Švicarski predstavnik na letošnji Evroviziji, pevec Nemo, je nedavno izdal svoj prvi singel po tekmovanju, ki je potekalo meseca maja, ob tem pa je v intervjuju za BBC ponovno opozoril, da je dogajanje na največjem glasbenem dogodku v Evropi zasenčilo politično ozadje, ki je močno vplivalo na sodelujoče in tudi občinstvo.
"Počutil sem se zelo samega," je povedal 25-letnik in dodal, "resnično upam, da bodo naslednje leto to spremenili." Evropska radiodifuzna zveza (EBU), ki je organizator tekmovanja, pa je že po koncu letošnje Evrovizije obljubila, da bo v prihodnje zagotovila več jasnosti in zaščite za izvajalce.
Tekmovanje v švedskem Malmöju so spremljali protesti in pozivi k izključitvi predstavnice Izraela zaradi napada na Gazo, ob tem pa so se vrstile tudi vzpodbude, naj tekmovalci bojkotirajo tekmovanje, Eden Golan, ki je zastopala Izrael, pa se je spopadala celo z grožnjami s smrtjo.
Kljub vsemu temu se je za zmagovalca po koncu tekmovanja glasbena kariera razvila v pozitivno smer, saj je podpisal pogodbo z založbo. "EBU še vedno preiskuje določene situacije, ki so se zgodile. Rekli so nam, da nam bodo poročali, kaj so sklenili, ampak tega še vedno niso storili. Moje iskreno mnenje je, da je sramotno, da jim to vzame toliko časa," je povedal in dodal, da je bilo v zaodrju tekmovanja čutiti veliko napetosti.
Na vprašanje, ali so organizatorji storili dovolj, da bi podprli tekmovalce, je po tehtnem premisleku dejal: "Ne, mislim, da niso. Občasno sem se počutil zelo samega glede več stvari, prav tako drugi tekmovalci, vzelo pa jim je veliko časa, da so odgovorili tistim, ki so se obrnili nanje. Zares upam, da bodo naslednje leto bolj pripravljeni in se ne bo ponovilo dogajanje, posebej na mentalnem področju, ki je letos zasenčilo tekmovanje."
EBU je v izjavi zapisala, da ima v mislih izkušnje številnih tekmovalcev, ki so sodelovali na letošnjem tekmovanju. "Proces urejanja stvari posameznih incidentov še vedno poteka in odločeni smo, da zagotovimo, da bodo vsa pravila enaka in konsistentna za vse tekmovalce," so zapisali in dodali, da poteka še neodvisna preiskava, kjer so prejeli priporočila, med katerimi so jim svetovali tudi zagotavljanje boljše skrbi za sodelujoče.
"Menimo, da nam bo to pomagalo razrešiti težave, ki so se pojavile v Malmöju, in bomo pomagali vsem, ne glede na to, kakšna je njihova vloga, da imajo pozitivno in varno izkušnjo na tekmovanju za pesem Evrovizije," so še pripisali.
Marca so Nemo, angleški predstavnik Olly Alexander in še sedem drugih tekmovalcev v skupni izjavi zavrnili pozive k bojkotu tekmovanja zaradi zaostritve razmer v Gazi. Na vprašanje, zakaj so tako ravnali, je Nemo odgovoril, da so verjeli, da ima tekmovanje v svojem bistvu dobre namene: "Spoprijateljil sem se z ljudmi z vseh koncev Evrope in nastale so lepe povezave z nekaterimi, ki prihajajo iz krajev, kjer nisem še nikoli bil, poslušal sem glasbo, ki je nisem še nikoli prej, in spoznal ljudi, ki so drugačni od mene. To se mi vedno zdi dobra stvar. Bistvo tega tekmovanja je spoznavanje drugačnih kultur in druženje, kar se mi vedno zdi dobra stvar."
Nemo, ki je bil rojen v Švici, je zadnja leta živel v Berlinu, nedavno pa se je preselil v London. Navdih za novi singel je dobil na poti iz Pariza v London, kamor se je peljal z vlakom. "Takrat sem bil v nori fazi po Evroviziji, vsak dan znova sem bil neprespan, šel na naslednjo stvar, vlak pa je vse to skupaj samo zaobjel," je povedal in dodal, da je pesem tudi metafora za njegovo selitev, angleško prestolnico pa je opisal kot navdihujočo.
Samo Evrovizijo je opisal kot polno vzponov in padcev: "Bil sem umetnik iz Švice, poznalo me je nekaj ljudi, nato pa se je to spremenilo, saj sem bil naenkrat na očeh celemu svetu." Trenutno se osredotoča na ustvarjanje nove glasbe in uživa v trenutku.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.