Britanci za razliko od drugih fantovščino in dekliščino poimenujejo bolj po živalskem svetu, fantovščini rečejo "stag do" (po jelenu), dekliščini pa "hen do" (po kokoški). Dekliščina Kate Middleton je bila strogo varovana skrivnost, ko se je poročila njena sestra Pippa, pa je Kate preživela konec tedna v švicarskih Alpah.
Čeprav so poroke ponavadi sredi dneva ali ob popoldnevih, imajo številni Britanci poroke tudi zjutraj oz. prej kot je običajno drugod po svetu. Zato je pred obredom tudi t. i. poročni zajtrk, čeprav je to potem lahko tudi kosilo ali pač večerja. Poročno dogajanje se bo pri princu Harryju in Meghan Markle tako začelo že ob devetih zjutraj v kapeli Sv. Jurija na gradu Windsor, kje se bo dogajalo vse do večera, ko bo imel sprejem njegov oče, princ Charles, za tesne prijatelje in družino, kar ne bo odprto za javnost.
Dame morajo na poroki nositi pokrivalo oz. klobuk, kar je že stara britanska navada, kar nosijo večino časa, z izjemo obrokov in zvečer, ko si pokrivalo lahko snamejo. Moški pa tudi ob dopoldnevih nosijo "jutranjo obleko", ki je drugačna od običajnega večernega smokinga, saj je tridelna (suknjič s frakom, telovnik in hlače).
Kar se tiče poročnih govorov ob večerji, jih imajo samo moški. Oče neveste, priča in mladoporočenec ponavadi govorijo na britanskih porokah, ne pa tudi poročne družice. Ves smisel govorov pa je, da čim bolj osramotijo mladoporočenca.
Čeprav smo v hollywoodskih filmih vajeni, da nevesto čakajo in da pride povsem na koncu, pride na Otoku nevesta prva, za njo pridejo družice, ki ponavadi nosijo njeno vlečko. Spomnimo se le, koliko govora je bilo o obleki in ritki Pippe Middleton, ko je bila družica na sestrini poroki. Da Twitter profila njene ritke niti ne omenjamo.
Vedno je v nevestnem šopku mirta – tradicija, ki sega v čas kraljice Viktorije. Verjamejo, da je vsak šopek mirte v kraljevskih poročnih šopkih odrezan iz istega grma, ki raste v hiši Osborne na otoku Wight, ki je bil najljubši kraj za oddih kraljice Viktorije.
Vsi poročni trakovi vsebujejo valižansko zlato, kar je tradicija, ki sega v leto 1923 v povezavi z mamo kraljico. To zlato je tako redko, da ima tudi do 30-kratno vrednost kot običajno zlato, sicer pa njegova zgodovina sega nazaj več kot dva tisoč let, v čas Rimljanov.
Kar s tiče poročne torte, ni nekih strogih pravil, čeprav je ponavadi narejena s sadjem. Princ William in vojvodinja Kate sta leta 2011 postregla z dvema tortama, eno sadno in eno čokoladno, po starem receptu, ki je zelo všeč tako Williamu kot kraljici Elizabeti II. Nekateri pari se odločijo celo za torte z okusom svinjske pite. Harry in Meghan sta tu sicer šla proti tradiciji, saj sta se odločila za torto v okusu bezga in limone šefinje Claire Ptak iz londonske slaščičarne Violet.
Sicer pa je mladoporočencema 14. marca svoje soglasje dala tudi kraljica Elizabeta II, prestolonasledniki pa se lahko zdaj poročijo tudi s partnerjem rimskokatoliške vere, kar prej ni bilo dovoljeno, se pa pripadniki te vere ne morejo povzpeti na prestol, sa je monarh vodja angleške cerkve (Church of England).
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.