Nogomet

KOMENTAR: Zgodovinska serija 'norih' nogometnih sezon

Celje, 06. 04. 2020 12.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Tomaž Lukač
Komentarji
0

Po lanski sezoni v Ligi prvakov smo se najbrž upravičeno spraševali, ali je sploh mogoče, da bi se kaj podobnega kmalu ponovilo. Šokantni trenutki so se kar vrstili, preobrati in presenečenja so si nenehno sledili. Ljubitelji nogometa smo uživali in se hkrati nadejali, da bo podobno tudi tokrat. A zgodilo se je prav nasprotno. Zavladalo je popolno nogometno mrtvilo, po katerem bodo nogometaši sicer spet navduševali, a je vprašanje, kakšna bo v prihodnjih dveh, treh letih podoba vrhunskega nogometa. Ritem bo namreč 'ubijalski'!

Nemški klubi utegnejo, v primeru uvrstitve vsaj v četrtfinale katerega izmed obeh evropskih tekmovanj v prihodnji sezoni, odigrati celo več kot 50 tekem v le devetih mesecih
Nemški klubi utegnejo, v primeru uvrstitve vsaj v četrtfinale katerega izmed obeh evropskih tekmovanj v prihodnji sezoni, odigrati celo več kot 50 tekem v le devetih mesecih FOTO: AP

S tem, ko bodo šele konec poletja pri Uefi (upam!) sklenili sezono začeto pred skoraj desetimi meseci, težav za odgovorne še zdaleč ne bo konec. Trenutno si sicer res belijo glave le z ustreznimi rešitvami za ciklus 2020/2021, toda nobenega dvoma ni, da jim glavobol zadajajo tudi misli o urniku za naslednjo sezono, dve, tri. Širša javnost se zagotovo ne obremenjuje s tekmami v naslednji sezoni, ampak ta bo šele peklenska! Najboljši nogometaši bodo predvidoma v pogonu vse od začetka junija letos do sredine julija prihodnje leto. Kasneje kot smo vajeni se bo začela naslednja sezona, kar bo za seboj povleklo gromozanski plaz. Največji klubi bodo redno igrali dve tekmi tedensko, ko temu slučajno ne bo tako, bodo imeli nogometaši reprezentančne obveznosti, saj so ali še bodo v zaostanku tudi številne kvalifikacijske tekme, hkrati prihajajo že nove za naslednje svetovno prvenstvo... Trenutno je – kar se natrpanega urnika tiče – najmanj takšnih, ki bi razmišljali o domačih pokalnih tekmovanjih. A tudi to se bo spremenilo. Ko smo ravno pri pokalih in natrpanem urniku, se lahko ustavimo pri razlikah med nogometnimi velesilami. Teoretično bodo imeli namreč prednost pred konkurenco Nemci. Bundesliga ima 18 članov, ostale štiri najmočnejše lige po 20. Za nameček pa igrajo Francozi in Angleži še v kar dveh pokalnih tekmovanjih, Španci, Italijani in Nemci pa v enem. A vseeno se bo marsikdo zamislil, ko bo seštel, da bi najboljši nemški klubi, v primeru uvrstitve vsaj v četrtfinale katerega izmed obeh evropskih tekmovanj v prihodnji sezoni, utegnili odigrati celo več kot 50 (!) tekem v le devetih mesecih, če predvidevamo, da bodo prvo tekmo odigrali sredi septembra, zadnjo pa najbrž v drugi polovici maja prihodnje leto. Torej čaka najboljše tekma vsak peti dan, a kaj, ko je potrebno upoštevati še reprezentančne obračune, zato pridemo že skoraj na dvoboj vsak četrti dan. In ko bo vsega konec, bo pred njimi še vrhunec sezone: pri nas evropsko prvenstvo, na jugozahodu južnoameriški pokal... Da ne omenjam vmesnih medcelinskih reprezentančnih in klubskih turnirjev, o katerih trenutno, vsaj v Evropi, razmišljajo le redki.       

