
Filipinska vlada je nekdanji miss Irana in kritičarki iranskega režima Bahareh Zare Bahari dodelila azil, potem ko je v strahu za lastno življenje preživela štiri tedne na letališču v Manili. V državo namreč zaradi Interpolovega rdečega obvestila oziroma najvišje stopnje tiralice ni mogla vstopiti, čakanje na azil pa je preživela v majhni sobici brez vrat in sanitarij. Če bi jo filipinska vlada deportirala v Iran, bi jo tamkajšnje oblasti najverjetneje usmrtile. Po treh tednih bivanja na letališču je na Instagramu objavila videoposnetek, v katerem je spregovorila o tem, kako je čakanje v takšnih razmerah načelo njeno duševno zdravje in kako se boji, da niti ob vstopu v Filipine ne bo popolnoma varna pred iranskim režimom. Oblasti je pozvala, naj ji vsaj začasno omogočijo varno zatočišče, preden zaprosi za azil v drugih državah.
Filipinsko Ministrstvo za pravosodje je Baharijevi 6. novembra priznalo status begunke in ji kmalu zatem naročilo, naj se prijavi na Urad za tujce, kjer ji bodo dodelili vizum in potrdilo o registraciji. V dokumentu filipinskega pravosodnega ministrstva stoji tudi priporočilo za izdajo potne listine in opustitev zahteve za delovno dovoljenje. Bahareh je dejala, da je od leta 2014 študirala stomatologijo, torej bi lahko službo potencialno našla v stroki dentalne medicine.
Pozornost javnosti je pritegnila potem, ko je javno spregovorila o napakah iranskega režima in se zavzela za pravice iranskih žensk, s čimer je postala tarča iranskih oblasti.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.