
"Deklica ni moja hči, je moja vnukinja," je sedaj za revijo Hola! razkrila voditeljica in igralka. V Španiji je sicer nezakonito, da ženska rodi v imenu druge ženske, lahko pa starši otroka, rojenega v tujini, posvojijo. Za to možnost se je odločila tudi Obregonova, ki je izpolnila zadnjo željo sedaj že pokojnega sina Alessa, katerega spermo so leta 2020 shranili in zamrznili v New Yorku, poroča BBC.
Razkritje, da je Obregonova nadomestni materi plačala, je v Španiji sprožilo burno razpravo in etična vprašanja, toda igralka meni, da je vihar okoli rojstva otroka "absurden". "Nadomestno materinstvo je oblika asistirane reprodukcije, ki je zakonita v večjem delu sveta zunaj Španije," meni igralka.
Trenutna španska vlada, ki je na oblast prišla pred skoraj petimi leti, je pravice žensk postavila za eno ključnih področij svoje politike. V začetku tega leta je uvedla strožje omejitve nadomestnega materinstva in prepovedala kakršno koli oglaševanje tovrstne prakse. Nova zakonodaja nadomestno materinstvo opredeljuje kot obliko nasilja nad ženskami in ga kategorizira na enak način kot prisilno nosečnost, prisilni splav ali prisilno kontracepcijo.
Oče Alessa Lequia in igralkin nekdanji partner, Alessandro Lequio, rojstva otroka ni želel komentirati.
Pri nadomestnem materinstvu se ženska strinja, da bo nosila in rodila otroka v imenu nekoga drugega. Pogosto v zameno za denar. Seme mrtvega moškega se v Španiji redno uporablja za oploditev pri asistirani reprodukciji, a to je dovoljeno le v 12 mesecih po smrti moškega, otroka pa rodi vdova.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.