Kot smo že poročali, so britanski glasbeniki ob novici o brexitu enoglasno dejali: ''To je resna norost!' Britanska glasbena industrija je zdaj že nekaj mesecev na nogah. Glasbeniki, kot so Annie Lennox, Paloma Faith, Billy Bragg in drugi so podpisali odprto pismo, v katerem pozivajo k alternativni rešitvi za brexit.
Tokratno pismo je bilo ustvarjeno na pobudo iniciative Music4U, ki je brexit označila kot grožnjo celotni britanski glasbeni industriji. Svoje prepričanje so razložili z besedami: ''Z izstopom iz carinske unije EU, enotnega trga, področja DDV in regulativnega okvirja – delno ali v celoti, bi lahko uničili vodilno vlogo na svetovnem trgu in škodili naši svobodi pri trgovanju, ogledovanju in promociji naših umetnikov ter naših del.'' Obenem so izrazili skrb nad oteženim dostopom do tujih trgov in ureditvijo avtorskih pravic, nato pa pozvali pristojne organe, naj preučijo alternativne možnosti brexita, ki bi jim omogočile ohranitev trenutnega svetovnega vpliva ter svobodnega trgovanja.
"Glasbena industrija prispeva dobrih pet milijard evrov britanskemu gospodarstvu, naši svetovno uspešni glasbeniki pa so prispevali dobri 2,7 milijardi evrov iz naslova izvoza, ki hitro raste v globalnem digitalnem glasbenem poslu," so izpostavili.
Poleg zgoraj navedenih glasbenikov, so pismo na pobudo iniciative Music4U podpisali tudi Chrissie Hynde, Jamie Cullum, Združenje neodvisnih glasbenikov, glasbena založba Beggars Group in številni festivalni ter koncertni promotorji in upravljalske družbe.
To pa ni prvo takšno pismo oziroma iniciativa, ki poziva britanske pristojne organe, naj premislijo o tem, na kakšen način bi brexit utegnil oškodovati britansko glasbeno industrijo. Meseca oktobra letos je bilo namreč na premierko Thereso May naslovljeno pismo odprtega tipa s podobnim konceptom, ki je nastalo na pobudo Boba Geldofa, irskega kantavtorja, tekstopisca in igralca. Pismo so podpisali glasbeniki, kot so Damon Albarn, Rita Ora, Ed Sheeran, Johnny Marr in številni drugi, v njem pa so izrazili prepričanje, da se je Velika Britanija z brexitom odločila zapreti v ''kulturno ječo, ki jo je zgradila sama.''
Izrazili so tudi zaskrbljenost zaradi naraščajočih stroškov, s katerimi se bodo glasbeniki ob izhodu iz območja evra primorani soočati zaradi padca vrednosti britanske denarne valute – funta.
Meseca septembra je Geoff Taylor, vodja družbe BPI – predstavnice britanske glasbene industrije, dejal, da bi birokratski zapleti ob brexitu utegnili povzročiti veliko škode vsem britanskim glasbenikom, ker bi jim močno otežili promoviranje albumov v državah znotraj Evropske unije. Izrazil je zaskrbljenost zaradi časovnih zastojev, zamud, carinskih omejitev in zmanjšane zaščite britanske intelektualne lastnine.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.