ozadja in poiščejo strokovno pomoč.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.