Potem ko je britanska kraljica Elizabeta II. odobrila začasno prekinitev dela parlamenta, ki jo je predlagal britanski premier Boris Johnson, je ta razburila mnoge. Več tisoč Britancev je na ulicah protestiralo proti odločitvi britanskega premierja Johnsona o prekinitvi dela parlamenta. Spletna peticija proti suspenzu pa je medtem zbrala že več kot 1,5 milijona podpisov.
"Ne boš se zaje***** s prihodnostjo mojih otrok. Ne boš uničil svobode, za katero se je moj dedek boril v dveh svetovnih vojnah. J*** se, ti preveč promovirana gumijasta igračka. Ti in tvoja banda samozadovoljevalnih prefektov se Britaniji gnusita," je svoj bes na Twitterju izlil 58-letni igralec Hugh Grant.
Prekinitev dela britanskega parlamenta se bo začela med 9. in 12. septembrom, en teden po tistem, ko se bodo britanski poslanci naslednji torek vrnili s počitnic. Končala pa se bo le dva tedna pred 31. oktobrom, ko je predviden izstop Združenega kraljestva iz unije, s tem pa onemogočila nasprotnikom brexita brez dogovora, da po zakonodajni poti to preprečijo.
Formalno gre za tako imenovano prorogacijo, suspendiranje dela parlamenta pred začetkom novega zasedanja. To stori kraljica na predlog premierja. Zasedanje britanskega parlamenta običajno traja leto dni, a tokratno poteka že od volitev junija 2017, predvsem zaradi brexita. V času tovrstne prorogacije v parlamentu ni razprav in glasovanja, običajno pa se tudi vsi predlogi zakonov, katerih postopki se v prejšnjem zasedanju niso zaključili, umaknejo iz procedure.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.