Nova študija avstralske univerze Macquarie oziroma profesorja Billa Thompsona, ki je desetletje preučeval čustvene učinke različnih zvrsti glasbe, je razkrila zanimive sklepe.
Profesor Thompson in glavni raziskovalec Yanan Sun sta zbrala 32 oboževalcev death metala in 48 običajnih ljudi, ki so morali poslušati death metal oz. pop glasbo, zraven pa gledati precej nasilne slike. Cilj poskusa je bil, da bi ugotovili, kako se možgani odzivajo na nasilne podobe, medtem ko človek posluša različne zvrsti glasbe.
Navdušenci nad popom so poslušali pesem Happy Pharrella Williamsa, metalci pa Eaten švedske zasedbe Bloodbath. Pesmi ne bi mogli biti bolj drugačni, je pa študija pokazala, da so se tako pop kot metal privrženci odzvali enako oziroma se oboževalci death metala niso odzvali tako, da bi najprej pomislili na nasilje.
"Če bi oboževalce nasilne glasbe desenzibiliziralo za nasilje, kar skrbi veliko starševskih in verskih skupin in cenzurnih svetov, ne bi pokazali enake pristranskosti. Prevladujoča čustvena odziva na to glasbo sta veselje in občutek moči. In mislim, da je poslušanje te glasbe in njeno preoblikovanje v čudovito izkušnjo – to je neverjetna stvar. Oboževalci so pokazali enako pristranskost do obdelave teh nasilnih podob kot tisti, ki niso bili ljubitelji te glasbe," je povedal profesor Thompson.
Morda se na to velja spomniti naslednjič, ko bo komu šla na živce glasna metal glasba, čeprav po drugi strani tudi drži, da so okusi različni. O okusih pa se menda ne razpravlja ... Ali pač?
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.