Na udaru bodo prihodnje mesece najbrž nacionalne zveze.
Na udaru bodo prihodnje mesece najbrž nacionalne zveze. FOTO: AP

Zagotovo se bo našel kdo, ki se bo le cinično nasmehnil in ponudil primer severnoameriških profesionalnih lig, toda če bodo nogomet povlekli zgledi drugačne vrste šova, zabave in posla, potem se mu nedvomno slabo piše, saj bo zašel v zabavljaštvo in dolgoročno nedvomno ne bo več tako poseben, kot je bil doslej. Ko bomo finale Lige prvakov ocenjevali in si ga zapomnili po hektolitrih popitega piva, tonah zaužitih koruznih pokovk in milijonih požrtih (se opravičujem izrazu) hamburgerjev, kot je to primer vsako leto po tako opevanem Super Bowlu, potem se nam, ljubiteljem nogometa, slabo piše. Že tako ali najbolj goreči nasprotniki sodobnega nogometa obsojajo odgovorne, da jim gre izključno za posel oziroma zaslužek, da želijo najbolj priljubljeni igri vzeti dušo. Na udaru bodo prihodnje mesece najbrž nacionalne zveze. Težko je verjeti, da bi se Uefa odpovedala ustaljenemu in uveljavljenemu formatu Lige prvakov in Lige Evrope. To pa pomeni, da se ji bodo morali prilagoditi organizatorji državnih tekmovanj. Verjetno bodo najbolj 'trpela' pokalna tekmovanja, v katerih že v preteklosti niso igrale najmočnejše zasedbe največjih klubov, vsaj v začetni fazi ne. Obenem se bodo trenerji bržkone tudi v domačih prvenstvih zatekli k špekulacijam in preračunljivosti, da bi najmočnejše adute ohranili sveže za najpomembnejše preizkušnje, kar bodo skušali izkoristiti manjši izzivalci.

Liverpool je aktualni prvak Lige prvakov in tudi vodilni v angleškem prvenstvu.
Liverpool je aktualni prvak Lige prvakov in tudi vodilni v angleškem prvenstvu. FOTO: AP

Mar se nam torej obetajo velika presenečenja v številnih najodmevnejših tekmovanjih? To sicer še zdaleč ni edino vprašanje, ki se v tem pogledu poraja v glavah velmož evropskih nogometnih gigantov, in trenutno tudi ni najpomembnejše. A gledano s strani, skozi oči ljubitelja ali opazovalca dogajanj, ga verjetno lahko na ’vprašalni lestvici’ uvrstimo zelo visoko. Sploh, če imamo v mislih še prestavljeno evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto, serijo pomembnih tekmovanj v nižjih starostnih skupinah in ne nazadnje celo svetovno prvenstvo leta 2022, kajti naslednja sezona bo tako naporna, da še ene podobne takoj zatem marsikdo, tudi če gre za vrhunsko pripravljenega športnika, verjetno ne bi več dobro prenesel. Skratka: ne le, da prav nikomur ni jasno, kdaj in kako oziroma če sploh se bo končala tekoča sezona, še manj je znanega o prijemih, s katerimi bodo skušali kolikor toliko normalno izpeljati naslednjo in – realno – tudi sezono 20121/2022. Bolj ali manj je jasno le, da bodo naslednji božično-novoletni prazniki vsem nogometašem, ki igrajo v Evropi (pre)hitro minili in da praktično do naslednjega poletja ne bodo imeli nikakršnega oddiha. Enako velja tudi za nas, opazovalce in spremljevalce nogometnih dogajanj. Toda ne nazadnje se lahko zgolj zamislimo...ali je bolje nadaljevati v norem ritmu ali še dolge mesece pogrešati nogometne užitke? Upajmo, da nam bo novi virus prizanesel oziroma, da bo kmalu konec trenutne krize in bo življenje normalno steklo. To bo za seboj seveda potegnilo tudi vse ostalo, vključno ali pa – predvsem – z nogometom vred. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.